ASIL ÇÖZÜM KIRSAL DÖNÜŞÜM PROJESi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının afetlere karşı hazırladığı eylem planı yetersiz bulundu

15 Eylül 2021 Çarşamba 10:30
ASIL ÇÖZÜM KIRSAL DÖNÜŞÜM PROJESi

BAKAN “AĞAÇLAR KALDIRILACAK” DEDİ

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 7 bölge ve 30 büyükşehir için hazırlanan yerel eylem planları kapsamında Karadeniz için hazırlanan eylem planının detaylarını açıkladı. Bakan Kurum, “Eylem planlarımız çerçevesinde; erken uyarı sistemleri, taşkın riski altındaki alanların boşaltılması, açık kanallarla yolların yapılması, obuzların birleştirilerek derelere bağlanması, dere güzergâhı üzerindeki ağaçların kaldırılması çalışmalarını yürütüyoruz. Çalışmalarımızı bir ve beraber sürdürüyoruz.” dedi.

KÜREMDER “AĞAÇLANDIRMA YAPILMALI” DEDİ

BAKAN Kurum’un bu açıklamasının üzerine Küresel Isınmayla Mücadele Derneği Başkanı Faruk Çebi, eylem planının çok etkili olmayacağını savundu. Kırsal Dönüşüm Projesi’nin bir an önce hayat bulması gerektiğini savunan Başkan Çebi, “Karadeniz şartlarında orman varlığı yüzde 70-80 bandında olması gerekirken şu anda yüzde 35’e kadar düşmüş durumdadır. Afetlerin önüne geçebilmek için bir an önce orman varlığını artırmalı ve daraltılan dere içlerini yeniden genişletmeliyiz.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 7 bölge ve 30 büyükşehir için hazırlanan yerel eylem planları kapsamında Karadeniz için hazırlanan eylem planının detayları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, “İklim değişikliğiyle mücadelemizde, 7 bölge ve 30 büyükşehirde hazırladığımız yerel eylem planları kapsamında Karadeniz’de; AFAD, DSİ ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle dere güzergâhı üzerinde kalan, taşkın riski altındaki binalarımızı tespit ettik. Eylem planlarımız çerçevesinde; erken uyarı sistemleri, taşkın riski altındaki alanların boşaltılması, açık kanallarla yolların yapılması, obuzların birleştirilerek derelere bağlanması,  dere güzergâhı üzerindeki ağaçların kaldırılması çalışmalarını yürütüyoruz.  En son Rize’de yaşanan sel felaketinden sonra, 650 bağımsız birimden oluşan konutlarımızın yapım sürecini başlattık. Bozkurt’ta da bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Atılacak adımları hep birlikte atıyor, çalışmalarımızı bir ve beraber sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ’DE ORMAN VARLIĞI YÜZDE 35’LERE DÜŞTÜ

Küresel Isınmayla Mücadele Derneği (KÜREMDER) Genel Başkanı Faruk Çebi ise Kırsal Dönüşüm Projesi hayata geçirilmeden atılacak adımların yetersiz kalacağını savundu. Başkan Çebi, “Yıllardır tarım arazilerine dönüştürülen sahipli ormanları tekrar vatandaşın adına geriye kazandırabilecek yasal ve yapısal değişiklikleri kapsamayan hiçbir ‘Eylem Planı’ Karadeniz’in sel ve su baskını sorununa asla kalıcı çözüm üretemez. Karadeniz şartlarında orman varlığı yüzde 70-80 bandında olması gerekirken şu anda yüzde 35’e kadar düşmüş durumdadır. Kırsal Dönüşüm Projesi ise havzaları heyelana dayanıklı hale getirmeliyiz. Çoğu orman arazisi çay bahçesine dönüştürüldü ve çay bahçeleri su tutmada yetersiz kalıyor. Afetlerin önüne geçebilmek için bir an önce orman varlığını artırmalı ve daraltılan dere içlerini yeniden geliştirmeliyiz. Dere yataklarına hafriyat boşaltılmasının, doldurulmasının önüne geçmeliyiz. ”

HABER:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.