Beşikdüzü ikinci İkizdere olmasın

15 Eylül 2021 Çarşamba 10:54
Beşikdüzü ikinci  İkizdere olmasın

BEŞİKDÜZÜ Belediye Başkanı Ramis Uzun , Beşikdüzü sahilinde yüzyıllardır 7 Mayıs inek yıkama festivalinin yapıldığı doğal limanın doldurulmasının planlanmasına yönelik açıklamada bulundu. Başkan Uzun,  vatandaşların eylem hazırlığında olduğunu belirterek. “Beşikdüzü ikinci İkizdere olmasın.” dedi.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun , Beşikdüzü sahilinde yüzyıllardır 7 Mayıs inek yıkama festivalinin yapıldığı doğal limanın doldurulmasının planlanmasına yönelik açıklamada bulundu. Başkan Uzun, daha önce Büyükşehir Belediye Meclisinde de dile getirdiği Beşikdüzü halkı dolguyu istemiyor konusuyla ilgili yaptığı açıklamada haklın eylem yapma hazırlığında olduğunu söyledi. Uzun, “Ben AK Parti Milletvekillerini de diğer vekillerimizi de uyardım. Bakın burası ikinci bir İkizdere olmasın dedim. Bu konu ile ilgili bütün yapılması gerekenleri yaptık. Bütün siyasileri uyardık, buna rağmen yine bildiklerini yapıyorlar. Şimdi de Beşikdüzü’nde insanlar orada toplanmışlar” dedi.

YÜZYILLARDIR BURADA FESTİVAL YAPILIYOR

Beşikdüzü Belediye Başkanı Uzun, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları inşaatı Genel Müdürlüğü “DHL” tarafından yürütülen dolgu projesinde yer alan 7 Mayıs Festivallerinin yapıldığı doğal limanın doldurulmasına tüm Beşikdüzü halkının karşı olduğunu söyleyerek, “Beşikdüzü’nde DLH Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen bir dolgu çalışma olanı var. Sahilde yaklaşık 180 dönümlük bir dolgu çalışması yapılıyor. Bu dolgu çalışmasının belli bir kısmına Beşikdüzü halkı itiraz ediyor. Su Ürünleri Kooperatifi, Beşikdüzü’ndeki balıkçılar balık alanlarının dolacağıyla ilgili, balıkçılığa zarar vereceğiyle ilgili, doğal limanın dolmamasıyla ilgili itirazları var. 180 dönümlük alanın bir kısmında Su Ürünleri Kooperatifin olduğu yerde yapılmış çok güzel bir alan var. İnsanlar Çarşıbaşı’ndan Görele’ye kadar insanlar oraya gelip oturup çayını içiyorlar. Hem Su Ürünleri Kooperatifi için önemli bir yer hem de bu alan bizim yüzyıllardan beri geleneğimiz olan 7 Mayıs inek yıkama alanı olarak bildiğimiz yer” ifadelerini kullandı.

HERKES YANLIŞ OLDUĞUNUN FARKINDA

Tüm siyasi partileri, milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanını Zorluoğlu ile konu hakkında görüştüğünü söyleyen Uzun, “Beşikdüzü halkı diyor ki bu kadar yeri dolduruyorsunuz ama şu alanı bari doldurmayın. Su Ürünlerinin önündeki 13 dönümlük alan doldurulmasın isteniyor. Bununla ilgili DLH’ye biz itirazda bulunduk. Bu alanda dolgu yapmayın tadilat yapın diye müracaat ettik. Bu müracaatımız belli bir zaman içinde kabul edilecek denildi ama en sonunda nihayet bundan vazgeçilme durumu oldu. Ben de bununla ilgili bütün siyasi partileri uyardım ve davet ettim. Tüm milletvekillerimiz o ana getirdim. Herkes burada dolgu yapılmasının yanlış olduğu kanaatinde. Fakat ne hikmetse bu dolgu devam ediyor. Bunun üzerine ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu ile özele bir sohbet ettim ve uyardım. Geçen Meclisimizde de gündeme getirdim” şeklinde konuştu.

 İNSANLAR TOPLANMAYA BAŞLADI

Beşikdüzü halkının dolgu yapılacak alana karşı çıktığını ve halkın karşı çıktığı hiçbir projenin geçerli olmayacağını söyleyen Uzun, insanların alanda toplanmaya başladığını belirterek, “Halkın istemediği, halkın karşı çıktığı hiçbir proje proje değildir. Bende inanmıyorum. Böyle bir projeye ihtiyaç yok. Beşikdüzü halkının orada talepleri göz ardı ediliyor. Bu kadar yer doldurmuşsunuz. Beşikdüzü’nde bu kadar dolgu alanından bu alana ihtiyaç  da yok. Ama burada Su Ürünlerinin önündeki o alanı kaldırmanın bizim yüzyıllardan beri geleneğimizi gerçekleştirdiğimiz inek yıkama alanımızın ortadan kaldırılması, doğal limanımızın doldurulması, balıkçılarımızın zararına olan bir uygulamanın yapılmasına hiç kimsenin gönlü razı değil. Beşikdüzü Belediye Başkanı olarak önce ben karşı çıkıyorum. Bu konu ile ilgili bütün yapılması gerekenleri yaptık. Bütün siyasileri uyardık, buna rağmen yine bildiklerini yapıyorlar. Şimdi de Beşikdüzü’nde insanlar orada toplanmışlar. Ben AK Parti Milletvekillerini de diğer vekillerimizi de uyardım. Bakın burası ikinci bir İkizdere olmasın dedim. Gelin bunu aklıselim bir şekilde düzene sokalım dedim. Ama bizi kimse dinlemedi. Beşikdüzü halkı bunu hak etmiyor. Bu şekilde kavga ve gürültüyü hak etmiyor. Ben elimden geleni yaptım. İnşallah huzurlu bir şekilde bu sorun çözülür. Beşikdüzü halkı böyle bir gürültü, patırtıyla gündeme gelmek istemiyor. 200 dönümden 30 dönüm doldurulmadan kalsa ne olur. 160 dönüm bizim neyimize yetmiyor. Yakın zamanda dolgunun üzerine yapılacak bir proje de yok. 20 sene daha orada yapılacak bir proje yok. Orası doldurulduğu zaman bataklık, sivrisineklik bir yer haline gelecek” dedi.

HABER:Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.