3 Bin 14 vatandaşın hayatına dokundular

12 Mart 2021 Cuma 12:15

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin 25’inci kuruluş yılı nedeniyle Trabzon ekibi gönüllüleri, 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu, basın açıklaması yaptı.

AKUT Trabzon Ekip Lideri Köksal Ofluoğlu tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bir grup dağcı dostumuz tarafından kurulduktan sadece 4 yıl sonra, büyük imkânsızlıklar içinde, arama kurtarma için Türkiye’de bir milat kabul edilen Büyük Marmara Depremi ile ülke gündemine girdik. Ülkemizin ilk gönüllü arama kurtarma derneği olarak, geçen 25 yıl içinde, halkımızın desteği ile dünyanın en önemli arama kurtarma ekiplerinden birisi haline geldik. 2011 yılında INSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul’da yapılan sınavı geçerek ‘Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi’ unvanını aldık ve Türkiye'de operasyonel sınıflandırmaya giren ilk üye olduk. Kentsel arama kurtarma alanında, ülkemiz adına ilk kez Avrupa Sivil Korunma Mekanizmasının operasyonel partneri olarak görevlendirildik. ‘Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım’ sloganıyla toplumun her kesimini afetler konusunda bilinçlendirme çalışmaları başlatarak yüzbinlerce insana ulaştık. 3 bin 200'ü aşkın gönüllümüzle ulusal ve uluslararası her türlü afette ihtiyacı olanların yanında olduk. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 3 bin 618 operasyonda, ​3 bin 14 vatandaşımızın ve bin 496 hayvanın hayatına dokunduk. Kurulduğumuz günden bu yana, tamamen gönüllü olarak amatör bir çalışma ve profesyonel yaklaşım ile Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş bir sivil toplum örgütü olarak, bu çizgimizden taviz vermeden karşılıksız yardımseverlik ilkesiyle ‘hayat kurtarmaya’ devam ediyoruz ve edeceğiz. Arama kurtarma alanında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan ilk ve tek Sivil Toplum Kuruluşu olmanın verdiği sorumlulukla çeyrek asırdır yanımızda olan herkese teşekkür ederiz. Türkiye'nin AKUT'u 25 yaşında.”

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen çelenk koyma töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.​

Son Güncelleme: 12.03.2021 13:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.