Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden biri Trabzon Yatırım Adası tartışmasıydı. Hafta başından hafta sonuna kadar Yatırım Adası’yla ilgili gelişmeler şehirde tartışma konusu oldu. Bundan tam 8 yıl önce dönemin Başbakanı şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplenilen ve TTSO öncülüğünde yürütülen proje nihayet ihale aşamasına getirildi. Ancak son dönemde AK Parti Milletvekili Muhammet Balta ve AK Parti İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu, projede eksiklikler olduğunu ileri sürerek proje üzerinde çalışılmaya devam edilmesini istedi. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise projenin tamamlandığını, kasım ayı itibariyle projeyi tamamlayan firmanın kendilerine teslim edeceğini belirterek “Sırada 2022 yatırım programına alınması var” dedi. AK Parti’de bir milletvekili ve il başkanı eksenli projeyi erteleme keyfiyeti Trabzon’daki STK’ları ve siyasi partileri de harekete geçirdi. Hafta başı konuyla ilgili açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası eski Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şaban Bülbül, ilginç hususa işaret etti. Yatırım Adası ve demiryolunun birbirine entegre olduğunu belirten Bülbül, “Yatırım Adası yatarsa demiryolu da yatar” uyarısı yaptı. Zira Trabzon, bunun bir erteleme değil rafa kalkmayla sonuçlanacağından endişe ediyor. Tıpkı Güney Çevre Yolu’nda olduğu gibi.

Yatırım Adası’nın Trabzon açısından ikinci önemi ise Bülbül’ün de ifade ettiği gibi bu projenin demiryoluyla entegre olması… Yani Yatırım Adası’nın ertelenmesi halinde demiryolunun halen yapımı devam eden Rize İyidere Lojistik Merkezi’ne kaydırılması kaçınılmaz olacaktır. Hal böyle olunca Trabzon yalnız Yatırım Adası’nda değil demiryolundan da olacaktır. Yatırım Adası bu bağlamda da büyük önem arz ediyor. Trabzon kamuoyunun Yatırım Adası’yla ilgili beklentisi biraz da ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçtiğimiz hafta Trabzon’a gelecek olmasından ötürü zirve yaptı. günebakış Gazetesi işte bu nedenle toplumsal hassasiyeti gündemine taşıyarak Bakan Varank’ın Trabzon’a geldiği gün “Trabzon Bakan Varank’tan iki adım bekliyor” başlığıyla çıktı. (Bu arada ikinci beklentinin yine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde olan Tekstilkent konusu olduğunu belirtelim.)

günebakış Gazetesi, Trabzon tarihinin en büyük yatırımı olarak nitelendirilen Yatırım Adası’sını 20 Ekim 2021 Çarşamba günü Bakan Varank’ın önüne az önce ifade ettiğimiz gibi “Trabzon Bakan Varank’tan iki adım bekliyor” başlığıyla koydu. Aynı günkü köşemizde ise gerek Yatırım Adası gerekse Tekstilkent konularına sahip çıkılmasına vurgu yaptık. Yazımızın sonunda Bakan Varank’tan bu iki projeye sahip çıkmasını isteyerek “Trabzonlu 4 bakanın varlığından birileri rahatsız olsa da biz hep iyi şeyler olur diye bekledik. Beklentimize lütfen cevap veriniz. Şehrinize vefanızı bu hizmetlerle gösteriniz.” ifadeleriyle de Trabzon beklentisini daha önemli hale getirdik. Bakan Varank ise Yatırım Adası’nın şehrin gündemine getirilmesinden hayli rahatsız oldu. Bakan Bey, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun “Düşük bütçeyle de olsa 2022 yılı yatırım programına alınmasını istiyoruz” önerisine sessiz kaldı. günebakış Gazetesi muhabiri Rabia Mollaoğlu’nun “Yatırım Adası konusunda hiçbir şey söylemeyecek misiniz?” sorusuna ise “Patronun gelmedi muhabirini mi gönderdi?” biçiminde muhabirimizi tersleyen cevap verdi. Günebakış gazetesi Bakan Varank’ın bu tavrını “Yatırım Adası sorusuna kızdı” başlığıyla verdi.

Bakan Varank, Yatırım Adası’na sırtını dönüp gitse de Trabzon kamuoyu beklentisini dillendirmeye devam etti. Muhalefet partileri İYİ Parti ve Saadet Partisi il başkanları Bakan Varank’ın tutumunu eleştirdi ve Yatırım Adası’nın ertelenemeyeceğini dile getirdi.

Yatırım Adası tartışması yine geçtiğimiz hafta bu kez Trabzon’dan TBMM gündemine taşındı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon’un bu bağlamda 8 yıldır oyalandığını ancak yeni dönemde buna izin vermeyeceklerini söyledi. AK Parti iradesini Yatırım Adası’nı ertelemekle eleştirdi. Örs’e cevap yine AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’dan geldi. Trabzon’un bütün sorunlarına en duyarlı milletvekili olarak gözlenen Cora, Yatırım Adası konusuna milletvekili arkadaşı ve partisinin il başkanı gibi bakmadı. Cora önce İYİ Parti’nin bu konudaki tutumunun samimi olmadığını dile getirerek şu ifadelere yer verdi. “Yatırım Adası için deniz dolgusu yapılmak istendiğinde ve kıyı kanununda değişiklik teklif ettiğimizde arkadaşlarımız ret oyu vermişti.” dedi. Aynı zamanda Plan ve Bütçe komisyonu üyesi olan Cora, gerek Yatırım Adası dolgu alanını ve gerekse Güney Çevre Yolu projelerinin yeni bittiğini… Her iki proje ihalesinin önümüzdeki yıl yapılacağını dile getirdi. Haber günebakış Gazetesi’nde  “Cora ihale 2022 yılında yapılacak” başlığıyla verildi. Konu tartışılmaya devam ediyor.

                                                      ***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Trabzon Üniversitesinin 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler listesinde 103. sırada yer almasıydı. Trabzon gibi bir markanın ismi üzerine kurulan üniversite şu dönemde dahi sırf ‘Trabzon’ markası nedeniyle bölgede en fazla ilgi çeken ve tercih edilen üniversiteydi. Lakin gelin görün ki böyle bir marka başarısız bir yönetim elinde 103. sırada seyrediyor. Trabzon Üniversitesi hiç şüphesiz bunu hak etmiyor. 2000 yılından sonra kurulan 108 üniversite arasında Gümüşhane Üniversitesi 50. sırada… Bayburt Üniversitesi 53.sırada… Artvin Üniversitesi 73.sırada… Trabzon Üniversitesi ise 103. sırada... Zaten toplam 108 üniversite var. Trabzon Üniversitesi sondan 5. olabilmiş. Bu üniversite bu anlayışla ne kadar ve nereye kadar taşınabilir bilemiyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.