İnsanın kendisini umutsuz ve çaresiz hissettiği dönemlerde hayatına son verme düşüncesi zihnini karıştırıyor olabilir. Tüm ülkenin gençlerimizin intihar haberleriyle sarsıldığı bu zamanlarda, gençleri ne kadar anladığımızı sorgulamak bizim görevimiz. Birçok belirtisi olan intiharın en önemli ipucu; kişinin yaşadığı ümitsizlik duygusudur. Hayattan ve gelecekten beklentisi kalmayan pırıl pırıl gençlerimiz kendi canından vazgeçmeyi tercih ediyor. Üstelik yaşadığı depresyon yüzünden, çevresindekilerin desteğine en çok ihtiyaç duyduğu zamanda acı ve kederle baş başa kalıyor. İntihar düşüncesini çürütmenin elbette ki çözümü kolay değildir ancak burada kişinin en büyük beklentisi anlaşılmaktır.

     Gelecek kaygısı, yaşama sevincinin olmaması, işsizlik, yetersiz sosyal destek, psikotik bozukluğa sahip olmak intiharı tetikleyen durumlardır. Bu süreçte bir uzmanla görüşmek çok yararlı olacaktır. Desteğe erişememek de intiharı tetikleyen bir durumdur. Özellikle aileler, öğretmenler; gençlerimizin sesine lütfen kulak verin. Bir genç artık yaşamak istemediğini söyleyip sürekli ölmek istediğinden bahsediyorsa, kendi içine kapanıyor ve diğer insanlardan kendini soyutluyorsa, yaşamak için bir nedeni olmadığını düşünüp bu düşünceleri sorguluyorsa, hayatına son verme eğiliminde olabilir. Özellikle yaşamak istediği hayat ve yaşadığı hayat uyumsuz olan gençler, hayatın anlamsız olduğunu düşünüyor. Sosyal medyanın kendilerine sunduğu lüks hayatı yaşayamadıkça depresyon ve intihar olasılığı da artmaktadır. Ayrıca aile baskısı, sevgisizlik, terk edilmek, cinsel kimlik konusundaki çatışma, boşanma, istismar, sevilen kişinin ölümü, başarısızlık, işsizlik intiharı tetikleyen durumlar arasında yer almaktadır.

     İntihar çoğu zaman kişinin yaşamı yanlış anlamlandırmasına dayanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tüm dünya ülkelerini bu konuda uyarmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre geleceğin en büyük sağlık sorunu intihar olacaktır. İntiharı düşünen bireylerin uyku ve yeme düzeninde ciddi değişiklikler olabilir. Ayrıca intihar düşünceleri kişinin ölüm düşüncelerinden yakın çevresine bahsedip ölümün neye benzediğini merak ettiğine dair cümleler kurmasına yol açar. İntihar etmeyi düşünenler olay ve durumlara karşı daha umursamaz tepkiler verebilir. İntihar düşüncesine sahip bir genç sevdiği kişisel eşyalarını başkalarına hiç düşünmeden verebilir. Yakın çevresine karşı veda konuşmaları yapabilir. Ayrıca intihar düşüncesi olan kişi hayatını sonlandırmak için mutlaka detaylı bir plan yapacaktır. Duyguları ifade etmek sizin için zor olabilir. Bu yüzden mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından destek alınmalıdır. Bu sayede krize müdahale planı yapılacaktır.

     İntihar düşüncelerine karşı şefkatli bir dinleyici ve profesyonel bir yardım almak birçok şeyi değiştirecektir. Bütün bunları düşünmek özellikle anne ve babalar için korkutucu olabilir. Ancak birçok kaynağa başvurularak intiharı önlemek mümkündür. İntihar düşünceleri yönetilebilir yani bu düşünceleri kontrol edip durdurmak mümkündür. Gençler ailelerinden, çevresinden destek talep ettiğinde lütfen onları ciddiye alalım ve birlikte çözüm yollarını bulmayı deneyelim. Unutmayın ki intihar bir çözüm yolu değildir.

Sevgiler, Psikoterapist Işıl USTAALİOĞLU