Bu sistemde çatışma kaçınılmazdır

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezinde konuştu. Işık, "Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da Türkiye'nin son derece önemli, belki bugüne kadar yaptığı en önemli değişikliklerden bir tanesini gerçekleştireceğini söyledi.

banner4
01 Nisan 2017 Cumartesi 09:44
Bu sistemde çatışma kaçınılmazdır
banner38

Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, "Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin hükûmet sistemi artık çift başlıdır, bu sürdürülemez. Şu anda bizim hükûmet sistemimizde arabanın hem sağında hem solunda direksiyon var hem de iki tane şoför var. Bu araba ne olur Allah aşkına? Ya duvara toslar ya uçuruma yuvarlanır, başka bir imkânı var mı?" dedi. Işık, Gümüşhane Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da Türkiye'nin son derece önemli, belki bugüne kadar yaptığı en önemli değişikliklerden bir tanesini, belki de en önemlisini sandıkta gerçekleştirmek için halk oylamasına gittiğini belirtti.

Işık, 16 Nisan'ın, Türkiye'nin hangi hükûmet sistemiyle yönetileceğine yönelik çok önemli bir oylama olacağına işaret ederek, "Bu noktada sizlerin en doğruyu bilme ve öğrenme hakkınız var, bizim de siyasetçiler olarak sizlere en doğruyu sunma görevimiz var. Neden böyle bir hükûmet sistemi değişikliğini halk oylamasına sunuyoruz, bunun sırası mıydı? İkincisi de 'Evet' dersek Türkiye ne kazanacak, gençler olarak bizler neler kazanacağız, gelecek kuşaklar bu evetten nasıl etkilenecek?" ifadesini kullandı. Dünyada hükûmet sistemlerinde temel olarak bakıldığında bir parlamenter sistem bir de başkanlık sistemi olduğunu dile getiren Işık, şöyle devam etti: "Başkanlık sisteminde başkanlık, yarı başkanlık şeklinde kendi içinde tasnif edilmiş durumda. Parlamenter sistemlerin en temel özelliği hükûmetlerin, parlamentonun içerisinden çıkmış olması, yani milletvekilliği seçimleri yapılır, bu seçimlerin sonucunda eğer bir tek parti meclisteki çoğunluğu alırsa o parti tek başına hükûmeti kurar, gelenek olarak da o partinin genel başkanı başbakan olur ama bir parti mecliste güvenoyu alacak sayıya ulaşamazsa o zaman koalisyonlar olur, hangi parti kiminle koalisyon yapacağını bir dizi görüşmenin sonucunda belirler ama parlamenter sistemin en temel özelliklerinden birisi de Cumhurbaşkanlığı makamının sembolik olmasıdır."

BU SİSTEMDE ÇATIŞMA KAÇINILMAZDIR

Bakan Işık, bu sistemde çatışmanın kaçınılmaz olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Ahmet Necdet Sezer, Recep Tayyip Erdoğan arasında da ciddi gerilimler oldu ama Başbakanımız o dönemde çok ciddi sabır göstererek Ahmet Necdet Sezer'in görev süresini tamamlanmasını sağlamış oldu ama asıl parlamenter sistemin fiilen çalışamaz hâle geldiği parlamenter sistemin köküne kibrit suyunun döküldüğü tarih Nisan 2007'dir. Nisan 2007'ye geldiğinde en son seçimden yüzde 42 oy almış bir Adalet ve Kalkınma Partisi var, bunun da Mecliste 363 milletvekili seçilmiş, o anda da 350'nin üzerinde milletvekili var. Anayasada cumhurbaşkanının nasıl seçileceğini açıkça yazmış. Birinci ve ikinci turda 367, bulunamazsa üçüncü turda 276 ama ne oldu, 367 diye Sabih Kanadoğlu bir icat çıkarttı. Bir hukuk garabetini ortaya attı fakat maalesef bugün kapı kapı 'hayır' için dolaşan Sayın Deniz Baykal, CHP'nin Genel Başkanı buna mal bulmuş mağribi gibi yapıştı ve kendi milletvekilini zor kullanarak Meclise sokmadı ve '367 sayısı, toplantı yeter sayısıdır, bu sağlanamamıştır.' diye Anayasa Mahkemesine gitti. O dönemde de Anayasa Mahkemesini nasıl tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz. Bunu gizleme ihtiyacı da duymadılar. 'Eğer Anayasa Mahkemesi bu 367'yi onaylamazsa Türkiye'de büyük kaos olur.' diye açıklama da yaptı ve maalesef daha sonra bazı Anayasa Mahkemesi üyelerinin açıklamalarıyla öğrendik ki o dönemde Anayasa Mahkemesi çok ciddi baskı altına alındı ve bu kararı onayladı. Bu, Anayasa Mahkemesi'nin hukuk tarihine geçen en ayıplı kararlarından biridir." Şu anda cumhurbaşkanının imzalamadığı hiçbir Bakanlar Kurulu kararnamesinin yürürlüğe giremeyeceğine dikkati çeken Işık, "Gümüşhane'ye herhangi bir il müdürü atamak için Cumhurbaşkanının imzası gerekiyor. Peki, cumhurbaşkanı ve başbakan çatışırsa bu nereye gider Allah aşkına? Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin hükûmet sistemi artık çift başlıdır, bu sürdürülemez. Türkiye'de arabanın direksiyonu solda, İngiltere'de sağda, şu anda bizim hükûmet sistemimizde arabanın hem sağında hem solunda direksiyon var hem de iki tane şoför var. Bu araba ne olur Allah aşkına? Ya duvara toslar ya uçuruma yuvarlanır, başka bir imkânı var mı?" dedi.

TEMSİLDE ADALETİ SAĞLIYORUZ

Bakan Işık, sistemin neler kazandıracağını anlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Peki 'evet' dersek Türkiye, gençler ne kazanacak? Bir, bu sistem çift başlılığı ortadan kaldırıyor. Cumhurbaşkanlığı makamıyla başbakanlık makamını birleştiriyor. Çift başlılığın ortadan kaldırılması Türkiye için başlı başına bir kazanımdır. Demokrasinin iki temel kavramı çok önemlidir. Bir, temsilde adalet. Bir demokratik ülkede istenir ki her siyasi görüş mümkün olduğu ölçüde Mecliste temsil edilsin, temsilde adalet sağlansın. İkinci kavram da yönetimde istikrarlı olsun yani yönetimde istikrar sağlansın. Türkiye 12 Eylül öncesinde temsilde adaleti savunduğu için yönetimde istikrarı bir türlü sağlayamadı. 12 Eylül'deki anayasa ve kanunlar buna tepki olarak oluşturulduğu için bu defa yönetimde istikrar sağlayacağız diye yüzde 10 barajı, milletvekillerinin tamamen genel merkez tarafından merkez yoklamasıyla belirlenmesi, Siyasi Partiler Kanunu’nun genel merkezlere aşırı yetki tanıması gibi sadece yönetimde istikrara odaklanan temsilde adaleti ikinci plana atan bir anlayış geldi. Bunlar hepsi parlamenter sistemin içinde oldu. Bizim önerdiğimiz yeni sistemde hem temsilde adaleti sağlıyoruz hem yönetimde istikrarı." Programın soru cevap bölümü basına kapalı gerçekleştirildi. Programa Vali Okay Memiş, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgün ve Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve diğer ilgililer katıldı.(günebakış)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.