Karadeniz’de gelenekselleşen tahta arabaların yarışı Red Bull Formulaz bu sene nefesleri kesti.

Trabzon’da kaya düşmesi yaşanan o bölgede önlem alındı Trabzon’da kaya düşmesi yaşanan o bölgede önlem alındı

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen etkinlik, bir kez daha renkli anlara sahne oldu. Tarih boyunca keskin zekasıyla ünlü Karadeniz insanının ürettiği ahşap otomobillerin 1900'lü yılların başında yüksek noktalardan daha hızlı inmek için üretilen tahta araçların yarıştığı Red Bull Formulaz, Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde 13. kez düzenlendi.

Formulaz Karadeniz'de bu kez nefesleri kesti! (5)

El yapımı ahşap arabalara verilen büyük mücadele, Marangozlarda çalışılan günlerin sonunda ortaya çıkan, renkli anlara sahne oldu. El yapımı ahşap otomobillerin yapıldığı yarışmada 54 erkek ve 9 kadın olmak üzere 63 kişi yarıştı. Red Bull Formulaz etkinliğine Rize Valisi Kemal Çeber, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Osman Aşkın Bak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı İbrahim Turgut, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Formulaz Karadeniz'de bu kez nefesleri kesti! (3)

Yarışırken arabası kırılan Okan Sarı, "Bu zor bir parkur, yarışırken arabayı kırdım. Geçen sene aracım yine kırıldı ve parkuru tamamlayamadım. Gelecek yıl daha hazırlıklı olmalısın." Son çizgiye yaklaşırken arabası direksiyonu elinde tutan Mert Akıngül, "Direksiyon simidi çıktığı için aracı finale sürüklemek zorunda kaldım. Şimdi aracımı tamir edeceğim bir sonraki grupta yarışmaya devam edeceğim." dedi.

Formulaz Karadeniz'de bu kez nefesleri kesti! (1)Formulaz Karadeniz'de bu kez nefesleri kesti! (4)Formulaz Karadeniz'de bu kez nefesleri kesti! (2)