CHP’li Kaya, TCDD Genel Müdürüne Sordu: “Doğu Karadeniz demiryoluyla ne zaman buluşacak?

12 Haziran 2021 Cumartesi 09:43
CHP’li Kaya, TCDD Genel Müdürüne Sordu:  “Doğu Karadeniz demiryoluyla ne zaman buluşacak?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Devlet Demiryollarının görüşüldüğü Kamu İktisadi Komisyonu görüşmelerinde, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Ordu illerinde demiryolu olmadığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Karadenizli, Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, TCDD Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı Ordulu. Bir Genel Müdür Yardımcısı Rizeli. Bu kadar Karadenizlinin bu kadar kudrete, imkâna sahip olduğu bir dönemde eğer Trabzon'a, Rize'ye, Artvin'e, Giresun'a, Ordu'ya, Gümüşhane'ye demiryolu gelmeyecekse daha ne zaman gelecek?” dedi.

TBMM’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda TC. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve alt kuruluşlarının görüşmeleri gerçekleşti. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve yönetim kurulunun da katıldığı toplantıda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Trabzon’un 97 yıllık hayali olan demiryolu meselesini gündeme getirdi. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve yönetim kuruluna hitaben yaptığı konuşmada Kaya, şunları söyledi:

2029’A KADAR TRABZON’A DEMİRYOLU YOK

“Ulaştırma Bakanlığının bütçe sunum kitapçığında 2002 yılı Türkiye demir yolları haritası var. Samsun'dan Sarp Sınırına kadar bu illerimizin hiçbirinde 1 metre demir yolu yok. Geliyoruz 2020'ye. Aradan on sekiz yıl geçiyor. On sekiz yılda bu bölgeye 1 metre demir yolu döşenmemiş. Geliyoruz 2023'e. 2023'e kadar 1 metre ray döşeneceğine dair bir emare yok. Ulaştırma Bakanlığı bilgileri bunlar ve geliyoruz 2029'a. 2029'da çok şükür ki Erzincan'dan Trabzon'a ve Rize'ye bir hat görünüyor. Fakat 2029'da görünen bu hat Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları haritasına göre "Proje hazırlama aşamasındaki hat olarak" görünüyor. Yani 2029'da bile biten, faaliyete geçen bir demiryolu yok. Sayın Cumhurbaşkanı 2023'te başlıyor dedi, Binali Bey 2023'te bitecek dedi. Herkes başka bir şey söylüyor. Doğu Karadeniz halkı, insanları aldatılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz.”

CUMHURBAŞKANI, ULAŞTIRMA BAKANI, TCDD MÜDÜRÜ KARADENİZLİ AMA…

“Sayın Cumhurbaşkanı Rizeli ve Karadenizliyim diye hep övünüyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzonlu, hemşehrim, meslektaşım aynı zamanda, aynı üniversiteden de mezun olduk. TCDD Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Ali İhsan Uygun Ordulu. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Murtazaoğlu Ordulu. Bir diğer Genel Müdür Yardımcımız Ömer Özgür Rizeli. Cumhurbaşkanı Karadenizli, Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, Genel Müdür Ordulu, ya bu kadar Karadenizlinin bu kadar kudrete, iş yapma imkânına sahip olduğu bir dönemde eğer Trabzon'a, Gümüşhane'ye, Rize'ye, Artvin'e, Giresun'a, Ordu'ya yani Doğu Karadeniz'e demir yolu gelmeyecekse bu hiç gelmeyecek demektir. 1924 yılında, Mustafa Kemal Atatürk Trabzon'a gelmiş ve orada: "Bir dahaki sefere Trabzon'a geldiğimde, buranın demir yollarıyla rabt olduğunu görmek en büyük hayalimdir" demiş. Aradan yıllar geçti, biz o hayale hep inandık. Sayın Cumhurbaşkanı Samsun konuşmasında ‘Gerçek manada Anadolu'yu demir ağlarla biz ördük’ dedi. Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu Anadolu değil mi? Anadolu’yu demir ağlarla ördüyseniz bu illerimizde neden 1 metre demiryolu yok?”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.