Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi İçişleri Bakanlığının bütçesi görüşülürken Bakan Süleyman Soylu’nun HDP’lilere karşı tepkisiydi. HDP’lilere sahip çıkan CHP’yi de topa tutan Bakan Soylu, önce CHP Milletvekili Engin Özkoç’la tartıştı. Soylu Türkiye’nin güvenliğini anlatırken CHP’li, Özkoç gülünce Soylu Özkoç’u “Ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Sen oradan gülüyorsun” diye uyardı. Özkoç’un bu kez Bakan Soylu’ya el kol hareketi yapmaya kalkışması üzerine tutumunu sertleştiren bakan Soylu “Anlıyorum.. Terörle mücadele yapmamız hoşunuza gitmiyor. Orada şehit veriyoruz. Evlatlarımız şehit oluyor. Sen burada gevrek gevrek gülüyorsun. Siz PKK’ya, HDP’ye her evden bir oy istediniz. Sizin genel başkanınız istedi” şeklinde tepkisini sürdürdü.

PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi örgütlerin bu toprağın imalatı olmadığını kaydeden Soylu beli kırılan PKK’nın geldiği bitme noktasına dair rakamlar vererek “PKK artık kilitlenmiştir” dedi. Soylu’nun PKK’ya yönelik konuşmalarından bu kez rahatsız olan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Soylu’ya sataştı.  Soylu HDPKK milletvekiline sadece bir cümleyle cevap verdi. “Sen PKK’dan talimat alıyorsun” dedi.

Türkiye terörü kendi sınırları içerisinde bitirtip sınır ötesinde takibe alırken hafta sonu katıldığımız MHP toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Sadi Durmaz’ın “Türkiye 40 yılda terörle mücadeleye 1 trilyon dolar para harcadı. Şayet bu parayı harcamasaydı bir kuruş borcumuz olmazdı.” sözleri kulaklarımızda çınladı. Dış güçlerin en büyük beklentisi hiç şüphesiz “Türkiye’de terör durmamalıydı”.

                                                                                                           ***

Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden biri ehliyet ve alkol kontörlü yapan polis memurunun alkollü bir sürücü tarafından ezilerek öldürülmesiydi. Akçaabat’ın Söğütlü Mahallesinde yeni Tanjant yolu olarak bilinen ve çok kullanılmayan kara yolu, ehliyetsiz sürücülerin cirit attığı alan olarak biliniyor. Trabzon Emniyet Müdürlüğü zaman zaman görevlendirdiği ekiplerle yolda kontrol yaptırıyor. Akşam 22.45 sıralarında yine bir yol kontrolünde 16 yaşındaki alkollü sürücü K.E. Tiryaki isimli genç, polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak 3 kız çocuğu babası 39 yaşındaki Yusuf Ceylan’ı ezerek kaçtı. Elim olay kazanın ötesinde bir cinayet gibi yorumlanırken Trabzon büyük üzüntü yaşadı. Şehit Yusuf Ceylan’ın naaşı, ailesi tarafından alınarak memleketi Samsun’un Bafra ilçesine götürüldü. Yakalanan 16 yaşındaki zanlı tutuklandı. Haber günebakış Gazetesinde “Kaza değil cinayet” başlığıyla verildi.

                                                                                                          ***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi “Beşikdüzü Belediyesine Eş Başkan” başlıklı haberimizdi. Beşikdüzü Belediyesini yönetilemez vaziyete düşüren Başkan Ramis Uzun, 3 ayı aşkın süredir çalışanların maaşlarını da veremez hale geldi. Edindiğimiz bilgilere göre gerek Beşikdüzü Belediyesi ve gerekse CHP’nin diğer bazı belediyeleri CHP Genel Merkezinde masaya yatırıldı. Ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşülerek belediyelere dolaylı müdahale istendi. Bu çerçevede eş başkan olmasa bile Murat Durmaz isimli İBB veya Beylikdüzü Belediyesi elemanı yetkili olarak Beşikdüzü’ne gönderildi. Başkan Ramis Uzun, Murat Durmaz’ı da yanına alarak personelle tanıştırdı.

Murat Durmaz personele konuşarak nasıl ve niçin geldiğini anlattı. günebakış Gazetesi haberi bazı personelle konuşup ayrıntılarıyla verince Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis uzun çok rahatsız oldu. Uzun, günebakış Gazetesiyle birlikte haberi ilk kez gündeme taşıyarak açıklama yapan MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk’ü de mahkemeye vereceğini açıkladı. Böylece günebakış Gazetesi olarak bir mahkememiz daha oldu!.. Biz habercilik yaptık. Ancak günebakış’ı mahkeme yoluyla susturmak isteyenler olduğuna bir kez daha inandık. Mahkeme aşamalarını yine siz okurlarımızla paylaşacağız.

                                                                                                          ***

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi bir uygulama kararı daha aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Entegre ve Bertaraf tesislerinde maliyetin arttığını belirterek Trabzon’da su faturalarına 8 lira zam kararı aldı. Hâlbuki Katı Atık tesisini Trabzon’la birlikte Rize vilayeti de kullanmaktaydı. günebakış Gazetesi acaba Rize Belediyesi’nin de Rizelilerin su faturasına 8 lira zam yapıp yapmadığını araştırdı. Yani yine gazetecilik yaptı. Gerek Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve gerekse meclis üyeleri gazetemiz yazı işleri müdürüne yaptıkları açıklamada böyle gündemleri olmadığını söyledi. Yani Katı Atığın maliyetini Trabzon ödeyecekti. Bir diğer ifadeyle Büyükşehir Belediye Başkanımız TRABRİKAP toplantısında böyle bir konu gündeme getirmedi. Ne gariptir ki Büyükşehir meclisinde bu kararı geçirirken bir tane meclis üyesi de çıkıp yaşadığı şehrin insanlarının hakkını ve hakkaniyeti sorgulamadı. “Sayın Başkan, Rize Belediyesi de bu zammı uyguluyor mu?” sorusunu soramadı. Belediye meclis üyelerinin soramadığı soruyu günebakış Gazetesi manşetten sordu. “Tesis iki şehrin fatura neden yalnız Trabzon’un” Bakalım Başkan Zorluoğlu’nun verecek cevabı olacak mı?

                                                                                                       ***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi yine Büyükşehir Belediyesi ile ilgiliydi. Büyükşehir Belediyesi küçük dokunuşlar adı altında viyadüklerde, köprü altlarında, alt geçitlerde çalışmalar yürütüyor. Güzel şeyler de ortaya çıkarıyor. Ancak ihalesiz para harcayan Büyükşehirin harcadığı paralar en başından beri şüphe uyandırıyor. Şeffaf ihale yapmaktan kaçınan Büyükşehir hiç ihale yapmadan doğrudan temin yoluyla para harcıyor. Dilediğine iş yaptıran ve kamuoyunda “hakikaten bu işin bedeli bu mu?” sorusunun sorulmasına neden olan Büyükşehirin bu tutumu karşısında vatandaşın parasının peşine düşen günebakış Gazetesi “dokunuşlara harcanan paralar açıklansın” başlığını kullandı. Biz Başkan Zorluoğlu’nun bu şeffaflığa yanaşmayacağını biliyoruz. Ancak kamuoyunun bir gün bütün bu harcamaların ve nerelere harcandığının bilgisine de ulaşacağına inanıyoruz. Yani yine görevimizi yapıyoruz.