İŞSİZ GENÇLİK ORDUSU

Trabzon’da sadece İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı, birçok ülkenin asker sayısını aştı

24 Ağustos 2021 Salı 09:46
İŞSİZ GENÇLİK ORDUSU

KAYITLI İŞSİZ 31 BİNİ AŞKIN!

TRABZON’DA işsizlik pandemi ile birlikte endişe verici bir boyuta ulaştı. Kentte sadece İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 31 bin 283 kişiye ulaştı. İŞKUR’a kaydı olmayan işsizlerle birlikte bu rakamın kat be kat arttığı ifade edildi. Kentteki işsiz sayısının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, Slovenya, Slovakya, Katar, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Bahreyn ve Arnavutluk gibi birçok dünya ülkesinin ordusundan daha fazla olması durumun vahametini ortaya koydu.

EN FAZLA İŞSİZ 20-24 YAŞ ARALIĞINDA

İŞKUR İl Müdürlüğü kentteki işsizliği azaltabilmek için birçok projeyi hayata geçirdi. 2021 yılının Haziran ayına kadar 4 bin 199 kişi işe yerleştirildi.  İŞKUR’a kayıtlı 31 bin 283 işsizin 14 bin 639’unu kadınlar oluşturdu. Kayıtlı işsizlerin yaş gruplarına göre dağılımına bakıldığında en fazla işsizin hem kadın hem de erkeklerde 20-24 yaş aralığında olduğu görüldü. Eğitim durumlarına bakıldığında ise en fazla işsiz hem erkek hem de kadınlarda ortaöğretim mezunlarında görülüyor. 

Trabzon’da işsizlik pandemi ile birlikte endişe verici bir boyuta ulaştı. Kentte sadece İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 31 bin 283 kişiye ulaştı. İŞKUR’a kaydı olmayan işsizlerle birlikte bu rakamın ikiye, üçe katlandığı ifade edilirken, kentteki işsiz sayısının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, Slovenya, Slovakya, Katar, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Bahreyn ve Arnavutluk gibi birçok dünya ülkesinin ordusundan daha fazla olması durumun vahametini ortaya koydu. İŞKUR İl Müdürlüğü kentteki işsizliği azaltabilmek için birçok projeyi hayata geçirdi ancak 2021 yılının Haziran ayına kadar 4 bin 199 kişi işe yerleştirildi.  İŞKUR a kayıtlı 31 bin 283 işsizin 14 bin 639’unu kadınlar oluşturdu. Aynı dönem içerisinde İŞKUR’a kayıtlı işgücü sayısı ise 61 bin 249 kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yaş gruplarına göre dağılımına bakıldığında en fazla işsizin hem kadın hem de erkeklerde 20-24 yaş aralığında olduğu görüldü. Kayıtlı işsizlerin eğitim durumlarına bakıldığında ise en fazla işsizin hem erkek hem de kadınlarda ortaöğretim mezunlarında olduğu ortaya çıkıyor.  İŞKUR kentte işsizliğin azaltılabilmesi için birçok projeyi hayata geçirdi.

İŞ BAŞI EĞİTİM  PROGRAMLARI OLUŞTURULDU

2021 Haziran ayı sonu itibariyle 4 bin 199 kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. Kamuda 2 kişi KTÜ’ye ve 60 kişi ÇAYKUR’a olmak üzere toplam 62 kişi işe yerleştirildi.  2021 Ocak-Haziran dönemi içerisinde özel sektörde 157 engellinin de (120 Erkek ve 37 Kadın) istihdam edilmesi sağlandı. 2021 yılı Ocak-Haziran dönemi içerisinde açılan 689 Aktif İşgücü Yetiştirme programından (Mesleki Eğitim Kursları, İEP) 655 kadın, 808 erkek olmak üzere toplam bin 463 kişi faydalandı. İşbaşı Eğitim Programlarından 745 erkek, 525 kadın olmak üzere toplam bin 270 kişi yararlandı. 

Haber:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.