CHP Kadın Kolları Kadına yönelik şiddetle mücadele günü nedeniyle basın açıklaması yaptı

CHP Trabzon Kadın Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

25 Kasım 2021 Perşembe 13:03
CHP Kadın Kolları Kadına yönelik şiddetle mücadele günü nedeniyle basın açıklaması yaptı

CHP Trabzon Kadın Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. CHP Trabzon Kadın Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş, kadına yönelik şiddetle mücadele için CHP olarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi

KADINA YÖNELİK ŞİDDET HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Bektaş, İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı şiddet eylemini gerçekleştirenler için caydırıcı cezalar uygulanacağını söyleyerek, “Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “Yaşam Hak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var. Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı. Bu süreçte, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan birçok erkek, kız kardeşlerimizi hayattan kopardı” ifadelerini kullandı.

ALTI AYDA ALTI KOLAYLIK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar olduktan sonra 6 ayda 6 maddelik bir düzenlemeyle kadına yönelik şiddetle mücadele etmek için önemli bir girişimin olduğunu belirten Bektaş, “Katiller, cinayeti işlemeden önce nasıl ceza indirimi alacaklarına ilişkin internet araması yaptılar. Yargılanırken bahanelerin arkasına sığındılar. Önceki yargı kararlarından cesaret aldılar! Bu ölümlerin ve şiddetin sebebi uygulanan politikalar değilmiş gibi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış "Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü. Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini fıtrat ve kader söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla açıkladı. İktidara geldiğimizde ilk altı ayda ne mi yapacağız? Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. aile destekleri sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracağız. boşanan kadınlar için “yeni başlangıçlar fonu” oluşturacağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler:
CHP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.