Baro’ya tepki yağıyor

Siyasallaşan Trabzon Barosu tepkilerin odağına oturdu

banner4
13 Mart 2017 Pazartesi 10:00
Baro’ya tepki yağıyor
banner38

Baro Siyasete Sokulmayacaktı

TRABZON Barosu’nun daha önce organize ettiği ‘hayır’ toplantısının ardından dün de ‘hayır’ paneli düzenlemesi Baro yönetimini tepkilerin odağına oturttu. Trabzon Milletvekili Av. Ayşe Sula Köseoğlu önce Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’nun “Avukatlar çoğunlukta ‘hayır’ diyecek” söyleminin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Baro Başkanı Sibel Suiçmez’i de eleştiren Köseoğlu, “Seçim çalışmalarında Trabzon Barosu’na siyasete sokmayacağını söylemişti. Sözü ile eylemi birbirini tutmuyor.” dedi.

Günü Gelince Hesabı Sorulur

TRABZON Barosu’nun avukatlarını kuşatmaktan ve kucaklamaktan uzak kaldığını kaydeden Köseoğlu, “Baronun görevi siyaset yapmak değil, mesleki sorunlara karşı, ülke ile ilgili genel meselelere karşı siyasi eğilim göstermeden duruş sergilemektir. Sibel hanım kendi siyasi görüşünün kurbanı oldu. Bu şekilde yönetim sergileyen Trabzon Baro Başkanı’na zamanı geldiğinde en demokratik ve yasal şekilde hesabı avukatlar tarafından sorulur.” ifadelerini kullandı.

Yıldırımhan ve Genç Eleştirdi

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan Baro’nun panelini objektiflikten uzak, ideolojik bir tutum olduğunu söyledi. Yıldırımhan, “Baroda ‘Evet’ diyen de çok sayıda avukat var. Ne yazık ki ideoloji sağduyuya galip geldi.” dedi. Ortahisar Belediye Başkanı Av. A. Metin Genç de eleştirisinde, baronun görevinin siyaset yapmak olmadığını belirterek, “Siyeset yapmak istiyorsanız gider bir siyasi parti çatısı altında yaparsınız.” dedi.

Panel Tarafsız Olacaktı Ama!..

TRABZON Barosu üyesi Av. Osman Cora da Baro Başkanını kınayarak, “Sibel Hanım DSP İl Başkanlığı dönemine özlem duyuyor olabilir. Şimdi kalkıp kendisini seçen iradeyi hayal kırıklığına uğratmaya hakkı yoktur.” dedi. Baro Başkanı Sibel Suiçmez ise eleştirilere cevap veremeyeceğini belirterek, “Biz tarafsız bir panel yapacaktık. Ama AK Parti Milletvekilleri telefonlarımıza cevap vermedi. Şimdi Baro’yu eleştirmeleri anlamsız.” dedi.(günebakış)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.