MHP gittikçe İYİ Parti karşısında kaybediyor. Hangi ankete bakarsanız bakınız. MHP düşüyor, İYİ Parti az da olsa yükseliyor. Böylesi bir tablo en fazla MHP’yi rahatsız ediyor. Etmesi de normal… Daha önce de yazmıştık. Tekrar kaydediyoruz. MHP, iktidarın fiilen ortağı olmadan İYİ Parti’yi eritemez. Tam 18 küsur yıldır devletin hiçbir nimetinden yararlanamayan milliyetçiler halen ve daha tuhaf bir biçimde külfeti ve zahmeti bölüşerek... Üstelik başkalarının yaptığının hesabını vererek MHP’de kalmaz. Tablo bundan ibarettir… Bu süreç İYİ Parti’yi büyütür, MHP’yi büyütmez. Bu birincisi…

Gelelim ikincisine… Meral Akşener’e “Fosforlu Cevriye… Evden kaçan kız” yakıştırması yapan MHP Genel merkez yetkilileri daha 3 ay öncesine kadar Meral Hanım’ı MHP’ye davet etmiyor muydu? Meral Hanım ‘asla’ dedikten sonra böyle bir üslupla mı Akşener yenilecek? Ülkücü taban bu üslubu kabul eder mi? İYİ Parti’yi büyüten, Cumhur İttifakının kendisidir. Daha üç ay öncesine kadar İYİ Parti’yi milli ilan etmiş ve Cumhur İttifakı’na davet etmişlerdi. Üstelik bunun mümkün olmayacağını bile bile… Bu noktadaki kanaatimizi de tekrar paylaşıyoruz. Meral hanım istese dahi Cumhur İttifakı’na katılamaz. Katılırsa arkasında yalnızca %3 civarı kitle götürür. İYİ Parti’nin geri kalanı CHP’ye yönelir. Bunu Meral Hanım’da bilir, ittifaka davet edenler de… Buna rağmen bu davet de bu hakaretler de nasıl bir siyasettir?

Ve üçüncüsü… MHP Genel Başkanı Devlet Bey, Meral Akşener’e bu sözleri meğer 5 yıl öncesinden söylemiş. Ancak şimdi MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tekrar kullanınca Meral Akşener de ifşa etmiş. Semih Yalçın’ın üslubunu hangi ülkücü kabul eder bilmiyoruz. Şu ifadelere bakar mısınız? “İP Müdiresi ‘Fosforlu Cevriye’lik taslayan banal bir dille MHP için ‘tatava’ yapmaktan bahsederken; aslında politikada ne kadar yavan, ham, oturmamış, tatava ve olgunlaşmamış bir figür olduğunu ispatlıyor.”

‘Tatava’ kelimesinin karşılığı bunlar mıdır? ‘Tatava’ içi boş demek… Boş lakırdı, boş sözler demek… Bir siyasi partinin Genel Başkanı, ‘Boş konuşuyorsun’ deyince karşılığı ‘Fosforlu Cevriye’ demek midir? Böyle bir tartışmadan kim fayda, kim zarar etmiştir? Söyleyelim… İYİ Parti kazanmış, MHP kaybetmiştir. Meral Akşener mağdur duruma düşürülmüştür. Yani bütün şartlar İYİ Parti’nin lehine çalışmaktadır.

‘Fosforlu Cevriye’ tartışmasını İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli ile konuştuk. Azmi bey çok üzgün. “Böyle bir siyasi dil ne millidir, ne dinidir. Böyle bir siyasi dil ülkücünün dili değildir. Hele hele bir kadına. Torun torba sahibi bir hanımefendiye söylenecek sözler hiç değildir. Ülkücü terbiye aldığını iddia eden birilerinden bunu duymak bizi perişan ediyor.” diyor. Üzüntüsü, ifadelerine yansıyor.

Aynı konuyu MHP İL Başkanı Bekir Sıtkı Tarım’la konuşmak istedik. Bekir Başkan konuşmak istemediğini ve daha sonra yorumlayabileceğini söyledi ve sadece şunları ifade etti: “Ben Meral Akşener’in MHP ile ilgili söylemlerini çok isteyerek yaptığını düşünmüyorum.  Bunu neden yaptığını sebeplerini zaman ve tarih gösterecektir. Bu kadar söylüyorum.”

Ne Türk toplumu ne milliyetçiler ‘Fosforlu Cevriye’ eksenli tartışmadan hoşlanmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.