Oyman’dan kurban pazarı tepkisi

20 Temmuz 2021 Salı 09:29
Oyman’dan kurban pazarı tepkisi

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, bu yıl Akyazı’dan alınarak Akoluk’a taşınan kurban pazarını ziyaret ederek pazarın içler acısı durumunu ortaya serdi. Oyman pazarda günlerdir kalan satıcıların duş alacak yerlerinin bile olmadığı söyleyerek, “Orada 18 gün kalan çiftçi, üretici var. Bu insanlar 18 gün duş alamamış, bir yere gidememiş. Tuvaletin kapısı kırık. İnsanlık namına yazık. Üretici üzerini kendi kapatıyor, yatacak yerini kendi yapıyor, çadır varsa kendisi kurup orada yatıyor. Belediye burada sadece zemin hazırlamış ve su getirmiş. Bu görüntü bizim şehrimize yakışmıyor” dedi.

İNSANLIK NAMINA YAZIK

Geçen yıl Akyazı’da kurulan ancak bu yıl Şehir Hastanesi inşaatı nedeniyle Akoluk’a taşınan hayvan pazarının yerinin çoğu kişi tarafından bayrama kadar bilinmediğini kaydeden Oyman, aralarında farklı şehirlerden gelenlerinde olduğu satıcıların şikayetlerini dile getirdi. Oyman, geçen yılki kiradan daha fazla kira verilmesine rağmen koşuların daha kötü olduğunu belirterek,“Akyazı’nın daha konumu ve çevresindeki imkanlar dahilinde daha verimli olduğunu söylediler. Farklı illerden ve çevre ilçelerden geldikleri için Akoluk’ta konum ve imkanlar açısından sıkıntılar yaşadıklarını söylediler. Birçok kişi burayı bilmiyor ve ulaşım hattı konusunda da kısıtlı imkanları var. Geçtiğimiz seneki koşular ile bu seneki koşular arasında gerileme var diyorlar. Belediye burayı kiralamış. Sadece zemin yapmışlar. Orada hayvanların bulunduğu yerin üzerine yaptıkları ahşap tavanları üretici kendisi yapmış. Üzerini kendi kapatıyor, yatacak yerini kendi yapıyor, çadır varsa kendisi kurup orada yatıyor. Belediye burada sadece zemin hazırlamış ve su getirmiş. Bir de üretici buraya gelirken bir bedel vermiş. Geçen yıl 620 lira verirken bu yıl daha kötü koşullar olmasına rağmen 805 lira para vermişler. Tek bölüm 805 lira. Tuvaletler leş gibi. Bir tane tuvaletin kapsı açık. Kapı kırılmış ve yaptırılmamış. Mevcut diğer konteynırlarda Kuzey cephesinde bulunan tuvaletin kapısı kırık, güney cephesi ise leş gibi. Üreticini banyo ihtiyacını gidermesi için duşa kabinler yapılmış. Hepsi leş gibi.  Ben oradayken iki tane görevli geldi ve dediler ki müdür gelecek burayı temizleyelim. Orada 18 gün kalan çiftçi, üretici var. Bu insanlar 18 gün duş alamamış, bir yere gidememiş. İnsanlık namına yazık” sözleriyle kötü koşulları anlattı.

FİYAT ARTTI KOŞULLAR KÖTÜLEŞTİ

Geçen yılki koşullara göre daha kötü olan hayvan pazarında insanların her şeyi kendileri yapmasına rağmen giriş bedellerinin daha fazla arttığını söyleyen Oyman, “Aşırı yağmurlar yağdı. Güneş altında kaldılar. Salgın koşulları namına hiçbir şey yok.  Belki hayvanlar var ne kadar temiz olabilir denilebilir ama burada insanların yattığı yerlerde var. Tedbir denilen hiçbir şey yok. İnsanlar bir şekilde satışımı yapayım paramı kazanayım diye buraya katlanıyor. Orada Ağrı’dan, Erzurum’dan, Bayburt’tan Trabzon’un çeşitli ilçelerinden gelenler var. Diyorlar ki biz başka ilçelerde de görüyoruz, düzen ve imkanlar var. Ama burada hiçbir imkan yok. İçler acısı bir durum var ortada.  Alım gücü düşmüş. Küçükbaş hayvanlarda satış yok. Büyük baş hayvanlarda bir takım satış olmuş yine. Bayram geldi adamlar ellerindekileri satmak istiyor bu yüzden de fiyat düşürüyor. Ama giderler artmış. Geçen sene 75 lira olan yem bu sene 165 liraya çıkmış. Sattığı hayvanın bir tanesiyle oranın parasını veriyor.” şeklinde konuştu.

KADINLAR BURADA DURAMIYOR

Temizlik ve hijyenin sıfır olduğu hayvan pazarında kadınların duramadığını ifade eden Oyman,  “Küçükbaş hayvan için oraya kantar koymamışlar. Bir kişi kendi kantarını getirmiş ondan rica ediyorlar. Bir düzensizlik ve plansızlık hakim. İnsan verilen değeri yerle bir ettiler. Perişan haldeler. Burada insanlara bir alan belirlemişler ama ne yatacak yer var nede başka bir şey. Kurban vazifemizi yerine getireceğimiz bu zamanda burada insani değer nerede, insani ahlak nerede? 18 gün bu insanlar ihtiyaçlarını nasıl giderdiler? Burada bir tane bile kadın üretici duramıyor dediler. Burada onları tutamıyoruz, gidebilecekleri, kalabilecekleri bir yer yok diyorlar. Ben bir şekilde ihtiyacımı görüyorum o ne yapacak diyor. Mescit yok diyorlar. Namaz kılmak, abdest almak için bir tane mescidimiz yok diyorlar.” Diye konuşarak kurban pazarındaki durumu anlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.