TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak olan Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıklayacak. Faiz oranının yüzde 14'te sabit kalması bekleniyor.

Geçen yıl son 4 toplantısında faiz indirimine giden ve bu yıl ilk 3 toplantısında faiz oranını sabit tutan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında toplanacak.

Faiz oranları sabit kalacak

Yeni serbest bölgede öncelik yenilenebilir enerji ve yüksek teknoloji içeren sektörler olacak Yeni serbest bölgede öncelik yenilenebilir enerji ve yüksek teknoloji içeren sektörler olacak

AA Finans'ın beklenti anketine katılan 18 ekonomistin tamamı bir haftalık repo faizinin (politika faizi) yüzde 14'te sabit kalacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yılsonu politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 14 oldu. Reuters'in anket yaptığı 18 ekonomistin tamamı, Nisan ayındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarının sabit tutulacağı görüşünde. Faiz oranı Mart ayında da sabit tutulmuştu. Geçen yılın son 4 toplantısında faiz oranlarını 5 puan indiren Merkez Bankası, bu yılın ilk 3 toplantısında herhangi bir değişiklik yapmadı.

Son toplantıda alınan kararlar

Başkan Şahap Kavcıoğlu, Mart ayı sonunda yapılan genel kurulda, Liraizasyon stratejisi kapsamında politikayı gözden geçirdiklerini, bu nedenle faizi sabit bıraktıklarını söyledi.