Avrupa’daki baskılardan kaçış hızlandı

Gurbetten Sılaya Trabzon Kadın Derneği, 61medya’yı ziyaret ederek yeni kurulan dernek faaliyetleriyle ilgili konuştu. Gurbettekilerin anavatana dönüş yapmasıyla beraber karşılaşabilecekleri sorunlara karşı bilgilendirme ve gurbetçileri bir çatı altında toplamak için kurulan bir dernek olduklarını dile getiren Dernek Başkanı Gülcan Değermenci, Avrupa’da Müslümanlara baskıların faşizm artık açık sergilendiğini ve özgürlüklerinin kısıtlanmasına karşılık yurda dönüş yaptıklarını açıkladı.

Önce sizi tanıyabilir miyiz?

Değermenci: Ben Gülcan Değermenci. Fransa’da doğdum büyüdüm. 1,5 yıl önce Trabzon’a dönüş yaptım. Böyle bir dernek kurmaya karar verdim.

İlk kez böyle bir dernek duyuyoruz. Neden böyle bir dernek kurmaya gerek gördünüz?  Siz Trabzonlu bir aile değil misiniz?

Değermenci: Eşim Trabzonlu. Neden gerek duyduk. Çünkü gurbetten Türkiye’ye dönüş yapan çok. Onlara yol göstermek, onları aynı çatı altıda toplamak, onlara yardımcı olabilmek niyetimiz. Buraya dönüş yaptığımızda çok zorluk çekiyoruz bazı şeylerde.

Fransa’dan neden döndünüz?

Değermenci: Fransa’da bildiğiniz gibi baskılar ve İslam düşmanlığı çok konuşuluyor. Hayat şartları çok zorlaşıyor. Faşizm arttı. Artık Müslümanlara olan düşmanlıklarını saklamıyorlar. Özgürlüğümüz kısıtlanıyor.

Faşizm artık oradaki Müslümanların rahat yaşamını kaldırdı mı? Aleni mi yapıyorlar düşmanlığı?

Değermenci: Açık açık ortada. Tamamen kaldırmadı ama bu gelecek. Müslümanların yaşamı daha da zorlaşacak. Benim olduğu kadar çocuklarımız için de aynı şekilde.

Peki, çocuklarınız Trabzon’a uyum sorunu yaşamıyor mu?

Değermenci: Çocuklarım hiçbir sorun yaşamadı. Hemen adapte oldular. Okullar çok yardımcı oldu, çok sıcak kanlı davrandılar. O yüzden hiç zorluk çekmiyorlar. Hatta geri dönmek de istemiyorlar.

Kaç yaşında çocuklar?

Değermenci: En büyüğü 15 yaşında, 12, 7 ve 3 yaşlarında çocuklarım var.

Neden böyle bir derneğe gerek gördünüz? Trabzon hoşgörü kenti. Komşularınızla aynı inanca mensupsunuz. Komşuluk hukuku olarak onlardan destek alabilirdiniz. Niye böyle bir derneğe gerek gördünüz?

Değermenci: Tabi ki çevremiz yardımcı oluyor. Ama biz gurbetten gelenleri desteklemek, onları yalnız hissettirmemek, işlerini daha kolaylaştırmak adına biz bu derneği kurduk. Dediğimi gibi niyetimiz gurbetçileri bir çatı altında toplamak.

Gurbetten gelen Trabzonluları ya da Trabzonlu olmayanlara yardımcı olmak için dediniz. Daha çok dönüş yapanlarda mı böyle sorunlar yaşanıyor?

Değermenci: Evet. Burada yaşamaya başlayanlar alışmış oluyor. Ancak geri dönüş yapanlar bizim gibi zorluk çekebiliyor.

Önümüzdeki süreçte geri dönüşlerin daha da artacağını mı düşünüyorsunuz?

Değermenci: Beklentimiz var. Öyle gözüküyor. 4 yıl içerisinde dönüş yapanlar çok oldu. Gittikçe de artıyor.

Daha çok Fransa mı yoksa diğer Avrupa ülkelerinde de var mı?

Büyükşehir akaryakıtı neden Trabzon’da değil de Ankara’dan aldı? Büyükşehir akaryakıtı neden Trabzon’da değil de Ankara’dan aldı?

Değermenci: Evet diğer Avrupa ülkelerinde de var. Düşmanlık tüm Avrupa’yı sardı.

Trabzon’da zorluk nerede çekiyorsunuz?

Değermenci: Nüfus dairesinde, adliyede bir işimiz olabilir. Haklarımızı bilmeyebiliriz. Kişi sağlık konusunda sosyal güvencesi var bilemiyor. Onlara yardımcı olmak onlara yol göstermek, sahip olduğu haklarla ilgili bilgilendirmek amacımız. Türkiye’miz gibi yok. Bütün gurbetçilerimizi derneğimize bekliyoruz. Derneğimizin şu an yeri belli değil ama çok rahat bulabilirler. Sosyal medyadan bizlere ulaşabilirler. Ses getiriyoruz diyebilirim.

Başörtülü kadın Fransa'da restorana alınmadı haber için tıklayınız