26 Ocak Trabzon Bunları Konuşuyor

banner4
26 Ocak 2017 Perşembe 07:40
26 Ocak Trabzon Bunları Konuşuyor
banner38

YOMRA DERESİ’NDEN DSİ’NİN ÇIKARDIĞI ÇAKILLA İLGİLİ İDDİALARI KAYMAKAM’A SORDUK

Trabzon’daki bir kamu görevlisi gazetemizi arayarak, Yomra Deresi’nden DSİ tarafından çakıl çıkarıldığını ve bu çakılın bir spor kulübü yararına satılacağını iddia etti.

İddiayı hayli garip ve dikkat çekici bulduk ve bir araştırma yaptık. Konuyu Yomra Kaymakamı Hasan Balcı’ya sorduk.

Konuyla ilgili günebakış’ın sorularını yanıtlayan Kaymakam Balcı, Yomra Deresi’nde DSİ tarafından yapılan işlemin derenin herhangi bir sel tahribatına yol açmaması için yapıldığını belirterek, “DSİ, Beşikdüzü’nde yaşanan afetin bir benzeri Yomra’da yaşanması diye ve dere tabanı daralmasın diye böyle bir işlem yapıyor. Eğer derede bu işlem yapılmaz ise ani bir su baskınında derenin taşması mümkündür. Bu da hasarları beraberinde getirir. Dereden çıkarılan çakıl uygun bir yerde stok ediliyor. Daha sonra Mal Müdürlüğü ya da Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale yöntemiyle bu stoklanan çakıl satılacaktır.” dedi.

Kaymakam Bey’in açıklamaları böyle. Gazete olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtip teşekkür ettik.

 

TRABZON’DA KURULAN ‘HAYIR’ PLATFORMUNUN BAŞKANLIĞINI KİM YAPIYOR?

Türkiye’nin gündemindeki Anayasa Değişikliği Referandumuyla ilgili ‘Hayır’ diyen kesimin Trabzon’da da bazı hazırlıklar var.

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Trabzon’da kendilerinin de içinde olduğu bir platform kurulduğundan bahsetti. Platformun ismi; ‘Hürriyet ve Memleket İçin El Ele.’ Platformun Trabzon’daki 52 STK ve temsilciden oluştuğu belirtiliyor.

Araştırdık, platformunun başkanının isminin de Demokrat Parti (DP) Trabzon İl Başkanı Ali Akar olduğunu öğrendik. Akar’ı ziyarete gittik. Akar, platformun başkanı olduğunu ve 52 isimden 22’sinin imzasını aldığını söyledi. İsimleri açıklamak için ise erken olduğunu belirten Akar, “Bununla ilgili bir basın açıklaması yapacağız. Ancak imzaların tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem bitmeden açıklanması o arkadaşlara yanlış olur. Üstelik STK’ların hepsinden bu platforma katılmak için yönetim kurulu kararı istedik.” dedi.

Akar’la sohbetimizde bir şey daha öğrendik. Akar, 1982 Anayasası dahil bugüne kadar ki bütün referandumlarda ‘Hayır’ oyu kullandığını ve yeni ‘Hayır’ oyu kullanacağını belirtti.

Şimdi gözler Akar’ın başkanlığını yaptığı platformda hangi STK’ların olduğuna çevrildi. Bakalım STK’Lar gerçekten platforma yönetim kurulu kararlarıyla mı katılacak?

 

TRABZON’A YENİ BİR KÜLTÜR MERKEZİ Mİ GELİYOR?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yeni bir projeyi daha kamuoyuna sunmaya hazırlanıyor. Aldığımız duyumlara göre Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon’un Atapark mevkiinde bulunan Devlet Tiyatrosu için yeni bir proje hazırlanması talimatını vermiş. Gümrükçüoğlu’nun talimatından sonra Devlet Tiyatrosu sahnesini de içerisinde bulunduran ve aynı zamanda kültür merkezi olarak da kullanılacak olan, Trabzon’daki opera binasının da yaşatılacağı bir binanın yapılması için çalışmalar başlatıldı. SGK binasının da Atapark kavşağının yapımı kapsamında yıkılmasından sonra Devlet Tiyatrosu binasının da içerisinde bulunduğu yeni ve geniş bir binanın yapımı için hazırlık yapıldığı yönündeki iddialar heyecan yarattı.

Hazırlanan projenin önümüzdeki günlerde Başkan Gümrükçüoğlu’na iletileceği ve sonrasında projeyi son halinin verileceği belirtildi. Trabzon’un farklı kesimleri için farklı projeler ortaya koyan Başkan Gümrükçüoğlu’nun sanat dünyasının yakından takip ettiği bu konuyla ilgili önümüzdeki aylarda bir açıklama yapıp projeyi kamuoyuna sunması bekleniyor.

GAZETEMİZ İMTİYAZ SAHİBİ ALİ ÖZTÜRK BORDO-MAVİ RADYO’DA PROGRAM KONUĞU OLDU

Doğu Karadeniz bölgesinin en etkin ve en güçlü radyosu Bordo-Mavi Radyo Artvin’den Ordu’ya yayın yapan tek bölge radyosu. Mercan FM ile birlikte ortak yayın yapan radyo, Trabzon Gazipaşa Caddesinde yeni yerinde yepyeni bir hizmete soyundu. Radyo yayıncılığında önemli bir yere gelen Gazeteci-Yayıncı Oktay Gül heyecanından hiçbir şey kaybetmemiş. Aynı binada TV stüdio hazırlığına da girişmiş. Gül, gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Öztürk’ü Bordo-Mavi Radyo’da her Salı günü saat 14.00’te konuk olmaya ikna etmiş.

Önceki gün gerçekleşen ilk program yoğun ilgi gördü. Programcı Şeref Işi’nin sunduğu ‘Haftanın getirdikleri’ programında daha çok bölge gündemi yer alıyor ve tabi siyaset öne çıkıyor. Program içinde çeşitli bağlantılar kurularak dinleyici doğru bilgilendiriliyor. Önceki gün programa katılan gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Öztürk eski bir radyocu olarak güzel bir nostalji yaşadığını söyledi. Öztürk “1999 yılında devrettiğim Gökkuşağı Radyo TV’den sonra ilk kez bir özel radyonun stüdiosuna girdim” dedi. Bilindiği gibi Trabzon’un ilk radyosunu 1993 yılında(Gökkuşağı Radyosu) Ali Öztürk kurmuştu.

 

YOMRA AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI KENAN ÖZCAN: “GENÇLİK YOMRA’DA YÜKSELİYOR”

Yomra Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Kenan Özcan, gençliğin Yomra’da önemli işlere imza attığını belirtti.

Gençlik Kolları Başkanı Özcan “Yomra’da son dönemde artan turizm ve inşaat sektörü ile birlikte gençliğin kendini göstereceği alanlar buldu” dedi. Özcan, ilçede yapılan yatırımlarla ve projelerle birlikte genç esnaf ve girişimcilerin sayısının hızla arttığını belirtti.

İlçeye Avrasya Üniversitesi’nin gelmesi ile birlikte Yomra’da genç nüfus oranının hızla arttığını belirten Özcan “ilçede genç nüfusun artmasında üniversitenin oldukça büyük katkıları oldu. Belediye Başkanımız İbrahim Sağıroğlu’nun da girişimleri ve destekleri ile ilçede genç esnafın sayısı arttığı” söyledi.

Özcan “Başkanımız İbrahim Sağıroğlu ile yaptığımız görüşmelerde Yomra’da 650 dönümlük alanda yapılacak sosyal alanlarının ve spor tesislerin de içerisinde olacağı turizm adasında genç girişimlere destek verileceğini” belirtti.

Ak Parti Gençlik Kolları olarak gençliğin uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak durması adına yaptıkları çalışmalardan da bahseden Özcan “teşkilatımız ile Emniyet Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda uyuşturucu satışını engellemek adına okullara sivil polislerin kontrol etmesini sağladık. Ayrıca yine gençlerimizin kötü alışkınlardan uzak durarak spora yönelmesi adına halı saha maçları, fitness, savunma sporları ve kültürel gezi etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirtti.”

Yeni anayasa düzenlemesiyle ilgili olarak da Özcan, “yeni anayasa ile gençlerin seçme ve seçilme yaşı 18’e düşecek, böylelikle her zaman gençlere değer verip yanlarında duran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile gençler ülkemizde daha çok söz sahibi olacaklardır” açıklamasında bulundu. 

Son Güncelleme: 26.01.2017 07:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.