Acı tecrübeden ders alınmalı

TİSAD Başkanı Çavga, kente katkı sağlayacak bir planlamaya dikkat çekti

21 Ağustos 2021 Cumartesi 13:10
Acı tecrübeden ders alınmalı

Geçtiğimiz hafta Gaziantep’ten Trabzon’a gezmeye gelen ve kalp krizi geçiren Hasan Hüseyin Polat’ın ölümü turizm noktalarında sağlık merkezi ihtiyacını da gündeme getirdi. TİSAD Başkanı Murat Çavga, “Uzungöl’de yaz aylarında hizmet veren bir sağlık merkezi olabilir mi, olabilir. Hıdırnebi’de, Hamsiköy’de de olabilir. Bu tarz destinasyonlarda ilk müdahale için bir sağlık planlaması olabilir. Önümüzdeki yıllar için yoğun turist olan yerlere helikopter pisti de yapılmalı.” dedi.

Geçtiğimiz hafta bir tur şirketi ile Gaziantep’ten Uzungöl’e gelen Hasan Hüseyin Polat’ın kalp krizi geçirmesi ve Çaykara’daki ambulansın hasta almaya gitmesi sonucu Sürmene’den yönlendirilen ambulansın bölgeye gelene kadar turistin yaşamını yitirmesi Gaziantep basınında, “Gaziantep’ten Trabzon’a gezi için giden vatandaş göz göre göre öldü” başlıklarını da beraberinde getirdi.  Polat’a müdahale edecek ekibin bölgeye geç ulaşması ve yaşlı adamın hayatını kaybetmesi üzüntülere neden olurken, gözde turizm merkezlerinde yoğunluğun olduğu dönemde bir sağlık merkezi planlaması da gündeme geldi.  Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga insan sirkülasyonun fazla olduğu turizm mekanlarında hem sağlık merkezlerinin hem de helikopter pistlerinin bulunmasının planlanabileceğine dikkat çekti.

İLK MÜDAHALE İÇİN BİR SAĞLIK PLANLAMASI OLABİLİR

Önemli turizm merkezlerinde sağlık merkezi planlaması yapılabileceğini kaydeden Başkan Çavga, “Turistin sağlığı bizim için sağlık turizminden çok daha fazla önemlidir. Turist buradayken başına gelebilecek hastalık, kaza gibi olaylar turistin sağlığı konusu altında incelenir. Turist sadece bizim ülkemize tedavi amacıyla gelirse bu da sağlık turizmi kapsamında değerlendirilir. Turistin sağlığı bizim için sağlık turizmine açılan kapıdır. Aynı zamanda da turistlerin ülkemizde kendilerini güvende hissedebilmeleri için gerekli bir olgudur. Yaşadığımız pandemi süreci de göz önünde bulundurulmalı. Vakalar artıyor, doktorlar sağlıkçılar her yerde. Buna rağmen Uzungöl’de yaz aylarında hizmet veren bir sağlık merkezi olabilir mi, olabilir. Hıdırnebi’de, Hamsiköy’de de olabilir. Bu tarz destinasyonlarda ilk müdahale için bir sağlık planlaması olabilir. Ambulans konusu tamamen devletin imkanlarıyla ilgili bir şey… Sağlıkçılar olağanüstü bir zamandan geçiyorlar. Benim ofisim Kalkınma’da. Ne zaman ofisin camından baksam gözümün önünden bir ambulans geçiyor. Devlet bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bunun sonu da yok.” şeklinde konuştu.

HELİKOPTER PİSTLERİ DE DÜŞÜNÜLMELİ

Hastalara ulaşma noktasında helikopter ambulanslar için pist hazırlanmasının da önemine vurgu yapan Başkan Çavga, “Önümüzdeki yıllar için yoğun turist olan yerlere helikopter pisti de yapılmalı. Bunu sadece Uzungöl olarak da düşünmemek gerekir. Hıdırnebi’de, turistin yoğun oluğu yerlerde acil durumlar için bir helikopter pisti düşünülemez mi? Olabilir. Turistin yoğun olduğu yerlerde helikopter pisti olması turiste güven verir. Allah göstermesin acil durumlarda müdahale imkanı getirir. Yaz döneminde turistin yoğun olduğu yerlerde pilot şeyler yapılabilir mi? Yapılabilir. 112’ye gerçekten hakkını vermek lazım. Eskiden 112’ye ulaşmak da zorlanırken şimdi karşımıza Arapça konuşan insanlar bile çıkıyor. Devletimiz bu konularda mutlaka planlamasını yapmaktadır. Bizler bu süreçte vatandaş olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Eğer bugün Korona virüs sayıları yükselmemiş olmasaydı o hastaya ambulans belki de zamanında gidecekti. Onun için tüm vatandaşlarımızın bu ve buna benzer aksaklıklarda mağdur olmaması için Korona virüs ile mücadelede en güçlü silahımız olan aşı konusuna ağırlık vermesi gerekmektedir. O gün orda rahmetli olan misafirimizin yerinde bizlerde, bizlerin yakıları da olabilirdi.”  ifadelerini kullandı.

HABER:Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 21.08.2021 13:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.