Aşısız anneleri öldürüyor

Anne ölümlerinde 5 kat, anne karnında ölen bebek oranında 3 kat artış var

08 Eylül 2021 Çarşamba 11:26
Aşısız anneleri öldürüyor

 Trabzon’da koronavirüs ile ilgili korkutan gelişmeler yaşanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, gebelerde Kovid-19 vakalarında yaklaşık 5 kat artış yaşandığını Trabzon’da 7 annenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Prof. Dr. Tekin, her hafta 100’ün üzerinde anne adayında yeni Kovid- vakası tespit edildiğini, hastaların tümünün aşısız olduğunu kaydetti. Anne karnında ölümlerin ise 3 kat arttığını belirtti. Prof. Dr. Tekin, “Geçtiğimiz hafta 150 tane aktif Kovidli gebe vardı. 20 tanesini yatarak tedavi ettik. Geçen yıl bu zamanlarda 1-2 Kovidli vaka görürken, şuan her hafta 100’ün üzerinde kovidli gebe görüyoruz” dedi.  

Trabzon’da koronavirüs ile ilgili korkutan gelişmeler yaşanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin, gebelerde covid-19 vakalarında yaklaşık 5 kat artış yaşandığını Trabzon’da 7 annenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Prof. Dr. Tekin, her hafta 100’ün üzerinde anne adayında yeni kovid vakası tespit edildiğini, hastaların tümünün aşısız olduğunu kaydetti. Anne karnında ölümlerin ise 3 kat arttığını belirtti.

HER HAFTA 100’ÜN ÜZERİNDE VAKA

Prof. Dr. Tekin, “Geçtiğimiz hafta 150 tane aktif kovidli gebe vardı. 20 tanesini yatarak tedavi ettik. Geçen yıl bu zamanlarda 1-2 kovidli vaka görürken, şuan 100’ün üzerinde kovidli gebe görüyoruz her hafta. Büyük bir kısmını da yatırıyoruz. Özellikle 35 yaş üstü, vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan, kronik hastalığı olan gebelerde kovid enfeksiyonu daha ağır seyrediyor. Gebeler aniden kötüleşiyor. Ciddi solunum sıkıntısıyla birlikte yoğun bakıma alınıyor.

Ağır geçiren hasta grubu da genellikle genç insanlar. Erken doğum yapmak zorunda kalabiliyorlar. Ya da bebekler anne karnında ölebiliyor. Hem anne hem bebek için olumsuz süreçler söz konusu oluyor. Artan covid vakaları nedeniyle yataklı servislerimizi covid servislerine dönüştürüyoruz. Yoğun bakım ihtiyacı olan, ağır enfeksiyon nedeniyle erken doğum yapmak zorunda kalan ya da bebeği karnında ölen anne sayımızda da artış yaşıyoruz.

HASTALARIN TÜMÜ AŞISIZ

Aşılanma gebelerde çok yaygın olmadığı için, hastalarımız tümü aşısız. Gebelikte 3. Aydan sonra kovid aşısını güvenli şekilde yapabilirler. Yapılmaması için her hangi bir aksi bir veri yok. Aşıya bağlı oluşan yan etkilerde, kovide bağlı oluşabilecek yan etkilerden çok çok daha hafif.  Geçen yıla göre bu yıl durum çok daha kötü. Eskiden haftada bir ya da ayda bir kaç kez kovidli gebe doğumu gerçekleştirirken günlük rutinimiz haline döndü. Her gün 2-3 kovidli hasta doğum yapıyor, ya da acil sezeryana alıyoruz.

TRABZON’DA PANDEMİDE 7 ANNE ÖLDÜ

Sadece Trabzon’da 7 anneyi covidden dolayı kaybettik. Ülke genelinde anne ölümleri artmakta. 100 binde 14 gibi dünyada çok daha düşük oranlara sahipken, günümüzde anne ölüm oranlarında çok belirgin artış yaşandı.

ANNE KARNINDA ÖLÜMLER 3 KAT ARTTI

Anne karnında bebeklerin ölüm oranı 3 kat arttı. Anne adayı erken doğum yaptıysa ve bebek anne karnında kovidin açtığı zatüreye bağlı olarak oksijensiz kalıp etkilenen bebeklerin seyri kötü oluyor. Uzun süreli yoğun bakımda kalabiliyor. Çoğu ölebiliyor bu durumda. 500-600 gr doğurtmak zorunda kaldığımız bebekler oluyor. Bu bebeklerin yaşama şansı biraz daha düşük.”

GEBELER BU İLACI KULLANMAK ZORUNDA

Kovid geçiren gebelerde pıhtı atma sorunun baş gösterdiğini bu nedenle kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tekin, “Kovid geçiren gebelerde pıhtı atma sorunu yaşandığı için gebeliği boyunca ve lohusalık döneminde kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda. Kovid enfeksiyonu kan pıhtılaşmasını artıran enfeksiyon.” diye konuştu.

GEBELERE BİONTECH AŞISI ÖNERİSİ

Trabzon’da Delta varyantının çok yaygın olduğunu bu nedenle biontech aşısının tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tekin, sinovac aşısının hiçbir etkisinin olmadığını ekledi.

BEBEKLERDE ZİHİNSEL YA DA ORGAN PROBLEMİ

Teorik olarak olmasa da bebeğin beyin gelişiminde anomalilik, ya da organ gelişiminde problem olan vakaların bildirildiğini anlatan Prof. Dr. Tekin, ancak doğduktan sonra uzun dönemde ne gibi problemlerin oluşabileceğinin bilinmediğini aktardı. Bayoğlu, son olarak aşıya vurgu yaparak “Hem kendimiz hem de bebeğimiz için maske, mesafe, temizlik gibi kişisel koruyucu önlemlere özen gösterelim ve Covid-19 aşısı olmayı ihmal etmeyelim.” dedi.

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.