Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi Yomra Belediye Başkanına yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyla ilgili gelişmelerdi. Günebakış gazetesi olarak “tetikçi itiraf etti” başlığıyla verdiğimiz haberde olayın 3 boyutu tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Birincisi, tetikçinin Başkan Mustafa Bıyık’ı öldürmeye değil korkutmak için belden aşağıya ateş etmek için talimat aldığını itiraf etmesiydi. İkincisi, tetikçi Halit A.’nın talimatı, kazandığı ihale iptal edilen A.K.’nın oğlundan aldığı ve saldırıyı uyuşturucu kullanarak gerçekleştirmeye çalıştığı ortaya çıkmasıydı. Üçüncü boyut ise, Başkan Mustafa Bıyık’ın kendisine yönelik saldırıyı öldürmeye teşebbüs olarak nitelendirmesiydi. Tetikçi Halit A., olaydan hemen sonra kaçmaya çalışmış ancak azmettiricisi ele geçirilince kaçamayarak yakayı ele vermişti. Hiç şüphesiz bu olayda Emniyet Müdürlüğünün tam saha araştırması çok önemliydi.

Yomra Kültür Merkezi ihalesiyle başlayan ve silahlı saldırı olayıyla kamuoyu gündemine gelen olayın Yomra boyutunda Belediye Başkanı Mustafa Bıyık arkasındaki kamuoyu desteğini tüm rakiplerini tasviye etmeye yönlendirdi. Bıyık, bir ihale olayıyla gerçekleşen saldırının arkasından seçimlere kadar geri gitti. Yomra’daki gerginliğin bitmesini isterken gerginlikten en fazla primi kendisinin yaptığını görmezden geldi. Adliyeye intikal eden olayın henüz iddianamesi hazırlanmadı. Tutuklanan iş insanı A.K.’nın ifadesine ise henüz ulaşılamadı. Öyle görünüyor ki Yomra olayı fiilen sona erse de tartışmaları devam edecek.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise Trabzon’da yeni bir markanın üretiliyor olmasıydı. TTSO ve DKİB öncülüğünde uzun süredir devam eden somon balığı üretimi Trabzon ve bölge için bir markaya dönüşüyor. Dünyanın en iyi somon üreticisi İsveç ve Norveç somonu Karadeniz somonuna yenik düştü. Karadeniz somonunun üstün lezzetini keşfeden Japonlar bölgemizdeki somon ihracatçılarıyla görüşerek üretimin artırılmasını ve tesisleşmeye gidilmesini istedi. Bu olaya uzun süredir öncülük eden DKİB Başkan Yardımcısı A. Hamdi Gürdoğan, Sürmene tersanesinin hemen bitişiğinde 7 dönümlük arazinin somon tesisleri için tahsis edileceğini açıkladı. Üretimin yanı sıra balık işleme tesislerini de hedef alan bu önemli çalışmanın ikinci ayağı ise hiç şüphesiz somonda markalaşmaktı. TTSO ve DKİB öncülüğünde işte bu keyfiyet gerçekleştirildi. Trabzon’da birinci uluslararası Karadeniz Somonu lezzetleri festivali gerçekleştirildi. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, festivalin oluşan ihracat potansiyelinin desteklemek için yapıldığını belirtirken DKİB Başkan Yardımcısı A. Hamdi Gürdoğan ise “somonda yaşanan yükselişe hazırlıksız yakalanmamak için ve coğrafi işarete sahip çıkmak için bu festivali gerçekleştirdik. Trabzon ve bölge için yeni bir marka geliyor” dedi. Bu gelişme günebakış Gazetesinde “Trabzon somon balıkçılığında marka üretmek istiyor. Somona festival yaptık” başlığıyla yer aldı.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Büyükşehir Belediyesinin çar çur ettiği ve Sayıştay’ın denetlemediği paralarıydı. 2020 yılının hemen başında Büyükşehir Belediyesi ilk olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesinde bulunan ve onlarca kaliteli mimar ve mühendisin çalıştığı proje daire başkanlığını kapatıp projeleri bundan böyle parayla dışardan yaptıracağım demesiydi. Büyükşehirin projelerini herkese açık bir ihale yapmadan doğrudan temin yöntemiyle belirlediği 16 milyon 300 bin liraya EMAY Mimarlık Mühendislik inşaata teslim etti. Ne mekân ne zaman belirtmeksizin sadece metrajları belirtilen bina, duvar, yeşil alan, park, bahçe ve aklınıza ne gelirse hepsi torbanın içinde ihale edildi. 16 milyon 300 bin liraya ne yapılacaktı kimse bilmiyor. Aradan geçen 1,5 yılda ne kadar proje çizildi ve yine ne kadar ödeme yapıldı, kimse bilmiyor. Günebakış Gazetesi hafta içi konuyla ilgili attığı manşette Trabzon Büyükşehir Belediyesinin projelere giden parasını sorguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na , ‘Ne kadar proje parası ödediniz?’ sorusunu yöneltti. Zorluoğlu’dan hiçbir ses çıkmadı. Zira Başkan Murat Zorluoğlu, ancak kendisi istediği zaman ve istediği konuda açıklama yapıyor. Gazetecilerin sorularını cevaplandırmıyor. Zaten gazeteler de büyükşehirden aylık reklam bütçesi aldığı için başkana hoşlanmayacağı soru soramıyor.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri de Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’in 12 ilçe başkanıyla gerçekleştirdiği toplantıydı. Trabzon siyaset tarihinde ilk kez gerçekleşen toplantıda görüş alışverişinde bulunuldu. Başkan Genç, toplantıda 7 yılık başkanlık sürecine ilişkin çalışmalarını özetledi. Ardından sözü ilçe başkanlarına verdi. Toplantı sonrası görüş belirten ilçe başkanları karşılıklı diyalogun önemine vurgu yaparak nezaket ve yönetim anlayışından ötürü Başkan Genç’e teşekkür etti.Günebakış gazetesi haberi “Genç 12 ilçe başkanıyla Ortahisar’ı konuştu” başlığıyla verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.