3 önemli organizasyon geliyor

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 3 yıllık hizmet dönemini değerlendirdi. Söz verip hayata geçirdiği projenin yanı sıra yapamadığı projeleri de açık yüreklilikle dile getirdi

banner4
25 Nisan 2017 Salı 12:08
3 önemli organizasyon geliyor
banner38

61MEDYA/NURGÜL GÜNAYDIN- Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 3 yıllık değerlendirme toplantısını Panagia Otel’de gerçekleştirdi.

Belediye Başkan Yardımcıları, birim amirleri ve personelin de katıldığı toplantıya basın mensupları da bir hayli ilgi gösterdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, konuşmasına 15 Temmuz’daki darbe girişimine değinerek başlarken konuşmasının yaklaşık bir saatlik bölümünde seçimlerden önce verilen sözler sonrası yerine getirilenler ve sonrasında da yerine getirilemeyen projelerini anlattı.

Başkan Genç konuşmasının son bölümünde de önümüzdeki yaz ayları boyunca Trabzon’a getirilen organizasyonlara ilişkin bilgi verdi.

İşte Trabzon’da yaz aylarında gerçekleştirilecek organizasyonlar

Mayıs ayında Oryantirik (Yön Bulma Yürüyüş) Organizasyonu (Bin ila bin 300 arasında sporcu katılım sağlayacak)

Mayıs ayında 1001 İcat Sergisi

Ağustos ayında da Türk Yıldızları’nın gösterisi (20 Ağustos)

MİLLET, ‘REFERANDUMDA MİLLİ İRADENİN TEK SAHİBİ BENİM’ DEDİ.

Konuşmasının başında 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimine vurgu yaparak başlayan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, “Bir darbeden öte bir işgal hadisesi ile karşı karşıya kaldık. Bu hususa değinmemin önemi, ülke olarak bu toprakların bizlere ne şekilde bağımsız vatan yurdu olarak bırakıldığının her zaman bilincindeyiz. Bu bilinçle yolculuğumuzu ilelebet bu topraklarda sürdürmemiz lazım. Benim tespitim odur ki, 100 yıl önce bağımsızlık mücadelesi ile bağımsız vatan yurdu olarak kazandığımız dedelerimizin bize bıraktığı bu topraklarda şu anda değişik bir formatı da olsa milli bir mücadeleyi yürütüyoruz. Ben 15 Temmuz’u bu şekilde değerlendiriyorum. Birilerinin bu toprakların sahibi olan bizlerin iradesinin üzerinde bu topraklar ve bu bölgedeki emellerini bazı güçlerle gerçekleştirmek uğruna değişik formatlarla da olsa yaptıkları bir girişim olarak değerlendiriyorum. Ancak Allah’a şükür milletimiz elinden alınmak istenen iradesini bizzat sayın Cumhurbaşkanımızın Meydanlara halkımızı çağrısı ile Trabzon’da da 27 gün 27 gece milli iradeyi temsilen, milli iradeye sahip çıkarak milli mücadeleye katkıda bulunduk. Bu manada burada bulunan basınımızın bütün temsilcilerine yürekten teşekkür etmek istiyorum. Trabzon’daki siyasi parti temsilcilerimiz ve sivil toplum örgütümüz ve bilhassa halkımızla bu mücadeleye katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Artık birilerinin Milli İradenin devlet iradesindeki tecellisine engel olacak şekilde, bu devletin içindeki yapılanmalarına müsaade etmemek lazım. Milletimiz sahaya çıkarak bizzat bunun mesajını vermiştir. Ve 16 Nisan’da yapılan referandumla artık iradenin tek sahibi ve her zaman kendisi olduğuna karar vermiştir. Yeni yönetim sistemimizin memleketimize hayırlı olmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Değişen bu sistemle beraber artık ülkemizin yönetim kademelerinde, ister derin yapı, ister paralel yapı, ister askeri bürokrasi bürokratik oligarşi adına ne diyersek diyelim artık  bu devlet içerisinde milli iradeyi inkitaya uğratacak kapalı bir devrenin artık olmayacağı kanaatindeyim. Bu nedenle yeni sistemin özellikle bu manada sadece milletimiz tarafından seçilen yöneticileriyle beraber idare edileceği daha istikrarlı, daha hızlı karar alan ve güçlü konuma geleceğimiz kanaatindeyim” diye konuştu.

Biz Trabzon’umuzda halkımızın tercihi, teveccühü ile iş başına gelen bir idare olarak bütün Trabzon’umuzu kucaklayan, Trabzon’umuzun dinamik kesimi, toplumun her kesimi ile istişare ile şehrimize hizmet amacında olduğumuzu hep dile getirdik. Bu minval üzerine kurguladığımız temel yönetim anlayışımızda 5 temel ana temel üzerine oturtan bir anlayışla bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürdük.

Birincisi; evvela katılımcı bir belediyecilik anlayışıyla belediyeyi idare edeceğiz’ dedik.

İkincisi; şehrimiz bir tarih, kültür ve turizm şehri olması hesabı ile bu temel üzerinde de çalışmalar yapacağız dedik.

Üçüncüsü; belediyeciliğin en temel esası hizmet ve sosyal belediyeciliği temel yönetim anlayışımız üzerine oturttuk. Ve yaşanabilir şehir olması adına da çevre dostu belediyecilik adıyla 5 temel yönetim anlayışı üzerine çalışmalar başlattık yürüttük ve devam ediyoruz.

İlçemiz 2012 yılında çıkan yasayla beraber 2014 yılı itibariyle büyükşehir yapılanması içerisinde oldu. Merkezde bulunan il belediyemiz ilave olan 7 beldemiz ve 36 köyümüzle beraber daha önceki 42 mahallemiz üzerine eklenen bu yeni mahallelerimizle 85 mahalleden müteşekkil ve 226 bin nüfusla devraldığımız il önceki belediyemizle eklenen bu nüfus yapısıyla bugün itibariyle 327 bin 701 nüfusa sahip. Ve 232 km2’lik bir coğrafi alan üzerine kurulu bir ilçeyiz.

Kurulum ve kurumsallaşma çalışmalarımız halen devam etmekte. Çünkü bu işler anında olmuyor. Koca bir belediyenin kuruluşunu yapıyoruz. Bir taraftan personel yapısı, bir taraftan fiziksel planlama, kadro yapısı gibi. Bir taraftan da bunları kendi iç bünyemizde tamamlamaya çalışırken eş zamanlı olarak da hizmetlerimizi ve mutat hizmetlerimizi yapmaya gayret ettik. Tabiki bütün vatandaşlarımızı ilgilendirdiği üzere öncelikle altyapı çalışmalarımıza esas olmak üzere devraldığımız zaman eksik olan makine parkımızı güçlendirmek adına 11 milyonluk bir yatırım yaptık. Şu anda bu yatırımımızla beraber Ortahisar Belediyemizin makine parkında herhangi bir eksiğimiz bulunmamaktadır. Yetmediği zaman hizmet alımı ile göreve başladığımızda devraldığımız 1840 km’lik yolumuzu devrederken tamamlamayı hedefledik. Şu anda 3 yılımızı tamamladığımız bu zaman içinde 1840 km’lik yolumuzu asfalt ve beton yolu ile standart hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Örneğin, geçtiğimiz yıl itibariyle 100 bin ton asfalt hedefimizi 105 bin ton olarak gerçekleştirdik. Yani hedefi de aşarak gerçekleştirdik. 40 bin m3 beton yol yapımında 38 bin 139 m3 beton ile hemen hemen hedefimizi tamamladık. Bu yıl da bu hedeflerimizi artırarak devam ettireceğiz ki bir sonraki yıl kalan yollarımızı da bitirerek vatandaşımıza verdiğimiz sözümüzü tutmuş olacağız.

Bir başka önemli konumuz, yeni bir belediye olarak şehrin merkezinde olan 327 bin nüfuslu bir belediye olarak belediye hizmet binamızın olmaması ciddi bir eksikliktir. Bu nedenle göreve geldiğimiz an itibariyle 5-6 aydan sonra bu konudaki çalışmalarımızı sürdürdük. Vatandaşımızın hizmete daha iyi ulaşabilmesi, belediye hizmetlerinin daha iyi zeminde yürütülebilmesi için, iki belediyenin iç içe bulunmasının vatandaşımızın nezdindeki karışıklığın giderilmesi bakımından, bu arayışımız neticesinde büyükşehir belediyemiz tarafından Zağnos 4. Etabı yürütülürken TOKİ ve belediyemiz ile yaptığımız çalışmalar neticesinde 60 milyon TL bedelle TOKİ ile para ile satın aldık. Bu etabın tamamı 25 dönüm. Şunu arzuladık bir taraftan bu alanda biz Ortahisar kimliğini ortaya koyacak hem hükümet konağı hem belediye ve burada oluşacak bir meydan, bir yaşam alanı ve güneyde yapılan etap çalışmalarına uygun şekilde 4. Etabın da Zağnos deresini ortaya çıkaracak bir proje hazırladık. Projenin belediye ile ilgili kısmının ihalesini geçtiğimiz günlerde yaptık. Bütün süreçlerle işin Ankara boyutuyla da (çünkü Kaymakamlık biriminin de burada olması için) nihayetinde biz bu işi ihale boyutuna getirdik ve gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde inşallah güzel bir temel atma merasimi ile bu işe Bismillah deyip alanda çalışmalara başlayacağız.

Diğer tarafta eş zamanlı olarak çocuk yuvası da dahil olmak üzere kamulaştırma yapılan binaların yıkımına başlandı. Kalan 5 parselle Ticaret Odası’nın oraya kadar olan çalışmaları inşallah bitireceğiz. Orada oluşturacağımız alanlarla güzel bir yaşam alanı meydana getireceğiz.

HİZMET ANLAMINDA PROJELERİMİZ

Yaptığımız yatırımlarla ilgili olarak da şunlar söylemek istiyorum;

Seçimlerde halkımıza verdiğimiz sözlerden birisi de şehrimizin hemen en önemli ulaşım destinasyonlarında bulunan Pelitli Dönüşüm Projesini büyükşehir belediyemizden devraldık. Oradaki 132 binanın yıkımı ile bizzat ilgilendik. Bu alana 41 adet işyeri ve orada bulunan camimizi de yapmak üzere orayı güzel bir yaşam alanı haline getireceğiz. Gerçekleşme oranı itibari ile herhangi bir aksamaya mahal vermeksizin, ihale süreci dahil olmak üzere hızlı bir şekilde sürüyor. Bu bizim için önemli ciddi bir proje ve vizyon projemiz.

TOKİ  ile ilgili Ortahisar ve Trabzon’umuz adına hangi konuda Ankara’ya gittiğimizde bir Trabzonlu hemşerimiz olarak da TOKİ Başkanımıza çalışmalarımıza sağladığı katkılardan ötürü de teşekkür ederiz.

Çok heyecan verici ciddi projelerimizden birisi de Tünel Akvaryum ismi ile şehrimizde turizm trendinin yükselmekte olduğu şehrimizde ayrı bir cazibe ve çekim merkezi amaçladık. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği, emsallerinin Antalya, İstanbul gibi şehirlerde bulunan akvaryum tarzını tünelin içinde bu şehre kazandırmayı düşündük. Şehrimize turizm yönüyle yapılacak yatırımlara destek olmayı temel vazife olarak addediyoruz. Yani şehre gelen turistin bu şehirde kalıp yaşamasını, bu şehrin içine girmesini arzu ediyoruz. O nedenle Kalepark’tan Atapark’a bir turizm aksı düşündük. Bu da o proje dahilinde hem ülkemiz etrafındaki denizlerimizin hem de okyanuslardaki canlı türlerinin oluşabileceği bir konseptle beraber bir tünel akvaryum projesi düşündük. Bu alan jeolojik ve arkeolojik incelemeler biraz zaman aldı. Orada bir engel olmadığı yönündeki raporları aldıktan sonra mülkiyet itibariyle Zağnos ve Tabakhane çıkışlarının mülkiyetinin belediyemize ait olması nedeni ile bu projemizi TOKİ’ye taşıdık ve Ortahisar’a bu alanların tahsisini talep ettik.

İçişleri Bakanımızın da desteği ile beraber (Bu projeyi destekliyor) TOKİ ile bu alanın girişi ve çıkışını Belediyemize tahsis etti. Bu tahsis işlemi yaklaşık bir ay önce gerçekleşti. Ama devamında eş zamanlı olarak da uygulama projemizi yapıyoruz. Birazcık uzun periyotta gidiyor işler, SİT alanı ve korunaklı alan olması tabiriyle bütün adımları Koruma Kurulu’nun bilgisi dahilinde gerçekleştiriyoruz Bize tahsis edilen giriş ve çıkış koridorlarındaki hangi alanda tünelin olabileceği konusunda nihai kararı koruma kurulu bize verecek biz de TOKİ’den onay alıp start vereceğiz. Çok hızlıca nihayetlendirip herhangi bir aksamaya mahal vermeden neticelendirmeye çalışacağız. Projemizde 180 metre bir tünel uzunluğu öngörülmüş. Bunu şehrimize kazandırmanın heyecanı hep beraber paylaşacağız inşallah.

Bu hususlar seçimden önce, ‘Bize destek verirseniz biz şehrimize şunları kazandırmak istiyoruz’ dediğimiz hususlardır. Yaptığımız çalışmalar geldiğimiz aşamalar veya yapamadıklarımızı da Trabzonluların huzurunda paylaşmayı çok doğru bir yönetim tarzı olarak görüyoruz.

Bu manada biz Meydan-Boztepe yolunu halkımıza anlatırken bunun da yapılmasının çok elzem  ifade etmiştik. Ancak bu hususla ilgili olarak aynı zamanda Trabzon Belediye olduğu zaman

OLİMPİYAT ŞEHRİ TRABZON

Şu anda bu konuda adım atılmadı, öncelikle Kanuni Bulvarı ile Boztepe-Çukurçayır aksımız rahatlasın diye düşünüldü. Ancak bunun şehrimizin, belediyemizin ve belediyelerimizin, hatta Karayollarının gündeminde tutmaya devam etmemiz lazım.

Söz verdiğimiz ve yapılmasını temin edeceğimizi söz verdiğimiz, 2016 yılında Dünya Okul Sporları… Yine şehrimizde yapıldı. Trabzon artık olimpik bir şehir haline büründü Bunu gündemde tutmak lazım. En önemli toplu organizasyonlardan birisi de spor organizasyonlarıdır Bu şehirde çeşitli olimpiyat organizasyonları yapıldı. Bunlarla beraber artık bu şehrin olimpik sporlarda altyapısının her daim hazır olduğunu iade etmek zorundayız. Sporla şehrimize olan girdi belki çok fark edilmiyor ama önemli olduğunu belirtmek isterim. Burayı iyi görmemiz lazım. 2016 yılındaki bu organizasyonun da başka şehirlere gitmeden yaptığımız girişimlerle şehrimizde yapılmasını sağladık.

BAYANLARA YÜZME HAVUZU

Bayanlara yüzme havuzu bizim ifade ettiğimiz projelerden bir tanesiydi Bununla ilgili olarak meclis kararı da aldık. Ancak alan itibariyle büyükşehir belediyemizin alanı olmasa hasebiyle, Büyükşehire müracaatımızda, hatta Trabzon Belediyesi iken bu konuda bir meclis kararı bulunduğu ve kendilerinin yapacağının ifade edilmesinden ötürü yapamadığımızı belirtmek isterim. İnşallah büyükşehir belediyemiz bunu da hayata geçirir. Bunu hala doğru bir proje olarak görüyoruz.

Özellikle gençlerimizin bilimsel manada donanımına katkı sağlayabilmek adına gençlik bilim merkezi ve skate park ismiyle düşündüğümüz bir merkez var. Bu çalışmamızı inşallah özellikle lise çağındaki çocuklarımızın bilimsel deneyler yapabilmek, fiziki imkanlarına kavuşmasını çok önemsiyoruz. Şu anda Ortahisar Belediyesi olarak şehrin merkezindeki bütün okullarımızın belediyemizden ne talebi olmuşsa mutlaka karşılamaya çalıştık. Çünkü şu anlayış herhalde müştereken ortak katılacağımız bir anlayıştın, biz belediye altın kaplama yol yapsak ondan daha ziyade bir yavrumuzun yetişmesine katkı sağlamak çok çok daha anlamlıdır. Bu manada eğitime sonuna kadar destek olacağız.

Mağmat Projemiz, İpekyolu Projemiz içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Gölçayır’da bir Tema Parkı projemiz vardı. Bunu da İpekyolu Projemiz dahilinde inşallah gerçekleştireceğiz.

GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİMİZ İKİ PROJE

Gerçekleştiremediğimiz iki projemiz var. Göreve gelmeden ‘Bu şehrin en güzel temaşa alanlarından birisi Bozpete’yi birazcık daha kendine özgü güzel bir hale getirelim’ diye düşündük. Bunun yanı sıra oraya bir seyir terası şeklinde balkon oluşturalım, içerisine bir 1461 tarih müzesi oluşturalım diye düşündük. Bu şekilde Boztepe’nin birazcık daha güzel bir hal alır diye düşündük. Ancak burada yaptığımız girişimlerde alanın Milli Savunma Bakanlığı onayı olmaksızın belediyemize tahsisi mümkün değil. Şu an itibariyle de askeri alanın bitişiğinde olması nedeniyle bu girişimlerimizden bir netice alamadık. Şayet alabilirsek o alanları yapmaya hazırız. Bununla ilgili projemiz ve hazırlığımız var. Ancak bu taşınmazın tahsisi gerçekleşmediğini de belirtmek isterim.

KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK SULTAN ÇARŞISI PROJESİ

Kalepark’tan Atapark’a turizm yolu olan ve Tarihi Kemer altı, Bedesten, Alacahan ziyaretçilerin şehre girip alışveriş yapması adına oraları daha güzel hale getirmek niyetiyle sokak sağlıklaştırılması ismiyle özellikle Kemeraltı’nda güzel bir proje hazırladık, ihalesini yaptık, ihalede yapım çalışmasına geçildi. Birinci etabı inşallah bu yaz bitirip teslim alacağız. Ve oraya giden vatandaşımız daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde tarihi dokuyu ziyaret ederek alışverişini yapacak. Tünel akvaryumu ziyaret edip, oradan müzemizi ziyaret edecek ve Ayasofya’ya kadar bu aksı tamamlamak istiyoruz. Bunun Trabzon’a ciddi bir kazanım olacağını düşünüyoruz. Bu projemizi Kültür Bakanlığına da sunduk, gerçekten çok beğendiler. İkinci ve üçüncü etabını belediyemizden bir lira çıkmadan projesi kendilerine ait olmak üzere bizzat yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. İnşallah Kemeraltı’nı da aynı şekilde yapıp, üstü kapatmayı da deneyerek bu alanımızı çok güzel bir hale getirmek istiyoruz. Bu alanın tarihi ismi, ‘Sulki Sultani’dir. Yani Sultan Çarşısıdır. Semerciler Caddesi yan yolu ile birlikte Terziler, Kazazlar ve Hamamlar Sokağının projesinin bir kısmını da Genel Müdürümüz Yalçın Kurt’un katkıları ile projesini bu yıl tamamlayıp kalan kısımlar için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

HAFTA SULTAN KONAĞINI DEVRALDIK

Şehrimizin tarihi özelliklerine hizmet eden bir başka proje, tarihi özellik ve güzelliklerimizi geleceğe bir müze ile bırakmak adına 7880 adet materyalden oluşan Hafsa Sultan Konağımızı devraldık. Bu tarihi mekanımızda özellikle de şehrimizi gelecek nesilleri tarihi şuur ile yetiştirmek adına açtık. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza müracaat ettik ve Bakanlığın resmi müzelerinden bir tanesini şehrimize kazandırmış olduk. Bunu yaparken de, bu şehirdeki öğrencilerimizin tarih kitaplarından ziyade şehrin kimliğine ait bir çok vesikayı bu müzede topladık. Bir özelliği şu, buradaki 7888 materyalin, müzeyi ziyaret eden özellikle öğrencilerimizin edinmek istediği oradaki bir belgenin örneğini anında orada çıkartıp alma imkanına sahip, fotoğraflar da dahil olmak üzere. Bu çalışmalarımıza özellikle eski Bakanımız Faruk Özak bey ciddi katkı sağladı Ve Oltan Vakfımız finansman yönü ile de bu projemize ciddi destek oldu. Bu manada hem Faruk Özak hem de Orhan Oltan ve Oltan Vakfı’na bir kez daha teşekkürü borç biliyorum.

MAĞMAT ÜZERİNDEKİ PROJE

Çok önemli bir başka projemiz, Mağmat diye tanıdığımız şehrimizin kuzeyi, güneyi, doğusu  batısı ile çok hakim noktalardan birisi olan Akçaabat’ı, Yomra’yı, denizi gören zirve bir nokta var. Geçtiğimiz ay itibariyle buradaki 600 dönüm taşınmazı ortahisar belediyemize tahsis ettik. 600 dönüm oradaki tahsis bizim belediyemizin tasarrufuna geçti. Bu zor bir süreçti. Devlet arazisini devralmak kolay değil. Özellikle de mera ise hiç kolay değil. Ama bu konuda şehrimizin turizm yönüne katkı sağlamak için DOKA eylem planında da turizm alanı olan bu alanın değişik konseptlerle bu şehre çok çok sayısı artan ziyaretçi gelmesi hasabiyle ciddi bir manada turizm destinasyonu kazandırmak istiyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANIMIZIN KATKISI BÜYÜK

Bu manada Ankara’da Bakanımız Süleyman Soylu’nun destekleriyle (Çünkü bizzat Başbakanımızın imzasıyla gerçeklemiştir onayı) büyük katkı sağlamıştır kendisine teşekkür etmek istiyorum. Bizden 600 dönümün karşılığı 119 bin 987 TL çıktı. Paramızı da yatırdık. Bu ot bedeli. Mera olduğu için devletin böyle devirde aradığı koşul var. Bu projeyi daha evvel yabancı yatırımcılar da ilgi duyup gelecek belki. Çünkü yatırım yapmak isteyen ciddi manada yatırımcılar var. Bu manada gerek kamunun gerek basınımızın gerekse STÖ ve halkımızın da görüşünü alarak içerisine biraz evvel Gölçayır’da planlama nedeniyle yapamadığımız alanları da yapabiliriz, buraya iyi bir proje yapmak istiyoruz. Bunu bu yıl içinde yapacağımız en iyi projelerden birisi olarak nitelendiriyoruz.

Pelitli Kentsel Dönüşüm alanı içinde TOKİ tarafından doğu girişi belediyemize tahsis edildi. Batı girişinde de bordo-mavi tüneller dediğimiz tüneller için demülkiyet sorununu aşarsak bu anıtları da inşallah şehrimize kazandırmak istiyoruz.

YUKARI HİSAR PROJESİ

Yukarı Hisar Şehrimizin ayrı bir tarihi güzelliği. Maalesef şehrimizin içerisinde ama şehirden uzak bir görüntü arz ediyor. Burayı şehre kazandırmak istiyoruz. Bu alandaki çalışmayı büyükşehir belediyemizin Trabzon belediyesi iken ki çalışmaları iptal edilmişti. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor, inşallah orayı turizme, şehre açmak lazım. Orada tarihi bir zenginliğimiz var. İnşallah burası da tamamlandığında şehrimize ciddi bir katkı olacağı kanaatindeyim.

FİLM FESTİVALİ

Yine sözlerimizden birisi, 61 Gece 61 Film. Bunun 16-17 tanesini bir ve ikinci yılda yaptık. Yine eğitime katkı olsun diye okullarımızda yaptık. 1, 2 ve 3. Sınıftaki çocuklarımıza tiyatral bir gösteri ile hem çevre temizliğini hem trafik kurallarını öğrettik. Bu oyunlar vesilesiyle bir çok okulumuzu gezip öğrencilerimize çevre ve trafik kurallarını nakşettik.

ÇEVRE DOSTU BELEDİYECİLİK

Şehirde yeşil alanı bir metrekare bile artırabilmenin başarı olduğunu düşünüyorum. Aslında burada bir farkındalık yapmak istiyoruz. Bu sadece belediyenin değil kamunun da sivil toplumun da işi. Bu manada 10 bine yakın fidan diktik. Bu yeterli değil. Biz bulduğumuz boş toprak neresi ise oraya ulaşmak istiyoruz. Yetişmekte olan neslimize o şuuru vererek devam etmek istiyoruz.

Özellikle şehrin daha temiz olması için ayrı bir kampanya başlattık. Temizlik işlerimiz bir taraftan mutat katı atığı alıp taşırken bir taraftan da Mahallem Temiz Kalsın çalışması ile bütün mahallelerimizi baştan aşağıya temizliyoruz.. Çevreye zararlı olan atıkları özel bertaraf yöntemi hatta kampanyalarla beraber bertaraf etmeye çalışıyoruz.

Katı yağ ve pil toplama kampanyaları ile de önemli çalışmalar yaptık. Bunun yanı sıra ekmeğimiz çöpe gitmesin diye bu yıl başlattığımız 340 ekmek toplama kutusu ile 10 bin ton civarında bayat ekmek toplamış bu ekmekleri başka canlılara fayda sağlamışız. Hayvan barınağındaki hayvanlara götürdük. Bu ve bunun gibi çalışmaları devam ettireceğiz. Hayvanlar için de, Ortahisar Belediyemiz bünyesinde bir kısırlaştırma merkezini de önümüzdeki yıl hayata geçirmek istiyoruz.

Söz verdiğimiz projelerden bir tanesi Kanuni Su Parkı. Bu projenin heyecanı hala bizde var. Allah nasip ederse Zağnos Projesindeki suyu yüzeye çıkartarak, bunu DSİ ile de istişare yaparak, hayata geçireceğiz. Daha önce yasal nedenlerle gerçekleştiremediğimiz bu su parkını da inşallah gerçekleştireceğiz.

Eş zamanlı olarak bütün vatandaşlarımıza yapmamız gereken hizmetlerimizden en önemlisi içme suyu ise onun kadar önemli olan bir diğeri de vatandaşımızın yaşamasını temin etmek için.

DOĞALGAZ KONUSUNDA AYNI GÖRÜŞTEYİM

Şehrimizde halen yaklaşık 43 bin konutumuz (Yüzde 70) doğalgaz kullanıyor. Çukurçayır önümüzdeki dönemde doğalgaza kavuşacak. Gerek Enerji Bakanımızın bizzat talimatıyla gerek Büyükşehir  belediye bakanımızın takibi ile doğalgaz işinde bu yıl büyük bir mesafe alacağız inşallah. Doğalgaz getirdiğimiz konutlarımızdan şu anda 3’te 2’si doğalgaz kullanılıyor. Bu konuda ben yaptırım önerdim ama henüz karar çıkmadı. Biz doğalgazı getirdikten sonra vatandaşımızın bunu kullanmaması ayrı bir sorun getiriyor. Ben yaptırım yapılması konusundaki görüşlerimi paylaştım. Çünkü biz bütün vatandaşlarımızın temiz hava alması derdindeyken, vatandaşımızın hala kömür kullanmasını ben kabul edilmez görüyorum.

2016 yılında 7 milyon küsur katı atık geri dönüşüme kazandırıldı. Çevresel projelerimizden bir tanesi Eko-Park. 12 bin metrekarelik bir proje alanımızı karayolları genel müdürlüğü zamanında Cahit Turhan’ın desteği ile Ortahisar Belediyemize kazandırdık. Bu özellikli ve ekololjik bir proje. İçerisinde arı oteli, korunakları alanların, yağmur bahçesini, çıplak ayak yolu gibi bir çok özellikli projenin olduğu bir proje. Uluslararası bir fuarda 52 ülkeden gelen 521 projeden 15. Seçildi. İçişleri Bakanımızın, Valimizin, büyükşehir belediye başkanımızın halkımızın katılımı ile temelini attık. İnşallah bu yaz bu projeyi hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.

4 büyük mahallemizde 4 büyük parklar inşa edeceğimizi vaad etmiştik. Aydınlıkevler’dekini hizmete sunduk. Pelitli, Çukurçayır ve Beşirli’deki büyük park çalışmalarımızı da devam ettirmekteyiz.

Seçimlerden önce şehrimiz bu yıl itibariyle marka bir projeye kavuştu Akyazı Stadımız Medical Park Arena Stadımız hizmete girdi. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz Bu projenin şehrimize kazandırılmasından dolayı çok mutluyu. Bu stadın kazandırılmasından dolayı da takımımıza olumlu bir hava kazandırmıştır.

Akyazı’ya nakilden sonra Avni Aker, 19 Mayıs ve Yavuz Selim ne olacak diye şehirde bir kamuoyu vardı. Seçimlerde vatandaşlar bana, ‘Başkan olursanız Yavuz Selim’i koruyacak mısınız? Sorusu gelmişti bana. Ben de Yavuz Selim’in korunacağını orada yapılaşma olmaması adına bütün adımları atacağımı söylemiştim. Çok şükür mahcup olmadık. Bir yapı olacaksa burada sadece bir kültür sanat merkezi olsun dedim. Bir kültür merkezimiz yok Trabzon’da bu da bir eksiklik. Kesinlikle bu şehre bir meydan kazandırmak adına bir kültür merkezi dışında yapı olmayan bir alanı bu şehre kazandırmak istiyorum. Bu anlayışta olan başta büyükşehir belediye başkanımız vekillerimiz ve bakanımızla bu alana böyle bir yapı kazandırmak, Yavuz Selim’i de korumak kaydıyla neticelenmiş olacak.

Eko Parkımıza belediyemizin imkanları yanı sıra DOKA da finansal manada destek oluyor. Üçte iki maliyetini DOKA karşılıyor. Onlara da teşekkür etmek istiyorum.

Şehirde sadece normal memuru, işçisi, emeklisi dışında büyüklerimiz de var. Onlara da hizmet etmek belediyecilik hizmeti kadar vicdani ve insanı olarak da önemli bir vazife. Yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız için 129 aile ve 277 vatandaşımıza Ortahisar Belediyesi olarak evlerinde ev temizliği, kişisel temizlik hizmeti vermekteyiz. Yardıma muhtaç kesimlere belediyemiz çeşitli yardımlar yapıyor. Hayırsever vatandaşlarımız bize ciddi destek oluyorlar. Gerek belediye ve gerek bu şekilde dayanışmayla bu hizmeti de sürdürmekteyiz. Biz dayanışmacı bir toplumuz, bunun önemli katkısı var. Engelli vatandaşlarımızı da evlerinde değil toplumda yaşayabilmelerini ve intibak sorunu yaşamamaları adına gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.

ENGELLİ VE ŞEHİT AİLELERİNE SÖZ VERDİK

Bir şey daha yapmak istiyorum, 16-17 engelli derneğimiz var şehrimizde. Bizim bilmediğimiz evinde engelli olup toplumla intibakı olmayan vatandaşımız var. Fiziksel, işitme ve görme engellilerin bazı etkinliklerine katılıyoruz. Onlarla o mutluluğu paylaşmak istiyoruz. Bu derneklerimizin fiziksel mekanlarının yeterli olmadığını biliyoruz. Engelli vatandaşlarımıza belediyemizin hemen yanında oturup vakit geçirebilecekleri veya dernek olarak faaliyet gösterebilecekleri bir mekan yapma sözü verdim. Ve Şehit Aileleri Derneklerimize de bu yönde söz verdik. İnşallah onları güzel mekanlara kavuşturacağız.

Kitap ve Oyuncak Kumbaramız, kent parklarına ücretsiz wifi sözümüzdü, bunu da Büyükşehir Belediyemiz hayata geçirdi, bu manada kendilerine teşekkür etmek istiyoruz. Çocuklarımıza çok değer veriyoruz. Çocukların Ortahisar’ı projesine ciddi katkı sağlamak istiyoruz. Genç olmaya aday çocuklarımıza fiziksel ve sportif alışkanlıklara yönelmeleri adına Beşirli’deki Pazar yeri mekanına ilave kat yaptık ve 600 metrekarelik bir spor salonu açtık.

KATILIMCI BELEDİYECİLİK

Katılımcı belediyecilik adına; göreve geldikten sonra 85 mahalle muhtarımızı bir mesai arkadaşı olarak gördük. Bunu bir formal nitelikten öte gerçek bir mesai arkadaşı olarak gördük. Şu ana kadar 14 kez muhtarlarımızla toplantı yaptık.  Bunu ciddi ve kayda değer buluyorum. O mahallelere hizmet erişimini muhtarlarımızla beraber yaptık. Çünkü formal sözde kalmasın dedik, katılımcı belediye anlayışını benimsedik. 10 tane muhtarlık projesi yaptık 6 tanesini sonuçlandırdık, 4 tanesinin yapımı devam ediyor. 38 muhtarımıza bilgisayar aldık, 10 tane daha yeni alım yaptık. Muhtarlarımız kendi edindikleri veya gelirleri ile beraber elektirk-su giderini de biz ödeyelim dedik. Bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yine, gerek çevre sorunlarımızla ilgili gerek imar sorunu gerek kentleşme ile ilgili toplantılar veya Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırılması ile ilgili toplantılar hep görüş alarak yapmak istiyoruz. Amacımız odur ki; daha çok şey yapılması lazım bu şehre çünkü daha fazlasını hak ediyoruz. Ancak bir taraftan hem belediyemizin kurumsallaşması bir taraftan da bu hizmetleri yapmak, bütün siyasi partilerimizle ikişer üçer kere istişare ve toplantı yapmak suretiyle şehrimize güzel hizmetler kazandırmak amacı ve arzusunda olmak istediğimizi belirtmek istiyorum.

YÖN BULMA YÜRÜYÜŞ ORGANİZASYONU TRABZON’DA OLACAK

Şehrimizin uluslararası niteliği, tanınırlığını da dikkate alarak artık yaygın hale gelmekte olan oryantirik bir yarışma bir etkinlik var. Türkiye’de bunun bir federasyonu var. Federasyonun başkan yardımcısı da hemşerimiz Trabzonlu. Oryantirik yani yön bulma yoluyla bir yürüyüş etkinliği Trabzon’umuzda gerçekleştirilecek. Bu ilk olarak yapılacak. Büyük bir yarışma niteliğinde. Asgari bin sporcu gelecek önemli bir faaliyet olarak görüyorum.

1001 İCAT SERGİSİ MAYIS AYINDA TRABZON’DA

Mayıs ayında başlayacak olan dünyada 35 farklı ülkede sergilenmiş olan (Londra ve New York, Dubai gibi) önemli bir organizasyon var. Türk-İslam mucitlerinin bilginlerinin icat ettiği ürünlerin teşhir ettiği bir etkinlik var. Ülkemizde sadece İstanbul’da yapıldı. 7 milyon kişinin izlediği Mayıs ayında da şehrimize gelecek olan 1001 icat büyük bir sergi şehrimize gelecek. Bunun da şehrimize önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Forum’un yanında 700 metrekarelik bir alanda 4 ay boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. 700-1000 yılları arasında hemen her alandaki bilim adamlarının ve mucitlerin eserleri sergilenecek.

TÜRK YILDIZLARI 20 AĞUSTOS’TA TRABZON’DA GÖSTERİ YAPACAK

Türk Yıldızlarımız… Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tanıtımı amacıyla kurulan Türk Yıldızlarından bir talepte bulunduk. Talebimiz karşılık ve kabul gördü. Milli Savunma Bakanımız, Genel Kurmayımıza teşekkür ediyorum. İnşallah 20 Ağustos’ta Trabzon’da gösteri yapacaklar. Hep beraber gururla onları izleyeceğiz inşallah.

Bu projelerimize belediyem adına katkı sunan bütün siyasi partilerimizin çok kıymetli meclis üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Başkan yardımcılarım ve tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Destek alıyoruz almaya da devam edeceğiz. Bütün projelerimiz için Ankara’ya gittiğimizde bize anında destek olan çok değerli bir bakanımız var. İçişleri Bakanımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Vekillerimize teşekkür ediyoruz. İlimizde değerli bir valimiz var. İdarenin çok üstünde bir bakışa sahip bir valimiz var. Kaymakamımız müşterek çalışmalarımıza katkı sağlıyor. Büyükşehir Belediyemizin de bir çok projemize desteği ile yürümeye devam ediyoruz. İnşallah bir çivi daha çakarak, inşallah bir önceki dönemi hayırla andığımız gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Başkan Genç değerlendirmelerinin ardından da basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Haber redakte, Nurgül Günaydın

Son Güncelleme: 25.04.2017 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.