Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun şehri algıyla yönetmeye çalışmasının somut örneğini gösteren Almanya’daki konuşmasıydı. Almanya’da “Duisburg ve Çevresi Trabzonlular Derneği’nin” davetine katılan Başkan Zorluoğlu, Trabzon’daki katı atık tesisini öve öve bitiremedi. Yalnız Araklı ilçesi değil, Arsin ilçesinde de pis kokudan ötürü isyan ettiren ve verdiği sözleri yerine getirmeyen, kokudan yanından geçilmeyen… Çevredeki aileleri pis kokudan ötürü evlerinden göç ettiren,  katı atık tesisi Zorluoğlu tarafından “Almanya’da bile böyle bir tesis yok” şeklinde takdir edildi. Halbuki Trabzon tesisten rahatsızdı. Araklı ve Arsin ayaktaydı. Trabzon’daki vahşi depolamayı öven Zorluoğlu’nun aslında tesisin yapımında da hiçbir emeği yoktu. Tesis, eski Belediye başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde yapılmıştı. Buna rağmen Almanya’da yaptığı konuşmada “Katı atık ve entegre tesisini tamamladık. Son teknoloji bir tesis. Almanya’da var mı yok mu bilemem. Yaklaşık 60 Milyon Dolarlık bir yatırım” şeklinde kendine mal etti. Zorluoğlu Trabzon’da yaptığı konuşmalarda tesisteki eksiklerin bir an evvel giderilmesi ve koku sorunun halledilmesi gerektiğini savunurken Almanya’daki övgülerin Trabzon’a yansımayacağını düşünmüş olmalı. Ancak Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyelerinden Araklılı Yusuf Durmuş, Zorluoğlu’nun bu konuşmasını sosyal medyadan duyurunca gerçek ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun şehri gerçeklerle yönetmekle değil algıyla yönetmek istediği bir kez daha gözler önüne serildi. günebakış Gazetesi Zorluoğlu’nun bu ikircikli tutumunu ‘Trabzon’da başka Almanya’da başka’ başlığı ile verdi.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise, Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanlarından Cahit Turhan’ın Trabzon’da yaptırmakta olduğu binanın ruhsatsız oluşu haberiydi. günebakış Gazetesi’nin ‘Meclis Turhan’ın binasını tartıştı’ başlığı ile kamuoyuna duyurulan gelişme, Ortahisar Belediye Meclisinde uzun süre gündemi meşgul etti. CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu’nun gündeme taşıdığı olayda eski Bakan Turhan’ın Kavala Mahallesi’nde bir parsel üzerinde özel bir lise yaptırdığı, ancak imar yasalarına uymadığı dile getirildi. Bina sahibinin emsal artışı istediğini, burada 1 olan emsalin 1.20 olarak istendiğini kaydeden Zorlu, “Gidip yerinde baktım. Meğer parselde temel atılmış. Yedi katlı bina dikilmiş ve üstelik ruhsatsız” dedi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise Turhan’ın rant işiyle bir işi olmayacağını, ortada bit usul hatası olabileceğini belirterek, “Kendisine kefil olabilecek kadar net söyleyebilirim” dedi.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise hiç şüphesiz gittikçe yayılan Omicron salgınıydı. Hafta boyu konuyu tüm ayrıntıları ile gündeme getiren Günebakış Gazetesi, ilk olarak KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın’ın söylemini başlığa taşıdı. Vakaların 44 bini geçtiğini kaydeden Aydın, virüsün daha çok okullardan yayıldığını ileri sürerek, “Tatil öne çekilmeli” dedi.  Vakalarla ilgili gündem hafta içi yine manşetlerle devam etti. Bu kez Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta vakaları toplu buluşmaların tetiklediğini belirterek, vaka sayılarının bölgede en fazla Giresun ve Trabzon’da görüldüğünü belirtti. Giresun’da 247.15 olan vaka oranı, Trabzon’da 237.10 olarak seyretti. Ancak vakalar yüzde yüz artışla devam etti.

Omicron varyantının ürkütücü bir şekilde yayılması ile ilgili bir uyarı da Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi’den geldi. Sürecin böyle devam etmesi halinde Trabzon’daki tüm hastanelerdeki servislerin ve yoğun bakım ünitelerinin kovid servisine döneceğini kaydeden Türedi, “Korkarım dördüncü ataktaki durumun benzerini yaşayacağız” dedi. Nitekim vakalar yurt çapında olduğu gibi bölgemizde de artmaya devam ediyor.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise, Büyükşehir Belediyesinin katık atık bedelleri ile ilgili gönderdiği faturayı bir ay öncesinden başlatmasıydı. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi birkaç ay önce görüştüğü konuda su faturalarına 8 TL’lik katı atık bedeli ilave yapma kararı aldı. Karar 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacaktı. Araklı’daki katı atık tesisini Trabzon ve Rize belediyeleri birlikte kullanıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ne garptir ki masrafları yalnızca Trabzon’da yaşayanlardan topluyor. Rize Belediyesi Rize’de yaşayanlardan böyle bir talepte bulunmuyor. Para Trabzon’dan toplanıyor, tesis Rize ile birlikte kullanılıyor. Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzon’dan istediği parayı Rize’den neden istemedi bilmiyoruz. günebakış Gazetesi olarak bu çifte standardı gündeme getirdiğimizde Büyükşehir Belediyesi hiç ses çıkarmadı. Sessiz kalmaya da devam ediyor. Şimdi ise 1 Ocak 2022’de başlatılması gereken zamlı tarifeyi öne çekerek Aralık ayında yürürlüğe koydu. Büyükşehirin bu haksız kazancını Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi, Oktay Söğüt ortaya çıkardı. Faturaları inceleyen Söğüt, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi Aralık 2021 tarihli su faturalarına katı atık bedelini de yansıtarak 3 milyon TL haksız kazanç elde etmiştir” dedi. günebakış Gazetesi haberi, ‘Katı atık bedelleri bir ay önce başlatıldı’ başlığı ile verdi.