25 milyonluk kredi yetkisi verildi

TİSKİ’ye kredi üstüne kredi yetkisi!.

09 Eylül 2021 Perşembe 14:50
25 milyonluk kredi yetkisi verildi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı ikinci oturumu Başkan Murat Zorluoğlu, başkanlığında yapıldı. Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 6, İmar ve Bayındırlık Komisyonunda gelen 3 madde görüşüldü. 
Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 6 maddemin 5’ini TİSKİ ile ilgili gündem maddeleri oluşturdu. Gündem maddeleri arasında TİSKİ’ye yeniden kredi kullandırılması da yer aldı. 
Plan ve Bütçe Komisyonu adına konuşan Ali Osman Çoban, “TİSKİ için 25 Milyon kredi kullanılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme ve İller Bankasından kredi talebi için TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a yetki verilmesi gerekilmektedir.” dedi. Yapılan oylamayla birlikte Tekataş’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme ve İller Bankasıyla kredi talebi için temas kurma yetkisi verildi.

Araklı ve Sürmene ilçesine bağlı 11 mahallenin içme suyu şebeke inşaatı için kullanılan 400 milyon 200 bin kredinin yanı sıra ek kredi gündeme geldi.  3 milyon ek kredi kullanılması talebi için CHP Grubu Başkanvekili daha önce kullanılan krediyi hatırlattı. Kredinin yetmemesi üzerine 3 milyonluk yeni krediye onay çıktı. 

2021 yılı yatırım programındaki işler için de TİSKİ’ye kredi verilmesi gündeme geldi.  22 milyon TL’lik kredi talebi de kabul edildi. 
Kredi talepleri üzerine söz alan Şahin, “18 ilçeye yatırım yapıyor. İç borçlanma 
için limit bitti. Artık kredi için Bakanlıktan onay alınacak. İller Bankası tamam. Özel bankalardan neden kredi kullanılıyor? İller Bankasından kullanılacak kredi faiz oranından daha mı düşük?. Bunu bir izah etsinler. Bunun altından kalkamayız. Belediyeyi büyük borca sokarız.” dedi. 

Bunun üzerine Başkan Zorluoğlu, “Belediyeler İller Bankası üzerinden kamu bankaları üzerinden borçlanabilir. Borçlanma kabiliyetimiz yerindedir. Aldığımız borçları ödeyecek duruma sahibiz. Özel bankalardan borçlandığımızda ya tamamını ya da yüzde 80’ini kendi dönemimizde ödeyecek şekilde işlem yapacağız. Bizden sonrakilere borç stoku bırakmayacağız. En az borçlanan belediyeyiz. Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. İçme suyu gelirlerini tahsis edemedik. Tahsilat oranlarımız çok çok düştü. Yatırım maliyetleri arttı. Su paralarını tahsis ettiğimiz sürece daha az borçlanacağız.” diye konuştu.
SU BASKINLARI OLMAMIŞ
Ortahisar’la ilgili gündeme gelen 9.500.000.00 kredinin kapsamının genişletilmesi talebi ile ilgili CHP’li Şahin, “Kanalizasyonu ayrı bir firma mı yapıyor? Krediyi yağmur sularına neden kullanmadık. Daha önce neden yağmur suyu için bu krediyi kullandırmadık.” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu, “Kanalizasyon işi de bu krediye dahil ediliyor. Yeni yapılacak olan işlerde içme suyu ve kanalizasyon işi birlikte yürütülecektir. Ne Çömlekçi,  ne Beşirli, ne Moloz ne de Aydınlıkevler su bastı. Kullanılan her kuruş doğru yerde kullanılmıştır.Minimum 4-5 ayrı şirket bu altyapı için çalışıyor.” İfadelerini kullandı. 
BÜYÜKŞEHİR DORTMUND’A GİDECEK
Kardeş il Dortmund’a yapılacak ziyaretle ilgili maddeye geçmeden önce Zorluoğlu, Meclis yönetimini Başkan Vekili Atilla Ataman’a devretti. Strateji geliştirme Daire Başkanı Zülfü Turan ile Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muharrem Cimşit’in 18-26 Eylül tarihleri arasında yol hariç görevlendirme yapılması gündeme geldi. Turgay Şahin, Meclis üyelerinin neden dahil edilmediğini sordu. Şahin, 
“2 kişi irade ardına inceleme mi yapacaktır. Mahiyeti nedir?” diye sordu. Şahin’in eleştirisinin ardından Başkanvekili Ataman, programa Meclis üyelerinin de dahil edilmesinin görüşüleceğini kaydetti. Gündem maddesi oylanarak kabul edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.