Trabzon’da Girişimci Kadınlar Üretimlerini Satışa Sundular.

21 Haziran 2021 Pazartesi 14:29
Trabzon’da Girişimci Kadınlar Üretimlerini Satışa Sundular.

İpekyolu Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi 18 ilçedeki üyeleriile birlikte açtıkları sergide üretimlerini satışa sunarak emeklerini katma değere dönüştürdüler.

İpekyolu Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifiile Trabzon Forum AVM işbirliğinde 18 -19 Haziran tarihleri arasında açılan sergide Trabzon’daki 18 ilçeden kırsal alanda kadınlarında katılım sağladığı bireysel, el emeği göznuru ve organic ürünlerin tanıtımı gerçekleştirildi.

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Bahar Kastan Kadınların girişimci ruhlarını keşfederek üretim hayatı içinde yeralmalarına,  kendi ürünlerinin satışlarını gerçekleştirerek insiyatif sahibi olmalarını hedeflediklerini belirtti.  Kastan, “Aile içi sosyo-ekonomilerinin artmasına ve aynı zamanda her  ilçenin kadınları tarafından üretimlerinin marka değeri kazanmalarına destek sağlayacağız.” dedi.

Dezavantajlı konumdan üretici konuma gelecek olan kadınlar ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurgulayan Kastan şöyle devam etti. “Bu  nedenle yerel yaşamda üretim ilişkileri aynı döngü üzerinde hareketini önleyerek ulusalda network ve insane kaynağı sağlarken üretecekleri ürünlerle bulundukları bölgelerdeki kadınlara geleceğe yönelik örnek de olacaktır. Kendini ifade etme olanağı bulamamış üretici kadınların üretim ağına katılması, özgüven kazanarak bireysel olarak ürettiklerini sunma imkanı bulmasını sağlayarak üretim ilişkilerinin çeşitlenmesinde örnek bir çalışma olacaktır.”

Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Fuar Organizasyon Sorumlusu Neslihan Çorak’da sergide yola çıkış nedenlerinin,  Trabzon’un ilçelerinde bulunan girişimci ruhlu kadınların birbirinden destek alarak özgüven kazanmalarına ve kadınlarımızı üretime dahil ederek entegrasyonel biçimde sürdürülebilir çalışma ağının bir parçası olmalarına zemin hazırlamak olduğunu ifade etti. Çorak, “Bunu, sosyal belediyecilik anlayışıyla kadınlara her alanda destek olan belediye başkanlarımız ile çalışmalarımızı planlayarak kadınların aktif üretimde kamu, STK ve özel sector işbirlikleri ile dirsek teması sağlayarak oluşturduk. Yıllardır kadının sorunları girişim ve üretim alanında benzeşmektedir.

Buradan hareketle yer dinamiklerini göz önünde bulundurarak pandemic kurallarına uygun örnek fuarların oluşturulması ve oluşturulacak Pazar payından kadınların işbirliği için de faydalanması önem taşıyacaktır. “dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.