Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden biri pandemi nedeniyle tartışılan maske ve aşı konusuydu. Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir kanser hastasının maske takmadan dolaşması karşısında uyarı yapan hastane hekimlerinden Dr. Ebru Emel Sözen, hastanın cevabını sosyal medyaya taşıdı. Sözen, “Hastane içinde maskesiz dolaşan bir ziyaretçi uyardım. ‘Ben kanser hastasıyım. Bana bir şey söyleme. Moralim bozulur!’ dedi. Moraliniz kadar siz de önemlisiniz, buradaki herkes de dedim. ‘Boş ver herkesi.’ dedi.” Doktor Sözen, “Galiba biz daha çok uğraşırız.” yorumunu yaptı. Konuyu günebakış gazetesi “Bir şey söyleme moralim bozulur” başlığıyla gündeme taşıdı.

Aşı tartışması ise hafta boyu çeşitli başlıklarla devam etti. Ancak ülke çapında her geçen gün aşı olmayanlara karşı yeni yaptırımlar da gündeme geliyor. Gerek bilim insanları ve gerekse STK temsilcileri aşı konusunda yaptırımı şart koşuyor. Zira hükümetin de bu konuyu bu hafta masaya yatıracağı belirtiliyor.

Öte yandan söz aşıdan açılmışken günebakış gazetesi ailesinin de geçtiğimiz hafta toplu olarak aşı yaptırdığını, geçtiğimiz haftanın gündeminin bir köşesine kaydetmiş olalım.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs’ün ve teşkilatın iklim değişikliği konusunda düzenlediği basın toplantısıydı. Milletvekili Hüseyin Örs, İl Başkanı Azmi Kuvvetli ve partinin diğer kurmayları, son derece önemli bu konu için bir araya geldi. Milletvekili Örs, 2 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bölge için açıkladığı 15 maddelik iklim değişikliği planını hatırlattı. Örs, “Sayın Bakan’ın birkaç gün önce yaptığı bir açıklama daha var. Aralarında Trabzon’un da bulunduğu 6 ilde öncelikli olarak dere yataklarında yer alan binaların tespiti yapılıp, risk arz edenlerin taşınması yapılacaktı. Sayın Bakan bu açıklamasında bayramdan sonra tebligatların yapılacağını söyledi. Bu sözlerin takipçisi olacağız.” dedi. günebakış gazetesi İYİ Parti’nin bu önemli çıkışını “Bakan Kurum’u takibe aldılar” başlığıyla verdi.

Bize göre Bakan Kurum’u takip etmeye çok gerek yok.  Zira AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediyesi daha geçtiğimiz hafta dere yatağına terminal ihalesini yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gerçekten samimi ise Bakanlığının hakkını gerçekten verecek ise işte önünde somut bir örnek. Dere yatağındaki binaları taşımayı erteleyebilir. Önce dere yatağına yapılan terminali engellesin. Bu bir samimiyet testidir.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ihalesi ikinci kez yapılan terminal binasının ihalesinin 56 milyondan 99 milyona çıkmasıydı. Günebakış gazetesi 43 milyon liralık bu yeni ilave rezaletini “terminal ihalesi 100 milyona çıktı” başlığıyla verdi. Bütün bir şehrin siyasetçisi ve sivil toplum örgütleriyle karşı çıktığı terminal olayı Büyükşehir Belediye Başkanı’nın nasıl bir yönetim anlayışı sergilediğini ortaya koyması açısından da çok önemli. Ortak akla asla itibar etmeyen ve sadece lafını eden Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzon inisiyatifine rağmen o terminali dere yatağına yapıyor. Üstelik belediyeyi (Trabzon halkını)  43 milyon daha ek bir külfetin altına sokarak.

Başkan Zorluoğlu terminal projesini 2.5 senede bitirecekti. Ne ilginçtir ki 2.5 senede başlayamadı bile. Projeye “Prestij projem” demiş olması ve kent dinamiklerine karşı verdiği sözün itibarını korumaya kalkışması nasıl bir yönetim anlayışına sahip olduğunun ikinci göstergesi sayılmalı.

Şimdi yeni bir soru sorulabilir. İhalesi yapıldı diye terminal tartışması bitti mi? Bize göre hayır. Terminal inşaatı vakası, tüm kentin karşı olması nedeniyle hafızalara kazınan bir menfi simgeye dönüştü. Başkan Murat Zorluoğlu, daha ihalesi yeni yapılan terminal için imaj reklamlarına başladı. 350 bin liraya 60 saniyelik film bile yaptırdı. Bazı gerçekleri algılar kontrol edemiyor. Bize göre terminal vakası da bunlardan biri. Değil 350 bin lira 3.5 milyon lira da harcayıp reklam yaptırsa 2.5 yıl sonraki seçim tartışmasının ana konulardan biri hiç şüphesiz terminal olacaktır.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise Trabzon’un anketlerden başarı ile çıkan Milletvekillerinden biri olan Salih Cora’nın kent hassasiyeti ile ilgiliydi. günebakış gazetesinin günlerdir gündeme getirdiği ve yöre halkının talebi çerçevesinde Vali İsmail Ustaoğlu’nu göreve davet ettiği Araklı Katı Atık Tesisi’ndeki koku sorununa Vali Bey duyarsız kalsa da Milletvekili Cora duyarsız kalmadı. Cora önce Araklı Belediyesini ziyaret etti, ardından muhtarlarla görüşerek Taşönü Mahallesi’ndeki Katı Atık Tesisi’ne gitti.  Katı Atık Tesisi yetkilileri dinleyen Cora, edindiğimiz bilgilere göre sorumlularını ciddi bir biçimde uyardı. Ardından kamuoyuna dönerek, “Bu koku giderilecek” sözü verdi.

Cora’ya bir kez daha teşekkür ediyoruz. Allah kimseyi o mahalle sakinlerinin düştüğü pozisyona düşürmesin. Büyüdüğü vatan toprağına ve baba ocağına yılda bir kez gelmek isteyen Taşönü ve civar mahalle sakinleri ne yazık ki pis kokudan ötürü sıla-i rahim yapamıyor. Halbuki bu insanların hepsine, “Dünyanın en iyi teknolojisi gelecek. Koku olmayacak” sözü verilmişti. Dileriz tesis yetkilileri Milletvekili Cora’ya verdiği sözü tutar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.