Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi hiç şüphesiz Büyükşehir Belediyesinin pazarlık usulü ile israf boyutuna varan alımlarının gündeme gelmesiydi. Büyükşehir Belediyesi ihale yasasının (21-F) maddesinin kendilerine tanıdığı afet sel vb. durumlarda acil mal alımı hakkını hemen her şarta uygulayarak pazarlık usulü ile dilediği yerden ve en yüksek fiyatlardan hizmet ve mal alıyor. Kelimenin tam anlamıyla Trabzon’un paraları çok yüksek oranlarda dışarıya gidiyor.

Günebakış Gazetesi geçtiğimiz hafta ‘Varan 3, Varan 4’ belgeleriyle Büyükşehirin bu tutumunu iki örnekle sürmanşetine taşıdı. Birincisi, Büyükşehir Belediyesi sadece dört sayı çıkaracak olduğu bir derginin tasarımına tam 182 bin lira para ödüyor. Yani sadece bir derginin tasarımı 45 bin 500 liraya denk geliyor. Trabzon’da ve Belediyenin kendi elemanları arasında ödüllü tasarımcılar olmasına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bu işleri dışarıda kendi belirlediği firmalara veriyor. Günebakış Gazetesi Pazartesi günkü sürmanşetinde buna dikkat çekerek belki 10 bin liraya yapılabilecek 4 sayılı kaliteli bir tasarımın Ankara firmasına tam 182 bin liraya verildiğinin belgesini yayınladı.

Büyükşehir bu işi sanki adet haline getirdi. Nasılsa kimse duymuyor, bilmiyor hesabı yapıyorlar! ‘Varan 4’ sürmanşetinde ise bu kez yine pazarlıkla ve yine İstanbul’dan ve yine açık ihale yapılmadan alınan 898 bin liralık mobilyayı belgesiyle konu ettik. Biz gazetecilik yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Günebakış’ı arayan bir vatandaş bize ilginç bir sitemde bulundu. Trabzon insanının perişan olduğunu, esnafın siftah yapamadığını ancak bizim Büyükşehirin ihaleleri ile uğraştığımızı iletti. Kendilerine şunu söyledik. İşte bu haberlerle tam da esnafın hukukunu savunuyoruz. Murat Zorluoğlu’nun alacağı hizmet ve mal alımlarını Trabzon’dan yapmasını istiyoruz. 10 bin liralık bir işi 50 bin liraya, 40 bin liralık bir işi 340 bin liraya vermemesini savunuyoruz. Yani biz tam da Trabzon’un paralarını korumaya çalışıyoruz.Trabzon’un paralarının Trabzon’da kalmasına uğraşıyoruz.

Günebakış’ın belgeli sürmanşetleri ulusal haber ajanslarına yansıyınca kıyamet koptu. Büyükşehir Belediyesi Berat Gecesi gece yarısı 12 buçukta ekranına açıklama koydu. Ancak öyle bir açıklama ki özrü bile çelişkilerle dolu. Neden İstanbul’dan aldığına cevap bile veremiyor. İki yıldır süren oda tadilatlarının mobilyalarını neden iş bittikten sonra aldığının cevabını veremiyor. Ve hepsinin önemlisi, neden Trabzon’dan ve açık ihale yöntemiyle alamadığına cevap veremiyor.

Büyükşehir’in önümüzdeki dönemde nüfusa oranla Türkiye’nin en borçlu belediyesi olacağından endişeliyiz. Yine pazarlık usulü ile ve dilediği firmadan dilediği fiyata Trabzon’un paralarının harcanmasının takipçisiyiz.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer günden maddesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul sözleşmesinden Türkiye’nin imzasını çekmesi meselesiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan o sözleşmeye imza koyduğunda sokağa her çıktıklarında Erdoğan’a tepki gösterenler çekilince de tepkilerini sürdürdü. Yani LGBT neslinin önünü açmak isteyenler Erdoğan’a imza koyduğunda da teşekkür etmedi.

Günebakış olarak İstanbul Sözleşmesi’nin kadını şiddete karşı koruyan bazı maddelerinin yanı sıra ana gayesinin erkek ve kadın dışında üçüncü bir nesil yetiştirmek olduğunu söylüyoruz. Ne erkek ve ne de kadın… Yeni bir nesli hedef alıyor. Türk aile yapısını yerle bir edecek olan sözleşmenin lütfen Kanada ve İngiltere uygulamalarını okuyunuz. Şunu ayrıca belirtelim. Size iddialı bir laf gibi gelmesin. Ancak ‘İstanbul Sözleşmesi’ni Türkiye’de hiçbir hükümet ama hiç bir hükümet hayata geçiremez.’ Yani bugün CHP, HDP ve İYİ Parti’nin tepkilerine bakmayınız. Belki bir gün millet ittifakı iktidar olduğunda İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden imzalayabilir. Ancak tekrar ediyoruz hayata geçiremez. Bu millet onları anında boğar. Zira o sözleşme bu kadar büyük bir tahribat içeriyor. Günebakış Gazetesi çok önemsediği İstanbul Sözleşmesi olayını hafta boyu çeşitli başlıklarla gündeme taşıdı. Bu konudaki bağımsız yorumlara yer verdi. Vermeye de devam edecek.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Trabzon’da 26 STK’nın turizm için ortak çağrı yapmasıydı. 16 talep içeren ortak çağrıda SGK ve vergilerin ertelenmesi, yeni alınacak işçilerin SGK’larının devlet tarafından karşılanması, illerin risk haritalarının yayınlanmaması ve kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gibi talepler de yer alıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.