Sakarya 100 yıllık miras

24 Ağustos 2021 Salı 09:52
Sakarya 100 yıllık miras

ORTAHİSAR Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılı olması nedeniyle açıklamalarda bulundu. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tam bağımsız Türkiye için mücadele ederek düşmanlara geçit vermediğini belirten Başkan Genç, “Bu topraklar gözü olan yüz yıl önceye baksın.” dedi.  

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Sakarya Meydan Muharebesinin 100’üncü yılı olması nedeniyle açıklamalarda bulundu. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tam bağımsız Türkiye için mücadele ederek düşmanlara geçit vermediğini belirten Başkan Genç, “Bu topraklar gözü olan yüz yıl önceye baksın.” dedi. 

“YIKTILAR KAHPE  DÜZENİ, GEÇİT VERMEDİLER”

Sakarya Meydan Muharebesinin 100’üncü yılında Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, basın bildirisi yayınladı. Genç yaptığı açıklamada, “Bugün 23 Ağustos bundan tam 100 yıl önce büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 13 Eylül’e kadar sürecek olan savaşı Ankara Polatlı önlerinde başlattı. Tam bugün 23 Ağustos’ta Mustafa Kemal ve silah arkadaşları batıdan gelen emperyalizme dur demek için at bindi kılıç kuşandı. Gönüllerinden tek bir şey geçiyordu, oda tam bağımsız Türkiye, gönüllerinden tek bir şey geçiyordu sömürgeci güçlerin Anadolu’dan atılmasıydı. İnanmışlardı ve bu doğrultuda da Polatlı’dan Haymana’dan atlarını güttüler 22 gün 22 gece uyamadan binlerce Yusuf oldular bağımsızlık yolunda töre buyruk verende o kutlu gün geldi, yıktılar kahpe düzeni, geçit vermediler.

MUSTAFA KEMAL VE SİLAH ARKADAŞLARINA MİNNETTARIZ

Sakarya yüz üstü çok sürünmüştü, artık kalkma vaktiydi. Türk tarihini Sakarya’ya yükleme zamanıydı Mustafa Kemal ve silah arkadaşları da bunu yaptı. Hepsine minnettarız, ve o günkü sözlerini Gazi Mustafa Kemal Paşanın hatırlatmak isterim,  ‘Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz. Onun için küçük, büyük her cüzütamı (birlik), bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük, büyük her cüzütam ilk durabildiği noktada, tekrar düşmana karşı cephe teşkil edip muharebeye devam eder.’ Bu sözleri kendimize miras bırakılmış bu topraklar için kulağımıza küpe ediyoruz. Bu topraklarda gözü olan düşmanın 100 yıl önce Sakarya Meydan Muharebesine bakmasını tavsiye ediyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.