Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi, Boğaziçi Üniversitesinde LGBT sapkını 4-5 provokatörün Kabe fotoğrafını yere serip çiğnemeleri ve Kabe fotoğrafına LGBT bayrağı asmaları olayıydı. LGBT sapkınları eylemi üniversite rektörlüğüne atanan yeni Rektör Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto etmek için yaptıklarını ileri sürdü. Eylemde Kabe fotoğrafının kullanılmasını ise sanat olarak tarif eden provokatörler, resmi nereden temin ettiklerini ise söylemedi.  LGBT sapkını 4 öğrenciden 2’si tutuklanırken, 2’si ev hapsine mahkûm edildi.

Boğaziçi provokasyonunun yurt çapında ve Trabzon’da yansımaları hafta boyu devam etti. Bu arada LGBT’nin bu eylemine karşı çıkan aynı üniversitenin bazı öğrencilerinin ise fişlendiği öğrenildi. Boğaziçi’nde gerçekleştirilen eylemle ilgili ortak kanaat, yeni bir GEZİ planlaması yönündeydi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konu ile ilgili tweetleri Twitter tarafından engellendi. LGBT eylemine daha sonra gelen tepkilerin HDPKK ağırlıklı olduğu gözlendi. ABD başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinden de LGBT eylemine destek geldi. Son destek ise Yunanistan’dan geldi. Yunan öğrenciler Boğaziçi’ndeki eylemi destekleyerek “Sizinleyiz” mesajı verdi. LGBT sapkınları üzerinden yürütülen provokasyon ve GEZİ provası tutmadı.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi eski Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından ihale edilen katlı otoparkın tamamlanmış olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi yeni yönetimi tarafından teslim alınmamasıydı. 25 Ağustos 2020 tarihinde bitirilen 311 araç kapasite, 7 adet dükkan ve bir adet kafe-restoranın yer aldığı katlı otoparkın Büyükşehir tarafından neden devralınamadığı hala öğrenilemedi. Yaptıkları hemen her icraat soru işaretleri oluşturan Büyükşehir Belediyesi kentin otoparka olan ihtiyacına rağmen 4 aydır otoparkı teslim almadı. Firma yetkilileri geçici kabullerin 4 aydır uzatıldığını, otomasyon sisteminin çalışır vaziyette olup işletilmediğini dile getirdi. İlgili firmanın tüm sorumluluklarını yerine getirdiği ve bu çerçevede belediyenin herhangi bir itirazının da olmadığı öğrenildi. Bakalım Büyükşehir Belediyesi hizmete hazır otoparkı daha ne kadar kapalı tutacak!..

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise Farabi Hastanesinde artık yükseliş döneminin başlamasıydı. Hastanenin artık borcu kalmadığını belirten Başhekim Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Hedefimiz tekrar borçlu bir hale düşmemektir. Farabi şu anda çok iyi gidiyor. Böyle devam ettirebilirsek bu hastane 6 ay sonra Türkiye’nin en önemli hastanelerinin başında gelecektir.” dedi.

Farabi Hastanesi olarak hastalardan ek ücret alındığı yönündeki eleştiriyi de cevaplandıran Prof. Dr. Tekinbaş, “Bu ücreti almak zorundayız. Devletin bize ödediği parayla bu hizmeti götürmemiz mümkün değil. Şayet o ek ücreti almazsak eski günlere döneriz.” dedi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi daha önce turizm statüsüne alınan Trabzon’daki 3 yaylanın statüsünün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değiştirilmesiydi. Akçaabat Hıdırnebi ile Araklı Pazarcık ve Yılantaş yaylalarının turizm statüsünden çıkarılması Trabzon’da büyük tepkiye neden oldu. Ortak kanaat, yaylaların yapılanmaya açılacağı kaygısına dönüşürken, farklı kanaat sahibi belirtenler de vardı.  Akçaabat Belediyesi eski Başkanı Şefik Türkmen, değiştirilen mevzuatın imara açılma anlamına gelmediğini belirtti. Milletvekili Salih Cora ise konuyu Bakanlığa taşıyarak yeni bir durum değerlendirmesi yapılmasını istedi. Gelinen son noktada yeni bir durum değerlendirmesi bekleniyor. Bakalım nasıl bir sonuç alınacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.