Gümüşhane Kahveciler, Otelciler, Lokantacılar ve İşçileri Odası Başkanı İbrahim Bektaş, şehrin ihtiyacını karşılayabilecek temiz içme sularının Trabzon’a verildiğini iddia etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi Şeker'e son görev Memur-Sen İl Temsilcisi Şeker'e son görev

Gümüşhane Kahveciler, Otelciler, Lokantacılar ve İşçileri Odası Başkanı İbrahim Bektaş, şehrin ihtiyacını karşılayabilecek temiz içme sularının Trabzon’a verildiğini iddia ederek bu durumun kabul edilemez olduğunu ve şehrin gerçek manada sahipsiz kaldığını ifade etti.

Suların Gümüşhane’ye getirilmemesine bir anlam veremediğini ifade eden Başkan Bektaş, şu ifadelere yer verdi: “Gümüşhane sınırları içerisinde bulunan Deveboynu bölgesindeki içme suyunun Trabzon'a alınıyor olduğunu basına yansıyan haberlerden öğrendik. Şehrimizde yıllardır hepimizin ihtiyaç duyduğu temiz içme suları ne hikmetse Trabzon'a gidiyor ama bir türlü bu şehrin ihtiyaçlarını karşılaması için bu sular Gümüşhane'ye getirilmiyor. Bu nasıl bir iştir bir anlam veremiyoruz. Sular elverişli ya da yeterli değilse Trabzon'a neden gidiyor? Yok yeterli ise şehrimize neden getirilmiyor? Yoksa burası mahrumiyet bölgesi mi? Bu halkın suçu günahı nedir? Uzun zaman su kesintileri ile karşı karşıya kaldık. Hem şehirde yaşayanlar hem de bizim gibi günlük sürekli su tüketen çay ocağı ve lokanta gibi işletmeler ciddi anlamda mağduriyetler yaşadı.

“BU KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL”

Biz içme ve kullanmaya su bulamıyoruz, aynı anda temiz ve doğal yayla sularımız başka illere naklediliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu şehir ne zaman hakkını koruyanlara kavuşacak? Gerçekten sahipsiz memleketin çocuklarıyız. Bu şehre bunlar hiç yakışmıyor. Yazıktır, günahtır. Deveboynu’nun temiz içme suyu Trabzon'a inmeden yetkililerin hareke geçmesini ve bize ait olan suyun bu şehrin hizmetine sunulmasını istiyoruz. Bu konuda herkesi sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum. Siyasi partileri ve diğer STK’ları da bu konuda mücadeleye davet ediyorum. Bu şehir hepimizin. Bu sorun sadece bizim sorunumuz değil. Hepimizin bu şehre ve insanımızın hakkının korunmasına yönelik duyarlı davranmak ve etkili gündem oluşturmak gibi bir sorumluluğu var. Kimse bu sorumluluktan kaçmamalıdır.”