Adım adım eyleme…

Kokunun giderilmemesine karşı Taşönü eylem hazırlığında

21 Eylül 2021 Salı 11:12

ARAKLI Taşönü Katı Atık Tesisi için vatandaşlara verilen sözün tutulmaması civarda yaşayanları  isyan etme noktasına getirdi. Daha önce koku sorununun giderileceğine dair Taşönü’ne gelerek vatandaşa söz veren yetkilere seslenen Araklı Belediye Meclisi Üyesi Abdulbaki Malkoçoğlu, tesisten çıkan atık suyun yollara akmaya başladığını belirterek, “Defalarca bu işi halledeceğinizi söylediniz. Ama sözünüzde durmadınız. Devlet vatandaşa yalan söyler mi? Bu Allah’a reva mı? Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Milletvekilleri ve tüm yetkililer size sesleniyorum. Sizi Cumhurbaşkanımıza şikayet edeceğiz. Artık eylem yapma zamanımız geldi.” dedi.

Araklı Taşönü Katı Atık Tesisi için vatandaşlara verilen sözün tutulmaması insanları isyan etme noktasına getirdi. Daha önce koku sorununun giderileceğine dair Taşönü’ne gelerek vatandaşa söz veren yetkilere seslenen Araklı Belediye Meclisi Üyesi Baki Malkoçoğlu, tesisten çıkan atık suyun yollara akmaya başladığını belirterek“Defalarca bu işi halledeceğinizi söylediniz. Ama sözünüzde durmadınız. Devlet vatandaşa yalan söyler mi? Bu Allah’a reva mı? Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Milletvekilleri ve tüm yetkililer bundan Cumhurbaşkanının haberi olduğunu zannetmiyorum. O yüzden bir şekilde Cumhurbaşkanımıza bunu bir şekilde ileteceğiz. Köy olarak, çevre köyler, köy muhtarları herkes ayağa kalksın” diyerek insanları ortak tepki vermeye çağırdı.

ALLAH’TAN REVA MI?

Taşönü ve çevre köylerdeki insanlarının artık kokuya tahammül etme güçleri kalmadığını söyleyen Malkoçoğlu, yetkililerin gelip bir gününü burada geçirmelerini istedi. Malkoçoğlu, “Kokudan nefes alamıyoruz. Kendimizi zorlayarak idare etmeye çalışıyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu daha bir iki gün önce yaptığınız açıklamada koku sorununu hallettik diyorsunuz. Peki burada vatandaşlara soruyorum. Burası kokuyor mu diye evet diyorlar. Nefes alınmayacak düzeyde.

Burası kokmuyor diyen yöneticilere bir ev ayarlayalım bir hafta burada kalsın. Bunu bizim köyümüze ve çevre köylere layık görenlere yazıklar olsun.  Bizden ne istiyorsunuz? Bizim ne yapmamızı istiyorsunuz? Sizlerle insan gibi defalarca buluştuk, defalarca konuştuk. Defalarca size söyledik. Defalarca bu işi halledeceğinizi söylediniz. Ama sözünüzde durmadınız. Devlet vatandaşa yalan söyler mi? Bir devlet var mıdır ki kendi vatandaşını öldürmek için burada üç beş şirkete peşkeş çekip insanların yaşamını yok saysın Bu Allah’a reva mı?” diyerek yetkililerin söylediği gibi koku giderilmesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

EYLEM YAPACAĞIZ

Malkoçoğlu, önce siyasi parti il başkanlarıyla toplanıp ardından eylem yapmak için gün belirleyeceklerini söyleyerek, “Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Milletvekilleri ve tüm yetkililer bundan Cumhurbaşkanının haberi olduğunu zannetmiyorum. Onun sağlık konusunda duyarlı olduğunu sağlık konusunda yaptığı hamlelerden dolayı biliyoruz. O yüzden bir şekilde Cumhurbaşkanımıza bunu ileteceğiz. Taşönü, çevre köyler, köy muhtarları herkes ayağa kalksın. Burada kötü bir sonuç olmadan, bu insanları tahrik edip daha fazla bu insanların sabrını zorlamadan, bu önlemleri alın. Yoksa bu insanlar kendi önlemini alacaktır. Bu insanların, bu köylülerin canı yandı.  İnsanlar burada bir ateş bekliyor. Ben AK Parti İlçe Başkanı da dahil olmak üzere bütün siyasi parti il başkanlarını toplayarak Araklı ve Arsin Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi üyelerini davet ederek burada bir toplantı gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Toplantıdan sonra da burada eylem yapmak için gün belirleyeceğiz” şeklinde konuşarak konudan mutlaka Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haberdar edeceklerini söyledi.

YETKİLİLER GİDERİLECEK DEDİ AMA GİDERİLMEDİ

Araklı’ya daha önce gelen ve vatandaşa sorun giderilecek diye söz veren Muhammet Balta’nın insanları oyaladığını söyleyen Malkoçoğlu,  “Muhammet Balta ile birlikte burada bizzat görüştüm. Temennileri güzel ama yıllarca bu insanlar temenniler ile oyalandı. Burada koku giderilmedi. Ben Taşönü köyündenim. Bu koku dehşet verici derecede. Tahammül edilecek bir koku değil. Normal bir koku değil. En son Vali öncülüğünde Büyükşehir Belediye Başkanları ve Milletvekilleriyle birlikte bir toplantı düzenlendi. Yetkililer kokunun giderildiğini söylüyorlar. Ama böyle bir durum yok. Şuanda orada metan gazı oluşturmak için çöpleri tekrar karıştırıyorlar. Bir haftadan beri koku tahammül edilemez noktada. Kokudan rahatsız olup köyüne gelecek olan kişiler gelmiyor. Çünkü çekilmez bir koku var. Hatta Araklı’nın merkezine gidiyoruz koku var. Çevre köylere gidiyoruz yine koku var. Asıl kokunun kaynağı Taşönü olduğu için oranın insanların kokuya tahammülü kalmadı” dedi.

HEYELAN ALANINA ÇED RAPORU ALDILAR

Daha önce Taşönü Katık Tesisinin olduğu yerde heyelan olduğunu ve sahte evrak düzenlenerek tesisin olumlu ÇED raporu aldığını belirten Malkoçoğlu, “Devlet daha önce köyde istimlak etmişti. Orada devlet 320 dönüm yer almıştı. Ondan sonra taş ocağı orayı oydu ve heyelan oldu. Daha sonra heyelandan dolayı çevre yerlerden yine yer adı devlet. Orayı heyelanlı saha ilan ettiler. Hem heyelanlı saha ilan edildi hem de haritadan evler silinerek ÇED raporu alındı. İlk ÇED raporuna 20 bin imzayla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına giderek itiraz ettik. Neticede hiçbir fayda elde edemedik. Bizim müracaat ettiğimizin sonucunu üç sene sonra aldık. Neticede köyde felaket derecede bir mağduriyet var” ifadelerini kullandı.

    

HABER:Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.