Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilip edilmeyeceği konusuydu. İki hukukçunun Selahattin Demirtaş davasıyla ilgili görüşlerini gerçekleri gösterdi. Biri milletvekili diğeri belediye başkanı iki hukukçu AİHM’in verdiği Demirtaş kararını yorumladı. Milletvekili Salih Cora ve Belediye Başkanı A. Metin Genç AİHM’in verdiği kararın tam bir aymazlık olduğunu, daha önceki bir davada zaten uygulandığını, şimdi aldığı kararın henüz görülmemiş bir davayı ilgilendirdiğini söyledi. Milletvekili Cora da açıklamasında AİHM’in kararının birinci tutuklamayla ilgili olduğunu ve Türkiye’nin de zaten Demirtaş’ı o dava sonucuna göre tahliye ettiğini hatırlatarak “İkinci tutuklamada ise ne Demirtaş’ın ne de avukatlarının Anayasa Mahkemesine bir başvurusu yoktur. AİHM’in verdiği karar henüz görülmemiş bir mahkemeyle ilgilidir.” dedi. Tablo gerçekten ilginçti. Hukukçuların ortak kararı AİHM’in son verdiği kararın tamamen siyasi olduğu yönünde. Günebakış gazetesi haberi “AİHM görülmemiş bir dava için karar verdi” başlığıyla yayınladı.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Gümüşhane Üniversitesinin içerisine düşürüldüğü perişan durumla ilgiliydi. Gümüşhane Üniversitesinin yeni rektörlük seçimleri öncesinde yeniden aday olduğu belirtilen mevcut Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek 4 yıl önce 83. sırada aldığı Gümüşhane Üniversitesini 103. sıraya düşüren rektör olarak anılacak. YÖK tarafından makale sayısı, makale puanı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı ile öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrencisi sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarını değerlendirerek yapılan puanlamada Gümüşhane Üniversitesinin adeta kümede kaldığı gözlendi. 2016 yılında eski rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın döneminde Giresun, Erzincan, Ordu gibi şehir üniversitelerini geride bırakan Gümüşhane Üniversitesi şimdi Hakkari ile birlikte 15 ilin önünde olmakla övünüyor. Haber Günebakış gazetesinde ‘GÜ perişan” başlığıyla yer aldı.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ORC Araştırma sonuçlarına göre Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Türkiye’de hiçbir sıralamada olmadığı haberiydi.

Sonar Araştırma Şirketi ile ORC Araştırmanın yaptığı ve 2020 yılının en başarılı belediye başkanlarının halka sorulduğu araştırmada Murat Zorluoğlu hiçbir sıralamada yer alamadı. 1. sırayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aldığı ankette, 2. sırada Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekban var. 3. sırada İzmir, 4. sırada Kocaeli belediye başkanları yer aldı. Eskişehir’in 5. sırada olduğu araştırmada Ankara 6. sırada Gaziantep 7. sırada, Konya 8. sırada, Manisa 9. ve Şanlıurfa 10. sırada yer aldı.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin 6 yıllık görev süresinin ardından yeniden aday olmayacağını açıklamasıydı. Ankara’ya davet edilen Revi’ye Genel Merkez tarafından Karadeniz İl Koordinatör Yardımcılığı görevi verildiği belirtildi. Revi’den aday olmayacağını açıklaması istendi. Revi sosyal medyadan aynı gün aday olmayacağını ilan etti. Revi’nin aday olmayacağını ilan etmesinin ardından çok sayıda isim aday adaylığı için başvuruda bulundu. Revi’nin yönetiminden başkan yardımcıları Hasan Dilekoğlu ve Uğur Aydın da aday adaylıklarını açıklarken çok önceden aday adayı olduklarını ilan eden Selahaddin Çebi ve Hakan Terzioğlu önemli mesafe katetti. Yine geçtiğimiz hafta Genel Merkez yetkilileri tarafından yapılan temayül yoklamasında 286 partili 3 tercihli oy kullandı. Edinilen bilgilere göre aday adaylarından Selahaddin Çebi’nin önde çıktığı temayülde Hakan Terzioğlu, Hasan Dilekoğlu, Zeki Kavanoz, Uğur Aydın ile Temel Altunbaş’ın da ciddi oranda tercih edildiği belirtildi.

AK Parti Trabzon İl Başkanlığı için partinin kuruluşundan bugüne taban iradesi yalnızca üç kongrede tecelli etti. İlki Ali Rıza Akdeniz ile A. Metin Genç’in yarıştığı ve Akdeniz’in galibiyetiyle sonuçlanan 2003 il kongresi. İkincisi ise A. Metin Genç ile Hurşit Bıyık’ın yarıştığı ve A. Metin Genç’in galibiyetiyle sonuçlanan 2006 kongresi… Üçüncüsü ise Muhammet Balta ile A. Metin Genç’in yarıştığı ve Genç’in zaferiyle sonuçlanan 2009 kongresiydi. Bu üç kongre dışında AK Partide taban iradesini yansıtan hiçbir kongre yaşanmadı. Genel Merkez tabana İl Başkan adayı dayattı taban da razı oldu. Çünkü aday çıkarıp seçim kazanmaları halinde feshedildiler. Taban AK Partinin güçlü ve diri olduğu dönemlerde bunları belki fazla önemsemedi. Ancak şimdi parti kan kaybetmeye başlayınca bunlar önemsenir oldu. Ancak AK Partinin tek başına Trabzon’da yüzde 60’lara varan oyu bugün yüzde 50’lere doğru geriliyor. Eskiden AK Partinin tek başına aldığı oy oranını şimdi Cumhur İttifakı ancak alıyor. AK Parti 18 yıllık iktidarı sürecinde taban iradesini yok saya saya tabanını küstürdü.

Mevcut il başkanlığı AK Partide sadece sıradan bir il başkanlığı olarak nitelendirilmiyor. Aynı zamanda hem 2023 hem 2024 seçimlerini taşıyacak bir kadro olarak nitelendiriliyor. Dolayısıyla sonuçları 2023 Genel Seçimlerinde ve 2024 Yerel Seçimlerinde net olarak görülecek. AK Parti camiasında ortak kanaat şöyle ifade ediliyor. AK Parti Genel Merkezi ya taban iradesine saygı gösterecek ve il başkanını ona göre belirleyerek oy düşüşünü engelleyecek ya da 4 milletvekilliği 3’e inecek ve Büyükşehir bile tehlikeye girecek. AK Parti tabanı il başkanlığına bugün bu kadar önemli bir mana yüklüyor. Biz sadece duyurmakla mükellefiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.