Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi Trabzon’un kırsal kesimi ile kavgalı olan TİSKİ’ye karşı artık AK Partiden de yükselen seslerdi. AK Parti Daraltılmış Danışma Meclisi toplantısında Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi ve ardından Milletvekili Adnan Günnar TİSKİ’nin toplumdaki karşılığını konuştu. Ortahisar ilçe başkanı Çebi, “Özelikle TİSKİ’den çok şikayet alıyoruz. Yüklü miktarda para cezası, tamirlerde dengesiz tarifeler en çok şikayet edilen konular. Önümüzdeki seçimlerde siyasi başarısızlığa neden olabilecek kurum amirleri hakkında derhal gereği yapılmalıdır” dedi.

Milletvekili Adnan Günnar ise ilçeleri ve gezdiği yerlerdeki gözlemlerini nakletti. Günnar “TİSKİ ile alakalı belki de bizlere en az Ortahisar’dan şikayet geliyor. İlçelerden çok daha fazla şikayet alıyoruz. Artık gerekli kişiler için gerekli adımların atılması gerekiyor” dedi. Aynı toplantıda konuşan Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç ise, kendilerine de şikayetlerin geldiğini belirterek, “Bu konuları Başkan Murat Beyle konuşmamız gerekiyor” dedi.

Günebakış gazetesinin “AK Partinin TİSKİ isyanı” başlığıyla verdiği haber Trabzon’u hiç tanımayan… Üst düzey kadrolarından bazılarının damlarda alkol keyfi yapan bir kadronun artık parti içinde de tartışıldığını ortaya koydu. Bütün bunlara rağmen… AK Partiye verdiği bunca zarara rağmen Zorluoğlu TİSKİ yönetimini teşkilatla tartışır mı? Bize göre tartışmaz. Tartışmayacaktır da. Yine bize göre beraber geldiler beraber gidecekler. Zira onların ilişkisi amir-memur ilişkisinin çok ötesinde olduğunu düşünüyoruz.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ekonominin vurduğu esnafın dertleriydi. Döviz kurundaki hareketlilik yalnız kent merkezlerindeki esnafı değil kırsaldaki çiftçiyi de vurdu. Özelikle gübreye yapılan yüzde 50 civarındaki zam tarımla uğraşan üreticileri kara kara düşünmeye sevk etti. Öyle ki gübre zamları yüzde 150’yi buldu. Konuyu değerlendiren Trabzon Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, üreticilerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Vatandaşın alım gücü kalmadı. Alan bazlı desteğin artık arttırılması lazım. Üreticiye hükümetin verdiği ek ödemelerin artırılması lazım. Üreticilerin bankalardan aldığı faizlerin düşürülmesi lazım. Alım gücü artırılmalı ki üretim dönsün” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi AK Parti hükümeti bu noktada yeni bir yol haritası belirledi. Dövizin yükselişini dikkate almayan hükümet, faizlerin düşürülmesi için yeni projeler üretti. Yine aynı çerçevede bankalardaki faiz oranlarını düşürerek üretimi teşvik etmeyi hedefledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda yeni ekonomik sistemle ilgili altı ay süre istedi. Yani Türkiye 2022 yazında ya eski güzel günlerine doğru yelken açacak ya da ekonomi daha kötü sonuçlarla karşılaşacak.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinde bir diğeri ise Tevfik Serdar Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Osman Bayrak’a bir öğrencisinin düzenlediği itibar suikastı olayıydı. Öğretmenine kafayı takan öğrenci, sosyal medyada öğretmeninin ismiyle bir paylaşım yaptı. Aynı öğrenci ortaya çıkarılınca ortalığı karıştırdıktan sonra şaka yaptığını belirtip özür diledi. Ancak kalpler kırılmış, eteklerdeki taşlar dökülmüştü. Özelikle CHP teşkilatları araştırma sonucunu beklemeden öğretmenin siyasi tavrına bakarak paylaşımı öğretmenin yaptığını düşünüp ağır ithamlarda bulunmuştu. CHP Milletvekili Ahmet Kaya ise konuyu TBMM gündemine taşımış ve soruşturma sonucuna inanmadığını açıklamıştı. Olay bu kez Kaya’nın tavrının sorgulanmasına döndü. Ortaya çıkan sonuca rağmen öğretmenden özür dilemeyi reddeden ve “Bu sonuca inanmıyorum” diyen Ahmet Kaya en az CHP aleyhinde paylaşımlarda bulunan öğretmen kadar önyargılıydı. Olayın sonunda fizik öğretmenine itibar suikastı düzenleyen o öğrenci için okul değişikliği kararı verildi. Bakalım şimdi Milletvekili Ahmet Kaya okulu değiştirilen çocuğu ziyaret edip gerçekle yüzleşecek mi?

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise şehirle kavgalı olan ve kırsalda ahırlarda su arayan… Vatandaşın kendi emeğiyle getirdiği suya acımasız cezalar yazan TİSKİ’nin bu tavrına hukukun dur demesiydi. Günebakış gazetesi gelişmeyi “Hukuk TİSKİ’ye dur dedi” başlığıyla verdi.

Trabzon’un Çaykara ilçesinden Düzköy’üne, Of ilçesinden Beşikdüzü’ne bütün kırsalda vatandaşa ceza yağdıran TİSKİ’nin bu tutumu Of ilçesine bağlı Sıraağaç Mahallesinde yaşayan Harun Reşit Çakıroğlu tarafından mahkemeye taşındı. Of ilçesi sulh ceza hakimliği TİSKİ’den de evraklar ve görüş isteyerek davayı bir ay süreyle değerlendirdi. Ardından emsal teşkil edecek bir karar verdi. Mahkeme heyeti ibretlik kararında TİSKİ tutanağında hukuka aykırı bir karar alındığını belirterek cezayı iptal edip itiraz yolunu da kapattı. Mahkeme bu kararıyla TİSKİ’yi vatandaşa karşı takındığı yanlış kararla durdurmuş oldu.