Teknolojinin gelişimi, hayatımızı kolaylaştırmasının yanında gençlerimizin iletişim şeklini değiştirdiği için sosyal becerilerinin gelişmesine engel oluyor. Araştırmalara göre gençler günde 15 saate kadar sosyal medyada vakit geçiriyor. Türkiye’deki günlük internet kullanımı da 8 saati buluyor. Sağlıksız ve aşırı zaman harcanan sanal etkileşimler, gençleri sosyal yönden zayıflatıyor. Bunun haricinde birçok sorunla baş başa bırakıyor. Bu yazımda gençlerin sık karşılaştığı sorunları inceleyeceğiz:

1)Depresyon

Dünyada ben de varım demeye çalışan genç için yaşanan değişimler baskı oluşturabilir. Etrafında anlaşılmak isteyen genç, arkadaşları ve ailesi tarafından kabul görme beklentisindedir. Aynı zamanda aileden bağımsızlaşma, üniversite, meslek alanına yönelme… gibi durumlar gençler için kaygı vericidir. Depresyon bu dönemde görülebilmektedir. Gençlik döneminde eğer tedavisi edilmezse erişkinliğe taşınabilir.

2)Yemek Bozuklukları

Herkesin bildiği üzere ergenlik döneminde bedensel değişiklikler yaşanır. Sosyal medyada oluşturulan güzellik algısı nedeniyle gençlerimiz bedenlerinden memnun olmuyor. Sanal ortamda sunulan beden algısı, gerçek ve sağlıklı beden algısıyla karıştırılıyor. Bunun sonucunda da yeme bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Özellikle genç kızlarda bu sorun daha fazla görülmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen yeme bozuklukları kalıcı hale gelerek ciddi sorunlara neden olabilir.

3)Zararlı Alışkanlıklar

Gençlik döneminde arkadaş grubundan etkilenme, yeni ve denenmeyen şeyleri deneme isteği, merak duygusuyla hareket edilebiliyor. Alkol/madde kullanım bozukluklarının başlangıcı işin genel nedenler bunlar olabiliyor. Ebeveynlere en önemli tavsiye, çocuklarını iyi tanımalı ve gözlemlemeleridir.