Çaykur’un kapatılması lazım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanaat önderleri, muhtarlar ve STK’larkentteki bir otelde buluştu.

23 Eylül 2021 Perşembe 16:05
Çaykur’un kapatılması lazım

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Esnafın sorunlarını masaya yatırırsak sorunları çözersiniZ.  İşçi bir sosyal kimliktir. 
Sosyal kimlikler üzerinden konsey kurulur. Sorunu yaşayandan sorunu dinlemeZseniz sorunu çözemezsiniz. Bugün Rize’deyim. Kırıkkale küçük bir il. Entegre sanayisini kurdu. Kan kaybetti. rize küçük bit vilayet balıkçılıkla geçiniyor. Çayı bir dünya markasına dönüştürebildik mi? Üzerine kar yağan bir Rize var. Çayın kalitesini artırmak için oturup özel çalışma yapabildik mi? Siyasetin konusu bu. 
Bugün biz evlatlarımız sınava girip üniversiteyi kazanıp çocuğu gönderirken nerde kalacağını düşünüyorsa bir sorun var denektir. Sosyal devlet o çocuğun yanında olan devlettir. İktidarlığımızda bir yıl içinde yurt sorununu bitireceğiz. TOkİ lüks evler yapacağına yurt yapsana. Kavgacı siyasetten ayrılıp ülkenin menfaati için …

Dikili ağacımız yoksa çay fabrikasını kim kurdu?

İlk çay yaprağı hasadı 1938 yılında gerçekleştirilir.  Ve ilk çay fabrikası 1947 yılında  Rize’nin Fener Mahallesinde rahmetli İzzettin Yıldırım’ın katkılarıyla açılır. Girişi neden böyle yaptım? Negatif siyasetten bir şey çıkmaz. Zaman zaman bizi eleştirirler. Yanlışımız, eksiğimiz olabilir. ‘CHP’nin tekbir dikili ağacı  yok.’ Peki bu fabrikayı kim kurdu kardeşim?

Çayın katma değeri 3 milyar dolar

Bugün 40 yerde fabrika var Çaykur’a ait. 160’ı özel sektöre ait fabrika var.  Ülkeye yaratttığı katma değer 3 milyar dolar. 3 milyar dolar Rize için iyi bir rakam. Bu hayat standardına hiç kimseyi mahkum edemeyiz. 
1963 yılına gelince Rize’deki çay üretimi çay tüketimini karşılamıyor. 240 milyon çay bardağı içiyoruz Türkiye olarak. 2021’deyiz. Sorunlar yumağıyla karşı karşıyayız.

Rize dışarıya göç veriyor

Çay üreticileri gerçek anlamda örgütlü değil. Bir arada olabilseler daha güçlü olabilirler. Sadece gübre konusunda örgütlüler. Çay üreticisi sayısı 2002’de 203 bin 28 kişi, 2019’da 203 binden 199 bin 645’e düşmüş vaziyette. Çay üretimi konusunda Rize tekel olduğu halde bu tekelin hakkını alamadığı için göç verir hale geldi.

Fındık ve çay fiyatında istikrar yok

Çayla ilgili hükümetin Ar-Ge çalışmaları yapmadı ve çayı dünyaya tanıtması lazım.
Her sene fındık ve çayda taban fiyat ne olacak diye spekülasyon olur. Ve bugün istikrarsızlığı besliyor. Üretimde istikrar aynı zamanda fiyatta istikrardır. 
Ayrıca Çay bahçeleri yaşlandı. Yenilenmesi lazım. Bunun için de teşvik var. Ancak bu teşviğin güçlü olması lazım.

Çaykur Üreticiyi manipüle eden kuruma dönüştü

Çaykur’da çay işleme kapasitesi düşük. Kapasite yükseltilmeli. Çaykur şuan da çay üreticisini manipüle eden kuruma dönüşmüştür. Özel sektöre üreticiyi düşük fiyata mahkum ediyor. 
Çaykur’un yönetiminde bir üretici temsilcisi olması lazım. Çaykur bir kamu kuruluşudur. Çaykur’un ve çayın bu hale gelmesinde en büyük kabahat politikadadır. Benim elimde çay kalmayacak onu makul fiyata satacağım. 
Bir belirsizlik ortamı içinde çay üretimi devam ediyor.
Kaçak çayları RiZe meydanında yakacağız

Bir başka sorun kaçak çay… Kaçak çaylar nereden geliyor? Binlerce tohum kaçak geliyor ve tüketiliyor. Fırından ekmek çalın hemen yakalarlar. Kaçak çaya kimsenin sesi çıkmıyor. 
Oylarınızla iktidar olacağız. Kaçak çayları toplayıp Rize meydanında yakacağız. Benim insanımın alın teri var. Çay üreticisinin hakkını kim savunacak? Biz bunu yapacağız.
Çaykur üretim hattına gelinceye kadar çayı almıyor. Üreticiyi son dakikaya kadar almayıp düşük fiyata mahkum ediyor. 

Çayda ihracat rakamımız çok düşük. Kaliteliyi artırmadık. İhracattan fazla ithal ediyoruz. 2006 yılından beri net ithalatçı konumuna düşmüşüz. Rekabet ortamında vatandaşımız ne yapacak? 
2003-2021 dönemi. 172 bin ton kuru çay ithal etmişiz. 412 milyon ton para ödemişiz. Geçen yıl 2020 yılında 22 bin 500 ton çay ithal etmişiz. 46 milyon dolar ödeme yapmışız …. Bu yılın ilk 7 ayında 12 bin 800 ton Kuruçay ithal etmişiz. 27 milyon dolar ödeme yapmışız. Bu ücreti çay üreticisine versek ne olur?
Bu sorunları nasıl çözeceğiz? Çaykur’un yönetimimde üretici temsilcisi olması, bir. İki üniversitelerde Ar-Ge çalışması yapılması lazım. Türk çayını dünyaya anlatmamız lazım. 
Kaçak çayla ciddi mücadele yapmak lazım. 

Milyonlarca uyuşturucu yakalandı. Hiçbir savcı soruşturma açamıyor. Baskın siyaset olduğu için … tonlarca kaçak çay gelecek kimsenin haberi olmayacak. 
Maliyet artı Kar. Bunu unutmayın! Maliyeti işçiliği bellidir. Ziraat mühendisi odası başkanı gelecek belirleyecek. Taban fiyat belirlenip bu fiyatın altında kimse ürün almayacak. 
Çay bahçeleri bölünüyor. Çay Rize için stratejiktir. Çay borsası olması lazım. Böylece ortak ses çıkaracaklar. Çaykur’un Türkiye varlık fonundan çıkarılması lazım. Kim fona girdiyse zarar etti. Çaykur’u kapatmamız lazım çünkü ev zarar ediyor.  Çay kanunun bütün bunlar dikkate alınarak çıkması lazım. 

Bir iktidar çoklu organ yetmezliği ile karşılaşırsa… Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Bugün siyaset kurumu muhtarlara önem veriyor mu? Muhtarların birleşik oy pusulası yok. Yerel yönetimlerle Muhtar seçimleri ayrılacak. Çok yanlış. Muhtarlar ve belediye Başkan adayları da yerel yönetim seçimlerinde önemli aktördür. Pek çok belediyemiz özel muhtarlık evi yapıyor. Muhtarların ayrı bir bütçesi olması lazım. Fakir fukaranın en rahat ulaştığı kişi muhtarlardır. 
Sosyal yardımlar konusunda çok dertliyim. Sosyal yardımları muhtar eliyle yapın. Mahallenizde belediye meclisinde karar alındı. Muhtarların haberi yok. Muhtarların söz ve kararı olmalı. Demokraside akşama olur."

    

Son Güncelleme: 23.09.2021 16:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.