Aşı olmayana hayat her yerde zorlaşıyor...

Almanya'da Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyenler için hayat pahalılaşacak

23 Eylül 2021 Perşembe 14:51
Aşı olmayana hayat her yerde zorlaşıyor...

Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyenler için Almanya'da alınan yeni kararlar çerçevesinde, karantinaya girip işe gidemeyenler için devlet tazminat ödemeyecek.

Almanya'da koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptırmayı reddedenler için hayat pahalı olacak.

YENİ KARARLAR ALINDI

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın eyalet sağlık bakanlarıyla yaptığı toplantıda, ülkede aşı yaptırmak istemeyenlerle ilgili yeni kararlar alındı.

KARANTİNA NEDENİYLE İŞE GİDEMEYENLER, DEVLETTEN TAZMİNAT ALAMAYACAK

Karara göre 1 Kasım'dan itibaren aşı olmayan çalışanlar Kovid-19’a yakalanmalarından sonra karantinaya girdiklerinde çalışmadıkları günler için ücret kaybından dolayı devletten tazminat alamayacak. Bu kural, doktor raporuyla belgelenen sağlık sebebiyle aşı yaptıramayanlar için geçerli olmayacak.

RESTORAN, SİNEMA, KONSER GİBİ ETKİNLİKLERİN GİRİŞİNDE İSTENİLEN ZORUNLU AŞIDAN ÜCRET ALINACAK

Ayrıca, aşı olunmadığı takdirde restoran veya tiyatro, sinema, konser gibi çeşitli etkinliklere girmek için istenilen hızlı Kovid-19 testlerinin ücreti vatandaşlar tarafından ödenecek. 12-17 yaşlarındaki gençler ve çocuklar ile hamileler ise bu testleri 31 Aralık’a kadar ücretsiz yaptırabilecek.

Almanya da Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyenler için hayat pahalılaşacak #1

"AŞI OLANLAR, AŞI OLMAYANLAR İÇİN NEDEN PARA ÖDEDİKLERİNE İLİŞKİN HAKLI SORU SORUYORLAR"

Sağlık Bakanı Spahn, bu yeni kuralların aşı yaptırmak istemeyenlere bir baskı değil, adil olmayla ilgili bir durum olduğunu belirterek, "Kendilerini ve başkalarını aşı yoluyla koruyanlar, aşı olmayanlar için neden para ödediklerine ilişkin haklı bir soru soruyorlar." dedi.

İnsanların aşı olma konusunda özgür olduklarına işaret eden Spahn, ancak insanların verdikleri bu kararla sorumluk taşımaları ve maddi sonuçlara katlanmaları gerektiğini kaydetti.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Klaus Holetschek de salgınla mücadelede aşı olmak istemeyenlerin de sorumluluk alması gerektiğini ifade ederek, "Sağlık gerekçesi olmayan herhangi bir nedenle aşı yaptırmayı reddedenler kazanç kaybını toplumun ödemesini bekleyemezler." değerlendirmesinde bulundu.

1 KASIM İTİBARİYLE GEÇERLİ OLACAK

Almanya’da 1 Kasım’a kadar geçerli olacak yönetmeliğe göre, Kovid-19 nedeniyle karantinaya girmek zorunda kalan çalışanlara, evde kaldıkları ilk 6 haftada maaşının tamamı, yedinci haftadan itibaren ise yüzde 67’si devlet tarafından ödeniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.