Flaş Haber
Kapat

Böyle giderse avukatlar savunma yapamayacak

Trabzon Hukukçular Derneği, adalet için ayakta

18 Mart 2021 Perşembe 16:13
Böyle giderse avukatlar savunma yapamayacak

Avukat Ersin Arslan’ın kamu görevi sırasında katledilmesine ilişkin olarak Trabzon Hukukçular Derneği basın açıklaması yaptı.Öldürülen Av. Ersin Arslan’a rahmet dileyerek sözlerine başlayan Hukukçular Derneği Trabzon İl Temsilciliği Başkanı Av. Miraç Arslantürk, şunları kaydetti: “16 Mart 2021 tarihinde meslektaşımız Av. Ersin Arslan Kocaeli iline bağlı Gebze Adliyesi sınırlarında kamu görevini ifa etmekte iken uğramış olduğu silahlı saldırı sonucu katledilmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

AVUKATLIK MESLEĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTIR

Unutulmamalıdır ki, burada saldırıya uğrayan sadece Ersin Arslan değil aynı zamanda avukatlık mesleğidir. ‘Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir.’ Avukatın ifa ettiği kamu görevi, vatandaşın hak ve hukukunu korumak ve adaletin tesis edilmesine katkı sunmaktır. Söz konusu saldırı, müvekkilini temsil ettiği için hak arama özgürlüğüne ve kamu görevini ifa eden bir mesleğe yöneldiği için de kamu güvenliğine yöneliktir.

YÜZLERCE AVUKAT SALDIRIYA UĞRAYIP KATLEDİLDİ

Bilinmesi gerekir ki; herkesin savunma hakkı vardır ve kutsaldır. Bu hak yasalara uyarak gerçekleştirilmelidir. İhkak-ı hak kabul edilemediği gibi Hak arama yollarının güç kullanarak engellenmesi de kabul edilemez. Son bir yıl içinde sadece kamu görevini ifa ettiği için, görev esnasında, yüzlerce meslektaşımız saldırı sonucu yaralanmış veya katledilmiştir. Söz konusu şiddet ve cinayetlerin önlenmesi için çalışmalar yapılması elzemdir.

SALDIRIYA UĞRAN AVUKAT VE MEMURLAR İÇİN ACİL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SIRALANDI

Bu hususta ivedilikle şu hususların yapılmasını beklemekteyiz:

1. Avukatlara yönelik şiddet eylemleri daha ağır şekilde cezalandırılmalı ve kamuoyu bu hususta uyarılmalıdır.

2- İcra ve İflas Kanunu uyarınca yürütülen haciz ve muhafaza işlemlerinin yürütülebilmesi amacıyla adliyelerde 'adli kolluk' yapılanması oluşturulmalı, aksi talep edilmedikçe bu kolluk güçleri haciz ve muhafazaya eşlik etmelidir. Devlet memurlarının ve avukatların yaşam hakları tehlikeye atılmamalıdır.

3. Kamu görevini ifa etmekte iken öldürülen diğer tüm kamu görevlileri gibi, kamu görevinin ifası sırasında öldürülen avukatları da şehit olarak kabul edecek yasal düzenlemeler yapılmalı, vefat edenlerin eş ve çocuklarına maddi ve manevi destek olunmalı ve manevi şahsiyetleri yaşatılmalıdır.

4.Avukatların kamu görevi nedeniyle işlemiş olduğu iddia edilen suçlarla ilgili olarak Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları gibi, avukatlara karşı işlenen suçlar da suçun niteliğine bakılmaksızın Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülmesi gerekmektedir.

5. Adaletin tecelli etmesinde milleti temsilen savunma ve sav makamını icra eden avukatın tüm Adliyelerde bulunan Adalet Komisyonları’nda temsili sağlanmalıdır.

6. Özellikle televizyon yayınlarında, ifadeye avukatın katılmasını, sanki istisnaymış gibi gösteren veya avukatı aşağılayıcı ve itibarını sarsıcı yayın ve sahneler RTÜK tarafından engellenmelidir.    

Adaletin tecellisi için çalışan avukatlık mesleğine ve saygınlığına karşı hemen hemen her gün bir saldırıda bulunulur ve bu meslek yaşayamayacak hale gelirse vatandaşın da 'hak ve hukukunu savunma' imkânı kalmayacaktır. Unutulmamalıdır ki,

Avukatlık mesleği yargılamanın asli unsurudur. ‘Avukat olmazsa Adalet de olmaz.!’”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.