Büyükşehir Belediyesi 50 milyon kredi istedi

Mecliste tartışma yaşandı

10 Eylül 2021 Cuma 17:27
Büyükşehir Belediyesi 50 milyon kredi istedi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşandığı için sermaye artırımı gündeme geldi.

Büyükşehir Belediyesi pandemi nedeniyle öz gelirlerinin azaldığı, merkezden gelen paylarda ise düşüş olduğu gerekçesiyle ödeme dengesinin kurulabilmesi için yurt içi bankalardan 50 milyon TL nakit krediye ihtiyaç duyulduğu açıklandı.

KENDİ DÖNEMİMİZDE ÖDEYECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Genel yatırımlar için kullandığımız kredilerde kendi dönemimizde bunların çok büyük kısmını geri ödeme şeklinde stratejimiz var. Şuana kadar yaptığımız borçlanmaların vadeli hallerini söylüyorum. 2025’in 6. ayı, 2025’in 5. ayı, 2024’ün 1.ayı ve 4.ayı. Biz bunları alıp da bizden sonraki dönemlere bırakma şeklinde değil, kendi dönemimizde ödeme cihetine gidiyoruz. 50 milyonun tamamını borçlanma durumu olmayabilir. Bazı mülklerimizin satışı gündemde. Aldığımız kredinin bir bölümünü geri ödeme imkânımız olacaktır.

Trabzon borçlanma anlamında Türkiye’nin en iyi durumda olan Büyükşehir Belediyesidir. Devam eden çok sayıda yatırımımız var. Bunların hakkediş ödemelerinde zorluklar yaşıyoruz. Gecikmeler çıkabilir.” diye konuştu.

BELEDİYELERİN TASARRUFA GİTMESİ LAZIM

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Proje bazında borçlandığınız dışında, bizim burada nakit paraya ihtiyacımız var, hakkedişlerimiz sıkıştı diyorsunuz. Resmen özel bankalardan faizle para alacaksınız. Son 10 yılda Türkiye’de bu patladı. Nasıl geriye ödenecek bunlar? Bu meclis daha önce o projeler için İller Bankası’ndan krediler vermiştir. Belediyeler azami tasarrufa gitmesi gerekir. Gerekirse yatırımları durdurup, popülist projelerden vazgeçilmesi lazım. Suyunu akıtsın, çöpünü toplasın yeter.” şeklinde konuştu.

PROJELER İSRAF DEĞİLDİR

Hiçbir banka ya da kurumun faizsiz kredi vermediğini, Türkiye’nin olağan üstü bir dönemden geçtiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “O sizin belediyecilik anlayışınız, bizim değil. Belediye ya yatırımları keser ya da mülklerini değerlendirerek yatırımlarına devam eder. Biz ikinci yolu tercih ediyoruz. Ortaya koyduğumuz hiçbir proje israf değildir. Ganita’ da ki o su oyunları meselesi sanki lüks gibi bazı arkadaşlar tarafından ortaya konuluyor. Bu şehir turizm şehridir. Artık Trabzon küçük düşünme alışkanlığından vazgeçmelidir. Şehrimize gelen yabancı turistlerin burada daha fazla kalmalarına sebep olacak. Sıkıcı şehirler gelişemez.” dedi.

Şahin, “Biz küçük düşünmez büyük düşünürüz. Büyüklerimizin sözünü de dinleriz.” diyerek milli gelirlerdeki düşüşlere dikkat çekti. “Cumhurbaşkanını izledim. ‘2023’de ki milli gelir hedefimiz 1 trilyon dolar’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı milli gelir hedefini 2015’de 2 trilyon dolar açıkladı. 6 yılda 1 trilyon dolar azaldı. Bunu Türkiye’nin en yetkili ağzı, Cumhurbaşkanı söylüyor. Milli gelir düştü. Evet, belki siz borcunuzu burada kaldığınızda ödeyebilirsiniz.” diye konuştu.

TRABZON’A GELEN TURİSTLER 2 GÜN SONRA KAÇACAK YER ARIYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman ise “Trabzon’a gelen turistlerin, turizmle ilgilenen olarak söylüyorum. 2 gün sonra kaçacak yer arıyorlar. İstifade edecekleri tesisler yok. Belediyecilik yapan insanlara ‘ne kadar borcun var’ diye sormaz kimse. ‘Ne yaptın’ diye sorar? Burada yaşama sebeplerini arttırmak zorundasınız. Size destek vermek zorundayız. Bu şehirde yaşama sebeplerini arttırmak zorundayız. Bu alt yapıları, hizmetleri yapmazsak, burada 3-5 kuruş kazandıktan sonra İstanbul’a giderler. Bu şehirde yaşama sebeplerini arttırma yolu, yatırım, daha iyi yollar, daha iyi rekreasyon alanları, daha iyi ibadet merkezleri, eğlence mekanlarıdır.” dedi.

EN BÜYÜK EKSİKLİK EĞLENME MERKEZİ OLMAMASI

Zorluoğlu, “Biz şehrimizi gençler, turistler ve vatandaşımız için, yerli ve yabancı turist için yaşanabilirliğini arttırmak zorundayız. Bunlar özel yatırımlarla olur. Bunları israf görürsek, bu şehir turizm iddiasından vazgeçmiş olur. Buraya gelecek her kesimden turiste hitap edecek tesisleriniz olması lazım. Bizim en büyük eksikliğini çektiğimiz şeylerden biri eğlence merkezi olmaması. Lunapark bile bir şeyler ifade ediyordu insanlara. Biz geriye gitmişiz o manada. Bizim arzumuz, tahkimatını Karayollarının yaptığı Beşirli’de ki dolgu alanının en batısında ki bölümünde orayı şehrin istifadesine sunacak yatırım gerçekleştirmek. Mega Lunapark, yeme içme mekanları ile o bölgeyi ziyaret eden insanların canları sıkıldığında gidip 5-6 saat geçirecekleri destinasyona çevirmek. Akvaryum da bu destinasyonlardan biri olabilir. Başka dokunuşlarla bu şehri keyifli hale getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Madde tartışmaların ardından Büyükşehir Belediye Meclisinde Şahin’in itirazına karşı oy çokluğu ile kabul edildi.

Son Güncelleme: 10.09.2021 18:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.