Asgari ücrette beklenti 3500 lira

Trabzon’da işveren, işçi, STK temsilcisi asgari ücret beklentisini günebakış’a anlattı

17 Kasım 2021 Çarşamba 09:24
Asgari ücrette beklenti 3500 lira

İşveren: Zam Yüzde 19-20 Oranında Olmalı (3500 TL)

2021’in sonuna yaklaşıp 2022 için geri sayılırken asgari ücrete yapılacak zam oranı beklenmeye başlandı. Trabzon’da hem STK temsilcileri, hem işverenler, hem de işçiler asgari ücrete ilişkin beklentilerini günebakış’a anlattı. Trabzon’da 2 binden fazla işçi istihdam eden Gündoğdu Mobilya’nın sahibi Aydın Gündoğdu, eflasyon oranında zam beklediklerini açıkladı. Yüzde 19-20 oranında yapılacak zammın makul olduğunu savunan Gündoğdu, yapılacak zamdan vergi alınmamasını istedi.

Sendika: 4 Bin TL’nin Altında Olmaması Gerek

TÜRK-İŞ Trabzon Temsilcisi Gökhan Gedikli ise asgari ücretin 4 binden aşağı olmasını beklemediklerini söyledi. Çoğu insanın asgari ücretle ev geçindirdiğine dikkat çeken Gedikli, “Vergisiz 4 bin lira bile bize göre az. Alım gücü aşırı derecede düştü.” değerlendirmeleri yaptı. Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi de asgari ücrete yönelik beklentisinin 4 bin TL olduğunu söyledi. İşçilerin geçim sıkıntısı yaşadığını kaydeden Çelebi, işverenin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Çalışan: İşçiler İşsizlik Korkusu Yaşıyor

ASGARİ Ücretle çalışan Ayşe Erdoğan ise asgari ücrete yönelik beklentisinin 3300-3500 TL arasında olduğunu söyledi. Geçinebilmek için arzu ettiği asgari ücretin 4 bin TL olduğunu aktaran Erdoğan, “Asgari ücret 4 bin TL olursa işveren işçi çıkarabilir. İşsiz kalmaktansa 3 bin 300-3 bin 500 TL arasında zamma razıyız.” dedi. Enflasyona dikkat çeken Temel Mazlum ise 5 litrelik sıvı yağın 100 TL’yi aştığını kaydederek, “Bu hayat pahalılığında asgari ücretin en az 5 bin TL olması gerekiyor.” diye konuştu.

Asgari ücret zammı milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Adım adım yılın sonuna doğru yaklaşılırken, hükümet kanadından bugüne kadar verilmeyen bir zammın hayata geçirileceğinin beyan edilmesi beklentileri de yükseltiyor. İşverenler ise asgari ücret zammı belirlenirken, devletin alacağı vergiden fedakarlıkta bulunmasını bekliyor. Trabzon’da işveren, STK temsilcisi ve işçiler beklentilerini günebakış’a anlattı.

“YÜZDE 20 ZAM YAPILMALI AMA…”

Trabzon’da en fazla istihdam sağlayan işverenlerden biri olan Gündoğdu Mobilya’nın sahibi Aydın Gündoğdu, “Asgari ücret enflasyon oranı üzerinden belirlenmeli. İşçi tarafı da işveren tarafı da mağdur edilmemeli. Tabii şu anda işçi de hayat pahalılığı yüzünden zor geçiniyor. İşveren de işçiyi zor idare ediyor. Burada devlet zam oranını yüksek yapsa, zam yapacağı bölümden vergi almamalı. Burada en önemli konu bu. Asgari ücretten şu anda devlet bir vergi alıyor bir de SGK payı alıyor ama en azından artışın vergisini almamalı. Şu an siz çalışıyorsunuz. Diyelim ki patronunuz 2 bin TL size vergi ödüyor, bin lirada SGK primi ödüyor. Şimdi yeni zam olursa bin 500 lira ödemeye başlayacak. Yeni oluşacak olan zamdan devlet kendine düşen vergiyi almazsa o zaman işveren için çok ağır bir acı olmaz. Ama devlet kendine düşen payı da almaya çalışırsa işveren için ağır olacak. Türkiye ihracat yapıyor. Dengeler var. İşçilik arttığında ihracatta cazibe kalmıyor. İşverenin de götürebileceği bir zam yapılmalı. Yapılacak zam enflasyonun altında olmamalı. Enflasyonun üzerinde zam yapılacaksa da devlet gelir vergisi payından istinaf etmeli. Yüzde 19-20 civarında zam yapılacağı görünüyor. Yüzde 20 zam yapılmalı ama devlet artışın vergisini almamalı. Krizi devlet görüyor. İşveren de ayakta kalmalı, işçi de ayakta kalmalı.” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ: “4 BİN LİRA BİLE BİZE GÖRE AZ”

Türk-İş Trabzon Temsilcisi Gökhan Gedikli ise asgari ücretin 4 binden aşağı olmasını beklemediklerini söyledi. Gedikli, “Asgari ücret normalde bir kişinin yaşam ücretidir fakat şu anda asgari ücret bizim ülkemizde bir ailenin yaşam ücreti haline geldi. Dolayısıyla burada bir meblağ belirtmek bile bana göre yanlış. Konfederasyon Başkanımız da bizde fiyat belirtmiyoruz. İnsan onuruna yaraşır bir ücret olması lazım. 3 bin 500 lira telaffuz ediliyor. Vergisiz 4 bin lira bile bize göre az. Alım gücü aşırı derecede düştü. Bunun üzerine bir de asgari ücretten vergi kesiliyor. Asgari ücretten ev bordrolu bütün çalışanlardan vergi sisteminin kaldırılması gerekiyor. Normalde yüzde 15’le 14 Ocak’ta vergi başlıyor. Nisan-Mayıs’ta vergi yüzde 20’ye çıkıyor. Temmuzda maaşlardan kesinti yüzde 27 oluyor. Asgari ücret alan arkadaşlarımız da eylülden sonra vergiye giriyorlar ve maaşlardan 300-350 lira kesiliyor. Başta kesilen yüzde 15’i söylemiyorum bile…” diye konuştu.

BAŞKAN ÇELEBİ: “4 BİN TL OLMASININ İŞÇİLER İÇİN UYGUN”

Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi de asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini dile getirdi. Başkan Çelebi, “Ülkedeki fiyat artışı ve zamlardan dolayı işçilerin geçinme şartlarını düşününce minimum 4 bin TL olması gerekir. Asgari ücretin 4 bin TL olmasının işçiler için uygun olacağını düşünüyorum. Devletin vergiyi de brütten hesaplayıp vergileri daha düşük tutarak işverenin de omuzlarından yük almasında fayda var.” şeklinde konuştu.

“TABİİ Kİ 4 BİN LİRA ALMAK İSTERİM AMA…”

Asgari ücretle çalışan Ayşe Erdoğan ise, “Bence bir önceki yıl yaptığı artış kadar zam yaparlarsa yeterli olur. Asgari ücretin fazla yükselmesini istemiyorum. Tabii ki 4 bin lira almak isterim ama bu sefer de işveren işçi çıkarır. İşsizlik ortaya çıkar diye çok korkuyorum. 3 bin 300- 3 bin 500 liralık asgari ücret makul.” diye konuştu.  Enflasyona dikkat çeken Temel Mazlum ise 5 litrelik sıvı yağın 100 TL’yi aştığını kaydederek, asgari ücretin 5 bin TL’ye yükseltilmesini istedi. Temel Mazlum, “Asgari ücret 5 bin lira olmalı. Almanya’da o kadar para alıyorlar. Bizim burada 5 bin lira olmuş çok mu? Şu anda çalışan bir insanın hakkı 5 bin lira çünkü her şeye zam geliyor. 5 litrelik sıvı yağ olmuş 100 lira. Bugün bir markete girince 400-500 liradan aşağı marketten çıkamıyorsun.” şeklinde konuştu.

Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.