Yatırım Adası Trabzon’u kurtaracak

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayvazoğlu’yla turizmden, yatırımlarsa kadar birçok konuyu konuştuk

25 Ağustos 2021 Çarşamba 12:21
Yatırım Adası Trabzon’u kurtaracak

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik uyguladığı seyahat kısıtlaması, turizm çalışmaları, altyapıda yaşanan sorunlar ve yatırımların akıbeti gibi birçok konuda günebakış’ın sorularını içtenlikle cevaplandırdı.

Yatırım Adası’na zaman zaman ziyaretleriniz oluyor. Trabzon’un sorunları açısından kurumları dolaşıyorsunuz, kurum başkanlarını ziyaret ediyorsunuz. Yatırım Adası bunlardan biri. Konuya vakıfsınız. Yatırım Adası’nda geç kalmadık mı? Yani çok geç kalınmadı mı? İşler rayında mı gidiyor?

Ayvazoğlu: Yatırım Adası makro ölçekli bir proje her şeyden önce. Ben her yerde iddia ile söylüyorum. Belki de Trabzon’un geleceğini kurtaracak en önemli proje. Benim için kendi adıma Trabzon’da yapılması gerekenleri sıralasam Yatırım Adasını birinci sıraya koyarım. Yatırım Adası’nı yaptığımız zaman demiryolu da diğer ulaşım alternatifleri de kendiliğinden Trabzon’a gelecektir.

Yatırım adası ile örtüşen şehir insanımızın çok önemli yetenekleri de var. Bilhassa Savunma sanayi noktasında. Geçtiğimiz hafta Valilik koordinasyonunda sadece yatırım adası ile ilgili çok önemli bir toplantı yaptık. İçerisinde nanoteknolojinin, biyoteknoloji, savunma ve uzay sanayi gibi üst düzey teknolojik yetkinlik gerektiren bir ihtisas alanından bahsediyoruz. Milletimiz yanlış anlamasın lütfen ama; bizim aracımız bir sanayi sitesi kurmak değil. Şehrin ve ülkenin kaderinin değiştirecek teknolojik ürün üreten bir endüstri bölgesinin kurulmasından bahsediyoruz. Bu projenin her aşamasının iyi planlanması gerekiyor. O toplantıda gördük ki bu mega projede profesyoneller marifetiyle çok boyutlu bir şekilde çalışılıyor. İşin mutfağından ciddi bir emek var. Bizlerde projenin her aşamasını interaktif şekilde Bilim ve Sanayi Bakanımızla, Ulaştırma Bakanımızla defalarca konuştuk, görüştük. Ciddi bir mali yükü de olan bu projeye Cumhurbaşkanımızdan da özel bir destek talep ettik. Etmeye de devam ediyoruz. Proje tamamlansın, alanın dolgusu yapıldıktan sonra ki aşama çok daha hızlı ilerleyecektir diye düşünüyorum. Alanı ortaya çıkarabilirsek sonrası yatırımcılar ile de hayata geçirilebilir. Belki uluslararası bir veya birkaç yatırımcının da oraya getirilmesiyle birlikte farklı bir ivme kazandırılabilir. Taliplerinin de olduğunu biliyoruz. Ama burada en doğru kararın verilebilmesi için çok titizlikle bir çalışma yapılıyor. Örnekleri de var. Başka endüstri bölgelerinde bu yatırımcılarla yapılmış çalışmalar var. Enini boyunu ölçüyoruz mazeret gibi algılanmasın ama gerçekten çok önemli bir süreç geçirdik. Pandemi dönemi durgunluk dönemiydi. Bu durgunluk döneminden bütün yatırımlar nasibini aldı. Bu da aldı. Biraz önce konuştuk. O turizm girdilerinin hiçbiri Türkiye’ye gelmedi. Ülkeye para gelmediği gibi ülkenin cebinden sürekli para çıktı. Dolayısıyla bazı yatırımlar iptal edilmedi ama bir müddet askıya alınma durumunda kaldı. İnşallah ivedilikle pandemiden kaynaklı ekonomik daralmayı aşacağız. Yatırım Adası ithalat-ihracat dengesi açısından baktığınızda sadece şehir ekonomisine değil bölge ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunabilecek devasa bir yatırımdır ve inşallah bu yatırım AK Parti imzasıyla hayata geçirilecektir.

Elzem olan şeylerin yapılmaması durumunda eleştiri getirilmesinden bahsettiniz. Bu söyleminizin yaptığı bir çağrışımı sizinle paylaşmak istiyorum. 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karadeniz Bölgesi’nde 15 bin afet konutu yapılacağını söyledi. Biz mesela bu 15 bin konutta neredeyiz? Trabzon’da afet konutları ne aşamada? Bilginiz var mı?

Ayvazoğlu: 1,5 yıldan daha fazladır Covid-19 ile Dünya ile aynı anda mücadele veriyoruz. Devletimiz hiçbir vatandaşına küresel bir pandemi var kendini bu pandemiden kolla deyip geri çekilmemiştir. Bu süre zarfında az veya çok herkes bir şekilde devletinin desteğini görmüş ve görmeye de devam etmektedir. Dolayısıyla böyle bir küresel salgında bazı şeylerin biraz gecikmesi doğaldır.

Şuan görüyorsunuz; dünya pandeminin yanında küresel iklim değişikliğinden kaynaklı bir çok afetle uğraşmak durumunda kalmıştır. Yangınlar, seller art arda geliyor. Hamdolsun ülkemiz, bu tarz hadiselere anında refleks gösterip afet bölgesinde milletimizin yanında oluyor, yaralarını sarıyor. Kendimizden, kendi ailemizden konuya bakalım. Bazen ani gelişen hadiselerden kaynaklı yaptığımız birçok planlarımızı ertelemek durumunda kalmıyor muyuz? Düğününü erteleyen. tatilini erteleyen, eğitimini erteleyen, yatırımını erteleyen, alacağını erteleyen, borcunu erteleyen olmuyor mu? 100 yılda bir yaşanabilecek hadiseler maalesef üst üste vuku bulmuştur. Şuan bizim önceliğimiz insanımızın hayatını korumaktır. Ardından yaşam standardını korumak, onun ardından da yaşam standartlarını geliştirmek. Dolayısıyla verilen hiçbir sözün, vaad edilen hiçbir projenin yapılmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü; kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partisi; milletine verdiği her sözü yerine getirmekle oluşturduğu güven duygusuna bağlı olarak 20 yıldır iktidardadır.

Millet Bahçeleri söz konusu olduğu zaman aynı duraklama dönemini görmüyoruz. İlçelere bile Millet Bahçesi için söz veriliyor. Millet bahçelerinin yapıldığı bir ortamda afet konutları yapılamaz mı?

Ayvazoğlu: Devletimizin milletimizden topladığı vergilerle yaptığı her icraat bir ihtiyaçtan doğar. Dolayısıyla hepsi ihtiyaçtır.

Afet konutları daha önemli bir ihtiyaç değil mi? İnsan hayatı söz konusu olduğunda daha önemli bir ihtiyaç değil mi?

Ayvazoğlu: Devletimiz afete maruz kalan hiçbir vatandaşımızı kaderine terk etmemiştir. Örneğin Araklı-Çamlıktepe de yaşanan ve herkesi yasa boğan sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımız için Araklı’da afet konutları yapılıyor şuan %90 seviyelerinde. İnşallah kısa süre içerisinde vatandaşlarımız konutlarında oturmaya başlayacaklar. Peki bu süre zarfında yalnız mı bırakıldılar? Elbette hayır! Kira yardımı gibi birçok nakdi yardım onların yaralarına merhem olsun diye afetzedelere ödenmiştir. Ama kabul edersiniz ki; çok zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz, arazi dağlık yerleşim alanımız dar, yerleşim alanlarında problemlerimiz bugün değil yıllardır devam ediyor ve bu sebeple pek çok afete yanlış yerleşme veya yanlış yapılaşma dolayısıyla maruz kalıyoruz.

Alelacele afetzedelere konut yapıp onları oraya yerleştirirsek bu doğru olmaz. Dolayısıyla bir park veya bahçenin imalatındaki risklerle insanımızın ikamet edeceği bir binanın imalatındaki risk aynı değildir. Daha teferruatlı bir çalışma gerektirir. Bu tarz afet konutlarının sosyolojik bir boyutu vardır. Afetzede haklı olarak doğup büyüdüğü, babası, atasının toprağından çıkmak istemiyor. Evi yıkılsa bile, riskli olsa bile ekip biçeceği bağı, bahçesi, tarlası o bölgede... Komşusu akrabası o bölgede. Şimdi afetzede ile birlikte tüm akraba, eş dost ve komşusunu, bağını, bahçesini taşıyabilmek kabul edersiniz ki imkansız. Kim bunu kabul eder. İşte sayılan bu gerekçe ve burada ifade etmeye vaktimizin bile yetemeyeceği yüzlerce farklı parametre değerlendirilerek bir sonuç ve buna bağlı bir proje ortaya çıkarılınca süratle uygulamaya geçiriliyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler varsa lütfen bizimle paylaşır mısınız?

Ayvazoğlu: Hükümetimize, partimize, kişisel olarak bize, elbette her türlü eleştiriler her zaman olacaktır, olmalıdır da. Nitelikli eleştirilerin çıktığı ortamında oluşması için azami gayret sarf ediyoruz. Her fikre açığız ve tüm fikirleri önemsiyoruz. Onun için AK Parti’yiz. Ülkelerin olduğu gibi şehirlerin de sorunları olur hatta sorunsuz şehir de yok gibidir. Bizim şehrimiz zor bir coğrafyası var yaklaşık 5 bin kilometre bir alana sahip şehrin %80’ni dağlık arazi, dezavantajı çok, coğrafyası çok zorlu… Trabzon’un yaklaşık 29 bin kilometrelik yol ağı var ve Türkiye de ilk sıralarda yer alıyor. Ve bu yol ağı AK Patimizle genişledi, Halil Rıfat Paşa ‘Gidemediğin yer senin değildir’ der biz önce yolu götürdük milletimize beraberinde hizmeti… Yeterli mi tabii ki değil ama aşkınan çalışmaya devam ediyoruz. Hamdolsun taleplere bakıldığında milletimiz artık hizmet almaktan öte hızlı ve kaliteli hizmet alma noktasında değerlendirmeler yaptığını müşahede ediyoruz. Bunu da AK Parti’nin en büyük projesi olarak görüyoruz. Artık milletimiz aldığı hizmeti değerlendirirken gelişmiş ülkelerin vatandaşına verdiği hizmetle kıyas yaptığını görüyoruz. Milletimiz her şeyin en güzeline, en iyisine layık bilinciyle hareket ediyoruz. Hemşehrilerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Son Güncelleme: 25.08.2021 12:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.