ÇAYKUR’a 10 Soru

banner4
12 Mayıs 2017 Cuma 13:22
ÇAYKUR’a 10 Soru
banner38

61MEDYA/BERKAY GÜNTEKİN-Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu. Pekşen “Varlık fonu ve ÇAYKUR gerçeklerinin ortaya çıkması ve ne olduğunu öğrenme isteği açıktır.” dedi.

Pekşen yaptığı açıklamada ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’na sorular yöneltti. Pekşen, Sütlüoğlu’na “ÇAYKUR Varlık Fonu’na neden devredilmiştir? ÇAYKUR’un da içinde olduğu Varlık Fonu, herhangi bir yurtdışı finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılmış mıdır? Varlık Fonu içinde bahse konu olan şirketler güvence gösterilerek başta THY’nin borçları yapılandırılmış mıdır?” dedi.

Sorularına devam eden Pekşen “CHP Meclis Başkanlık Divanı Üyesi bir milletvekilinin Meclisin kendisine tanıdığı yasal bir hak olan SMS harcamaları nedeniyle, kamuoyunun telkinleri doğrultusunda sorumlu bir davranış göstererek görevinden istifa etmiştir. Siz kamuya ait bir şirkette Genel Müdür olarak 2015-2016-2017 yıllarında yalnızca SMS kullanımı için ÇAYKUR adına ve ya şahsınız adına harcadığınız bütçeyi kamuoyu ile paylaşma cesaretine sahip misiniz? ÇAYKUR’un ÇAYTAŞ şirketi ile ilişkisi nedir, böyle bir şirkete neden ihtiyaç duyulmuştur? Türkiye’nin en önemli kamu şirketlerinden biri olan ÇAYKUR’un ÇAYTAŞ adlı şirketle nasıl bir borç – alacak ilişkisi vardır?” diye konuştu.

Haluk Pekşen son olarak “ÇAYKUR’un bu şirketle kurduğu ticari ilişkiler Rekabet Kanunu açısından hakim şirket kayırması nedeniyle hukuki bir sorun teşkil ediyor mu? Serbest piyasa koşullarında rekabetin engellenmesi nedeniyle Rekabet Kurulu Başkanlığı’nın ÇAYKUR hakkında başlattığı bir soruşturma var mıdır? ÇAYKUR’un Böyle bir soruşturmaya karşı hukuki hazırlıkları nelerdir? Başta ÇAYTAŞ Genel Müdürü olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyeleri veya yönetim kademesinde görev alan herhangi biri ile uzak ya da yakın akrabalığınız var mıdır? Kamuoyunca gündeme getirilen Çay Kanunu’nun hazırlanma sürecinde başta Rize olmak üzere bu sektörde yer alan kurum, kuruluş, oda, sendika vb. görüş alınmış mıdır?” sorularını yöneltip İmdat Sütlüoğlu’nun bu sorulara belgelerle cevap vermesini istedi.

                                                        

Son Güncelleme: 12.05.2017 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.