Balıkçılar erken "paydos" dedi

Denizlerde yeterli avlanma olmayınca çoğu balıkçı balık av sezonunun bitimine 10 gün kala sezonu kapattı

banner4
05 Nisan 2017 Çarşamba 09:12
Balıkçılar erken "paydos" dedi
banner38

Sezonun bitmesine daha 10 gün var ama onlar şimdiden gelecek sezon için hazırlıklara başladılar

Denizlerde av yasağının 15 Nisan'da başlayacak olmasına rağmen bazı balıkçılar yeterli avlanma olmadığından teknelerini şimdiden bakıma alarak gelecek sezon için hazırlıklara başladı. 

Trabzon’da farklı limanlara demirleyen balıkçı motorlarında ilk olarak ağların bakım ve onarımı yapılırken, daha sonra teknelerin bakımına geçilecek.

Yaklaşık 40 yıldır balıkçılık sektörüyle uğraşan tekne sahiplerinde Ahmet Köroğlu, Karadeniz’de özellikle yılbaşından sonra yeterli avlanma olmadığından dolayı sezona erken veda ettiklerini belirterek şimdiden gelecek sezon için hazırlıklara başladıklarını söyledi. Bu sezon palamutun bol olduğunu ancak hamside sıkıntı yaşadıklarını belirten Köroğlu,  “40 yıldır balıkçılık sektöründeyim. Balıkçılığı 40 yıla göre değerlendirecek olursak balıkçılık sektörü ileriye, avcılık ise aşağı doğru gidiyor.  Herkes umutla çalışıyor. Sezon baştan iyi gitti ancak daha sonra bozuk olsa da yine de nispeten iyiyidi. Bize göre bu sezon geçen sezondan daha iyi geçti. Palamut çok iyiyidi hamsi sıkıntılı geçti. Hamsi önceden iyi başladı ancak devamı gelmedi” dedi.

Balık olmayınca teknelerini bakıma aldıklarını belirten Köroğlu, “Balık olmayınca masraflarda artınca sezonu kapattık. Şu an avlanan tekne sayısı hemen hemen yok gibi. Şimdi gelecek sezon için bakım onarım tamirat yapıyoruz. Eylül 1’e kadar ağların bakımlarını, tekne, makine bakımlarını yaparız” diye konuştu.

Halittin Yılmaz da bu sezon hamsinin  az olmasına rağmen sezonun nispeten iyi geçtiğini ifade ederek ”Bu sezon iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Palamut bol oldu. Hamsi az olmasına rağmen yine de iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hamsi genellikle Batı Karadeniz’de daha yoğun oldu.  Palamutun bol olması nedeniyle hamsi az oldu. Nedeni de palamutun hamsiyi yemesi. Bu sezon yılbaşından sonra  Gürcistan sularında avlandık. Orada sezon erken bitti. Burada da balık olmadığı için paydos ettik. Genellikle balık Mart ayından sonra azalışa geçer. Dolayısıyla masrafları karşılayamadığımız için  sezonu erken kapattık. Şimdi gelecek sezonuna hazırlık yapıyoruz. Profesyonel avcılık yapanların çoğu sezonu kapattı sayılır. Gürcistan’da Abazya’da kimse kalmadı. Son olarak biz geldik” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.