Gümüşhane’de çekilen görüntüler çevre katliamını anbean gözler önüne serdi. Bayburt-Gümüşhane İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği bünyesinde kurulan Biyogaz Enerji Santrali'nde ekipman olmadığı gerekçesiyle çöplerin geri döndürüldüğü,  atıkların ise doğaya döküldüğü görüldü.

Trabzon Mimarlar Odası eski Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ise, “Geri gönderilen atıklar Torul Seyir Terası'nın yakınındaki bir alana boca edilmektedir. Ne yazık ki metan gazı yangını başta olmak üzere bir çevre faciası an meselesidir” dedi.

IMG_0450

“ÇEVRE FACİASI AN MESELESİ”

Doğaya bırakılan çöplerin hem çevreyi kirlettiğini hem de çevre faciasına yol açmasının an meselesi olduğunu dile getiren Ustaömeroğlu, “Bayburt-Gümüşhane İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği bünyesinde kurulan Biyogaz Enerji Santrali 2020 yılı Ocak Ayı itibariyle çalışmaya başlamıştı. Santralin amacı Bayburt ve Gümüşhane'den gelen çöpleri alarak oluşan metan gazını yakmak ve temiz enerji ve çevre oluşturmaktı.

YETKİLİLER ÇARESİZ

Ancak Torul, Kelkit, Şiran gibi Gümüşhane ilçelerinden gelen atıkları santrale iletmekle görevli ilgili birimin yakıtımız, ekipmanımız yok gibi gerekçelerle bu görevi yerine getirmediği ve geri çevirdiği iddia edilmektedir. Çaresiz kalan yetkililer de bu atıkları doğaya dökmektedir.

Bunun en bariz örneği Torul'da yaşanmaktadır. Geri gönderilen atıklar Torul Seyir Terası'nın yakınındaki bir alana boca edilmektedir. Ne yazık ki metan gazı yangını başta olmak üzere bir çevre faciası an meselesidir.” ifadelerine yer verdi.

Giresun’da oğlunu öldüren şahıs serbest kaldı Giresun’da oğlunu öldüren şahıs serbest kaldı

Haber: Rabia MOLLAOĞLU