Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi, İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşülürken Bakan Süleyman Soylu’nun HDPKK konusunda ilan ettiği yeni yol haritasıydı. Günebakış Gazetesinin manifesto olarak nitelendirdiği yeni dönemi Bakan Soylu; Artık tek başına PKK terör örgütü ile değil, onu destekleyenler, işbirlikçileriyle de mücadele edileceğini ilan etti. Soylu, “Artık yalnız teröriste terörist demiyoruz. Terör destekçisine de terörist diyoruz. İhbarcısına, işbirlikçisine. Çocukları kandırıp dağa gönderen belediye başkanına da terörist diyoruz.” şeklinde konuştu. Soylu’nun manifestosu yurt çapında geniş yankı uyandırdı ve büyük destek gördü. Günebakış Gazetesi haberi “Soylu’dan HDPKK manifestosu” başlığıyla verdi.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri, AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu ile CHP Milletvekili Ahmet Kaya arasında yaşanan “HDP’nin yüzüne de PKK’yı lanetleyemez.” tartışmasıydı. Milletvekili Ayvazoğlu, CHP Milletvekillerinin TBMM’de HDP Milletvekillerini üzmemek ve gizli ittifaka gölge düşürmemek için PKK’ya terör örgütü deyip lanetleyemediklerini iddia etti. Milletvekili Kaya’yı bu noktada eleştiren Ayvazoğlu, “Trabzon yerel basını önünde PKK için söylediklerini TBMM kürsüsünden de söyleyebilir misin?” sorusunu yöneltti. Günebakış gazetesinin gündemine aldığı konuya cevap veren Milletvekili Kaya, “Trabzon’dan hain çıkmayacağını… Söylemlerinin ülkenin her yerinden duyulduğunu hatırlattı ve TBMM kürsüsünden söyleyeceğim. Bakalım iddia sahipleri utanacak mı?” dedi. Şimdi gözler Ahmet Kaya’nın konu gündemine geldiğinde veya gündem dışı söz alıp TBMM kürsüsünden de “PKK terör örgütü ve onu destekleyenlere lanet olsun” deyip demeyeceğine çevrildi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Trabzon’da asbestli içme suyu borularının değişiyor olmasıydı. Bu proje insan sağlığı için çok önemli olduğundan, haberi manşetten duyurduk. Büyükşehir eski belediye başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde projelendirilen, ödeneği hazırlanan içme suyu borularının değişim işi bu dönem başlatıldı. Toplamda 565 KM’lik bir hattın değişimi söz konusu olacak. Ne yazık ki bu hattın 121 KM’sine asbestli boru döşenmiş. Bilindiği gibi Trabzon, kuyu suyundan dere suyuna belediye eski başkanlarından Orhan Karakullukçu döneminde ve 35 yıl önce geçmişti. O dönemde her yerde asbestli boru kullanıldığından Trabzon’da da aynı boru kullanılmıştı. Ancak daha sonra asbestli boruların kanser yaptığı belirtilerek uzun yıllar değişimi istenmişti. Günebakış Gazetesi haberi “35 yıldır asbestli borudan su içiyoruz” başlığıyla verdi.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi CHP İl Teşkilatının düzenlediği basın toplantısında İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun Trabzonspor üzerinden eski bakan Berat Albayrak ve babası Sadık Albayrak’ı eleştirmesiydi. Araştırmacı yazar Sadık Albayrak’ın Trabzonspor sevdası CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu tarafından doğru anlaşılmamıştı. Yazar Sadık Albayrak’ı oğlu Berat Albayrak üzerinden yorumlamaya kalkışan CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu Albayrak’ı bir siyasetçi olarak nitelendirmiş ve Sadık Albayrak’ın aydın olma vasfını göz ardı etmişti. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Türkiye’de bir neslin yetişmesine çok büyük katkı veren, onlarca eser sahibi Sadık Albayrak ile yan yana oturmasını eleştiren CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, bu tablo ile Trabzonspor’a siyaset karıştırıldığını iddia etti. Albayrak ailesinin Trabzonspor sevgisinden rahatsız olan CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu, eski bakan Berat Albayrak’ın Trabzonspor Kulübü için yaptıklarını bile görmezden geldi. Günebakış Gazetesi Sadık Albayrak ve Trabzonspor sevdalısı torununun yağmura, soğuğa rağmen tribündeki fotoğrafını da yayınlayarak “Bu aileye laf atmak yakışmıyor” başlığını kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.