Gümüşhane  Torul İlçesi Zigana köyünde iki yıldır gizlice define arayan şahıslar eski Rum evlerinin olduğu alanları talan etti.

Gümüşhane  Torul İlçesi Zigana köyünde iki yıldır gizlice define arayan şahıslar eski Rum evlerinin olduğu alanları talan etti. Zigana köyü sakinleri define arayan kişilerin bulunması için Jandarma ekiplerine haber verse de define kazılarını yapan kişiler yakalanamadı. Geçmişte yayla olarak kullanılan Likohos adı verilen yer; Rumlardan kalan defineler olabilir ümidiyle definecilerin uğrak yeri oldu. Zigana köyü sınırları içerisinde bulunan alanda metrelerce derinliğe uzanan kazılar yapıldığı belirtildi. Köy sakinleri geçtiğimiz yıl Jandarma ekiplerine şikayette bulunduklarını ancak definecilerin bulunamadığını söyledi. 

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana köyünde iki yıldır gizlice define arayan şahıslar eski Rum evlerinin olduğu alanları talan etti. Zigana köyü sakinleri define arayan kişilerin bulunması için Jandarma ekiplerine haber verse de define kazılarını yapan kişiler yakalanamadı.

DEVA Partili Prof. Dr. İhsan Günaydın ile siyaseti ve Trabzon'un gündemini konuştuk DEVA Partili Prof. Dr. İhsan Günaydın ile siyaseti ve Trabzon'un gündemini konuştuk

İKİ YILDIR DEFİNE ARIYORLAR

Geçmişte yayla olarak kullanılan Likohos adı verilen yer Rumlardan kalan defineler olabilir diye definecilerin uğrak yeri oldu. Zigana köyü sınırları içerisinde bulunan alanda metrelerce derinliğe uzanan kazılar yapıldığı belirtildi. Köy sakinleri geçtiğimiz yıl Jandarma ekiplerine şikayette bulunduklarını ancak definecilerin bulunmadığını söyledi.

KORKMAYA BAŞLADIK

Köy sakinlerinden Tuğba Zoğlar, “Define arayan kişilerin bizim köyümüzden olmadığını düşünüyoruz. Kazıların yapıldığı alan eskiden Rum evlerinin bulunduğu alan. Buraları adeta talan eder gibi derinliklerde çukurlar açmışlar. Benzer olaylar geçen yılda yaşandı.  O zaman Jandarmaya şikayet etmiştik ama bulunmamışlardı. Bu yıl yeniden aynı yerde define aramaya gelmişler. Bu kişilerin kim olduğu, ne olduğu belli değil. Korkar olduk. Bulunmaları için yine şikayette bulunduk” dedi.

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ