Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri halen yaşadığımız pandemi sürecinin devam etmesini konu alan haberlerimizdi. Kırmızı bölgede yer alan Trabzon’da vakaların yüksekliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın tarafından üçüncü dalga olarak nitelendirdi. Aydın, “Geçtiğimiz yıl Mart-Nisan aylarında 5 bin rakamlarına birinci dalga dedik. Bugün vakalar 14 binlerde elbette ki bu da bir dalgadır.” dedi.

Öte yandan kırmızı bölge içinde yer alan Trabzon’da vaka artışlarının düşmediği yükseldiği gözlendi. günebakış gazetesi hafta boyu yetkililerin uyarılarıyla birlikte vakaların durumuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise yeni terminal yapılmadan eski terminal yerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılması kararıydı. Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelen 23 dönümlük eski terminal arazisi satışı CHP’li Meclis üyelerini ciddi biçimde hareketlendirdi. Trabzon Büyükşehir Belediye yönetimi ne yazık ki ortak akla itibar etmeyen bir yönetim anlayışı sergiliyor. Büyükşehir, dere yatağına yaptığı yeni terminal yerini Trabzon’daki başta STK’lar olmak üzere tüm dinamiklerin karşı çıkmasına rağmen yapıyor. Yine eski terminal yerini kentin tüm dinamiklerinin karşı çıkmasına rağmen satıyor.

Kentin sorunlarına sahip çıkan ve gündeme getiren CHP yönetimleri geçtiğimiz hafta terminalle sınırlı kalmadı. CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Ayasofya sahiline inerek 22 yılın üzerine oluşan kumsalda fotoğraf çektirip Büyükşehire “Dolguyu durdur” çağrısı yaptı. Oyman’ın kent adına bu hareketi tebrik edilecek kadar önemliydi. 1999 yılında dönemin Bayındırlık İskan Bakanı Koray Aydın tarafından deniz doldurularak yapılan Trabzon Sahil Geçiş Yolu nedeniyle denize 8-10 metre derinliğinde bir dolgu yapılmıştı. Tam 22 yıl sonra o dolgu kumsallaştı. CHP Ortahisar İlçe Başkanı Oyman, oluşan bu kumsalın tekrar doldurulmamasını istedi… Zira Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Trabzon kamuoyuna plaj sözü de vardı. Tekrar milyonlar harcayarak plaj yapmaya gerek kalmadan, deniz kendi kumsalını oluşturmuştu. Hepimiz biliyoruz ki bu kumsal yeniden doldurulursa bu kez 40 yıl süreyle yeni bir kumsal oluşmayacak. Yani Trabzon’da 15 yaşındaki çocuklar ancak 55-60 yaşlarında kumsalla tanışacak. Oyman’ın çağrısı bu yönüyle de çok önemliydi. Bakalım Zorluoğlu bu çağrıyı dikkate alacak mı?

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri de Trabzon’un eğitimde Türkiye sıralamasında ilk 10’da yer almasıydı. Gazetemiz muhabiri Rabia Mollaoğlu bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş’la konuştu. Aktaş Trabzon’un geldiği başarılı noktayı detaylarıyla anlattı. Milli Eğitim camiasını bir kez daha tebrik ediyoruz.

Yine Trabzon’da geçtiğimiz hafta kentin Türkiye’de en kirli 10 il arasında olduğunu gündeme getirdik. Bu konuda Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasin Taflan’ın İsviçre bir merkezli bir şirkete atfen yaptığı açıklama dikkat çekiciydi.

Hava kirliliğinde ilk 10’da olan Trabzon yine Türkiye’nin en mutsuz şehirleri arasında yer aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan hareketle nüfusa oranla yapılan araştırmada bölge olarak mutsuz olduğumuz ortaya çıktı. Şehir en yaşanabilir iller arasından da çıkarken, oluşan bu tablo Trabzon adına gerçekten üzücüydü.

Her şeye rağmen mutlu haftalar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.