Yakıt ve enerji kaynaklarına gelen zamlar Trabzon'da vatandaşın cebini de yaktı.

Rabia MOLLAOĞLU - Dünyada yaşanan ekonomik ve enerji krizi fiyat artışlarına neden oldu. Kömür ve doğal gaz kullanan vatandaşlar kur fiyatından etkilenen kömür ve zamlanan doğal gaz fiyatlarından dolayı kara kara düşünmeye başladı.  Trabzon’da konutlar ikinci sınıf kömüre yönelirken son yıllarda kömüre gelen zamlar görülmemiş bir durum olduğu kaydedildi.  Birinci sınıf kömürün ton fiyatı 360 dolar civarında iken, ikinci sınıf kömür fiyatları ise 280 dolar civarında. Fiyatların yüksek olması nedeniyle ikinci sınıf kömüre taleplerin daha çok arttığı kaydedildi. Binalarda ortalama kömür fiyatının en düşük 10 bin 500 civarında olduğu belirtildi. Apartmanlara satış yapılan kömür fiyatları 385 dolar iken sobalı kömür ise 375 dolar olduğu kaydedildi. 

1393448

DOĞAL GAZA ZAM GELDİ 

Doğal gaza ise 3 ay sonra 1 Eylül itibariyle yeniden zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 20,4 arttı. Sanayide yüzde 50,8 zam yapılırken elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 artış yapıldı. 

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022"

KÖMÜR FİYATLARINDA ZAM BELİRSİZ ANCAK DÜŞMEYECEK 

Akabe kömür yetkilisi Koray Atika, kömürün tonaj fiyatının 7 bin 500 dolaylarında olduğunu ifade ederken fiyatların bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiğini aktardı. Atika, “Zam gelir mi bilmiyoruz. Artık günübirlik geçiniyoruz. Mesela bir haftalık zam gözükmüyor. Ama bir haftadan sonra ne olacağını bilmiyoruz. Çünkü dövizle satıyoruz. Kur fiyatlarının da ne olacağını öngöremiyoruz. Dolar yükseldiğinde kömür fiyatları da yükseliyor. Ayrıca kömür de bir enerji kaynağı olduğu için bir değeri var. Kömür Sibirya’dan, Rusya’dan geliyor. Fiyatını da Rusya belirliyor. Fiyatların ne olacağını göremiyoruz ama düşmeyeceğini biliyoruz. Çünkü tok satıcı var karşımızda. Enerji krizinden dolayı da fiyatların düşmeyeceğini öngörüyoruz. 

thumbs_b_c_b4e38a5ee7855bc30adfc82550599064

GEÇEN YIL YÜZDE 100’E YAKIN ZAM 

Kömürde yaklaşık yüzde 100’e yakın zam geldi. Geçen sene yaklaşık 10 kez liste değiştirdik. Önceki senelerde görülmemiş bir durum. Senede en fazla bir ya da iki kez liste yaparız. Ancak geçen yıl 10 listemiz vardı. Aslında geçen sezon kömür daha fazla artmıştı. Döviz uygundu. Bu yüzden insanların gözüne çok batmamıştı. Bu sene geçen senenin son rakamına göre yaklaşık 15-20 dolar ucuz. Ancak döviz yükseldiği için TL bazında yükseldi.” açıklamalarında bulundu.