Büyükşehirin 2022 mali bütçesi kabul edildi

Büyükşehirin borcu 800 milyonu geçti Büyükşehir Meclisinde bütçeyi eleştiren tek isim CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin oldu

17 Kasım 2021 Çarşamba 17:39
Büyükşehirin 2022 mali bütçesi kabul edildi

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2022 yılı mali gelir bütçesi açıklandı. Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 50 milyon 691 bin TL gelir bütçesi mecliste kabul edildi. 2022 yılı mali bütçe oranının bir önceki döneme oranla artışı dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı mali bütçe geliri 740 milyon liradan 2022 yılında 1 milyar 50 milyon 691 bin liraya çıkardı. Öngörülen iç borçlanma ise 214 milyon 598 bin lira olarak açıklandı. 2022 mali yılı öngörülen bütçe giderinin ise 1 milyar 265 milyon 289 bin TL olduğu kaydedildi.

YENİ YATIRIM GÖRMEDİM

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Büyükşehir olduk da yatırımlarımız veya hizmetlerimiz büyümedi. Devasa müdürlük olduk. Bir genel sekreter, genel müdür, daire başkanı, 76 şube müdürü, bir tane şirket vardı yetmedi 5 de ilave edildi, 6 şirket. 2 bin 739 personel. Hizmet bakıyorum aynı. 2022 Performans Programı demek Büyükşehir Belediyesinin 2022 yatırımı demektir. Ben hiç yeni yatırım görmedim. Gören varsa desin. Geçmişten devam eden otogara para, sahil düzenlemesine para, idari binalar var. Bu kadar büyük kurumun, hemen hemen bu kadar büyük bütçesinin yüzde 30- 32’leri personel gideri. Peki, bu kadar niye şişirildi?

ŞİRKETLER MECLİS DENETİMİNDEN UZAK

Şirketler arka bahçe diyorum alınıyorlar. Meclis denetiminden uzak kuralım bir şirket. Gümrükçüoğlu zamanında 1 tane Trabel vardı. Şimdi 6 tane. Buralara personel alındı. Bugüne kadar şirketlere 176 personel alındı. İhtiyaç varsa alınsın. Alınan işçiler, iş görmüyor, yine işlerinizi hizmet satın alma yoluyla, müteahhit marifetiyle yapılıyor.
MALİYETLER 2 İLÇE BÜTÇESİ KADAR

Bakıyorum, performans programımıza, elektrik maliyetleri, haberleşmeler, ulaşım, araç kiralamaları bir hayli kabarmış. En büyük yatırımcı daire başkanlığı, Fen İşleridir. 250 Milyon lira para koyulmuş buraya. 250 Milyon TL ile 13 bin km yol ağı nasıl yapılacak ben anlamış değilim? Fen İşlerinin yol bakım birimlerinin ödeneklerine bakın. Tanıtım, temsil ağırlama onlara bunlara 13 küsur milyon TL para koyulmuş. Bu 13 Milyon TL, temsil ağırlama Hayrat ile Dernekpazarı’nın bütçesi kadar.

  

FAALİYET İÇİN BU KADAR PARA AZ MI?

Şehrimize gelen turistlerin sayısını arttırmak için faaliyetler koymuşsunuz. 1 milyon 400 bin lira para koyulmuş. Böyle faaliyet için bu kadar para az mı? 2 gün önce meclis üyesi arkadaşımız Amatör Spor Kulüplerine yardım yapın diyor. Ödenek 1 milyon 300 bin TL. Yeni yapılacak yeşil alanların oluşturulması için koyulan ödenek 650 bin TL. İklim Değişikliği var. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismini değişmiş arasına İklim koymuş. Büyükşehir Belediyesi iklim değişikliği çalışmaları yapılması için faslı var, para koyulmamış! Hane sahiplerine geçen yıl 10 bin küsur yardım yapılırken bu sene 1,5 katına çıkmış. 15 bin 80 kişiye dolaylı yoldan 61 karttan yardım yapılacak. Bunun da mali portresi 23 milyon TL. Az para değil bir ilçemizin bütçesi kadar.

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR
Bir bütçe yapıyorsunuz, geliriniz gideriniz denk olsun diye. Bizim dediğimiz burada ne hikmetse kale alınmıyor. Ortahisar Belediyesinde, literatüre geçirttim. Bütçelerimiz denktir. Neden bu formül yol izleniyor. 2022 gider bütçesi 1 Milyar 265 milyon TL. Gelir bütçesi 1 milyon 50 bin TL. 215 Milyon lira yine iç borçlanma. Yine 215 Milyon TL borç yükü gelecek.

BORÇ 800 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ
Gümrükçüoğlu 75 milyon lira borçla aldım dedi. Şu anda TİSKİ dahil Büyükşehirin borcu 800’ü geçti. 200 gelir, 1 milyarı geçer. Sonuçta bunu ödeyecek olan Trabzon halkı. 2 gün önce su faturalarına 8 lira koyuldu. Yarın da ötekine, TİSKİ getirecek tahmin ediyorum yüzde 20 daha zam. Ocaktan sonra Çevre Temizlikte işin içine dahil olacak, vatandaşın ödediği 100 liralık su faturası 140 lira olacak.
2022’DE BU BÜTÇE FAİZE GİDECEK

Belediyeler azami tasarrufa gitmek zorunda. Artık popülist projelerden zarfı nazar etmemiz lazım. Yok, Tünel Akvaryum, yok Beşikdüzü’nde Teleferik, Boztepe’de Seyir Terası… Bunlardan vazgeçin. Yolumuzu yapalım, asfaltımızı yapalım, suyumuzu akıtalım. Götürüsü olmayan projelere, artık borçlanıp destek verilmesin. Zorluoğlu, ‘Yüksek kapasitede borcunu ödeyen belediyeyiz’ diyor. 2022 bütçesine bakmışsınızdır. Faiz giderleriniz 49 Milyon lira. 2022’de bu bütçe faize gidecek. 50 Milyon lira Of Belediyesinin 1 yıllık yatırım parası. Bunları konuşalım. En azından bizim dediklerimizi ‘Bu da doğru diyor’ diye bir takım tasarrufa gidelim.” ifadelerine yer verdi.

BÜTÇEMİZİN CİDDİ ORANINI BU İŞLERE AYIRDIK

Başkan Vekili Atilla Ataman ise, “Yol Bakım ve Onarım Dairesi, Fen İşleri Dairesinden ayırdığımız için Yol Bakım Onarım Dairesine 261 milyon 529 bin, Fen İşlerine 227 Milyon 614 bin TL, toplam 489 milyon TL. Çok ciddi bir bütçe. Bütçemizin ciddi oranını bu işlere ayırdık. İklim Değişikliği ile ilgili olarak program güncellemeleri daire başkanlığı yapıyor. DOKA ile müştereken yapılmış. Borca bakarken, yapılan işlere bakmak durumundayız. Süremizin sonunda Trabzon’a gerçekten güzel hizmetleri bırakmış olacağız. Borç almaya devam edecekler. Yapılan işler de alınan paranın karşılığını veren hizmetler olacaktır.” diye konuştu.

BELEDİYENİN BORCUNU SORDU

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “Fen İşleri Daire Başkanlığının yüzde 5,56 oranında bütçesinin artması inşaat maliyetlerinin yüzde yüz arttığı ortamda yatırımların eskisi gibi olamayacağı izlenimi  uyandırıyor. Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri kredibilite notlarını AA olarak açıkladı. Bizim böyle not açıklama imkanı var mı? Belediyenin borcunu öğrenmek isterim.” dedi.

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.