Giresun’da yenidoğan döneminde tanı konulan ve erken dönemde ameliyat gereksinimi doğan bebek, Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nde yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Karadeniz'de üretilen enteresan çikolata turistlerin ilgisini çekiyor Karadeniz'de üretilen enteresan çikolata turistlerin ilgisini çekiyor

Giresun’da yenidoğan döneminde tanı konulan ve erken dönemde ameliyat gereksinimi doğan bebek, Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nde yapılan başarılı bir operasyonla şifa buldu.  ‘’Böbrek Çıkış Darlığı’’  olan bebeğe operasyon Üroloji Uzmanı Op. Dr. Burhan Özdemir ve Op. Dr. Mehmet Karadayı tarafından gerçekleştirilirken, 3 aylık bebek kentin en minik hastası oldu.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut ve Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ekiz minik hastayı yatağında ziyaret ederek, ailesine geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, ‘’Anne karnındayken tanı konulan böbrek genişlemelerinin önemine vurgu yaptı. Gebelik dönemindeki taramalarda böbrekte genişleme görülen hastaların bir kısmı kendiliğinden düzelirken, bir kısmında hastamızdaki gibi böbrek çıkış darlığı veya mesaneden böbreğe idrar reflüsü hastalığı görülebilmektedir. Bu nedenle gebelik sırasında şüphe olan bütün hastalar doğum sonrası dikkatle takip edilmeli, ultrasonografi tetkikleri yapılmalı, Üroloji Uzmanı veya Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Doğum öncesi tanı almamış olsalar dahi, idrar yolu enfeksiyonu geçiren tüm çocuklar dikkatli bir incelemeden geçirilmelidir. Küçük çocuk ve bebeklerde bu ameliyatların ilimizde yapılmaya başlaması hepimiz için sevindiricidir. Bu sayede hastalarımız başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacak nitelikli sağlık hizmetine ilimiz içinde rahatlıkla ulaşabilecektir.’’ şeklinde konuştu.