Nurullah Cabri-2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri merkezli Forbes dergisi, Türkiye’de en yaşanılabilir şehirleri seçmişi. Bu listede Trabzon birinci sıradaydı. Aradan geçen 7 yılın ardından Trabzon zirvedeki yerini koruyamadı ve 10. sıraya kadar geriledi. Forbes Dergisinin bu yıl yayınladığı listede ise İstanbul zirve de yer aldı. Bu gerileme şehirde büyük tepki toplarken şehrin iyi yönetilmediği dair söylemleri ortaya çıkardı. Konuyla alakalı CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli ve CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ile görüştük.

“YÜZ KARASI BİR DURUM”

Trabzon 9 sıra geriledi! (1)

CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu Trabzon’un daha ulaşım problemlerini çözemediğini belirtti. Durumun üzücü olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu şekilde konuştu:

“Birinci sıradan onuncu sıraya düşmek Trabzon için üzücü bir durum. Fakat şehrin yönetimine baktığımız zaman onuncu sıra bile fazla. Bu listede farklı kriterlerde var ancak şehircilik açısından baktığımız zaman trafik akışını bile düzeltememiş bir şehirden bahsediyoruz. Dolmuşların bile uygun cepleri yok. Yolcuları indirip bindiremeyen bir dolmuş şehir için onuncu olmak bile bir başarıdır. Tabi ki buradaki başarı kelimesini söylerken ironi yapıyoruz. Bu bir başarıdır demiyorum.   Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti ülkeyi nasıl yönetiyorsalar şehri de öyle yönetiyorlar. Yüz karası bir durum. Trabzon gibi binlerce yıllık tarihi olan kadim bir şehir. İlk sıralardaki yerini alması lazım. Öğrenci kenti diyoruz. O kentin öğrenci ile bütünleşmesi lazım. Festivalleri olması lazım. Tarih kültür sanat alanında çalışmalar olması lazım. Ancak şehir küçük olsun benim olsun mantığı ile yönetildiği için şu anda bu durumda.

Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar

ONUNCULUK BİLE FAZLA

 İronik bakıyorum onunculuk bile fazla. Bu şehirde toplu taşıma araçları bile düzgün işlemiyor. Turizm kentleri daha yaşanabilir şehirlerdir. Böyle şehirlerde turizm altyapısı olması lazım. Turizm master planları yapılmalı. İl Kültür Turizm Müdürü koltuğunu ısıtamadan sezon geldi geçti. Bundan sonraki süreçte Trabzon daha iyi pazarlanmalı ve hazırlanmalı. Turizmde süreklilik olmalı. Ayrıca bu hareketlilikte Trabzon’un bir kısmında oluyor. Yaşanılabilir şehirde turizm tüm kente yayılır. Yoksa Trabzon merkez ve birkaç ilçede turizm gelirleri dağılırsa burada başarı olmaz. Ayrıca farklı turist potansiyelleri üzerinde de çalışmak gerekiyor. Yaşanabilir şehirleri zaten turistler tercih ediyor. Gelirin diğer ülkelerden de gelmesi gerekiyor.

SORUNLAR ÇÖZÜLÜRSE YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR OLABİLİRİZ

Özetlemek gerekirse, ulaşım sorunu çözülmeli, güney çevre yolu yapılmalı ve şehir güneye doğru büyümeli. Trabzon kendi turizm master planını yapmalı. Limanı genişletip veya yeni bir liman yaparak kurvaziyer turizmini genişletmeliyiz. Dalış için denizde uygun batıklar oluşturmalıyız. Kısacası adamakıllı bir planlama yapılmalı. Böylece Trabzon daha yaşanabilir şehir olur. Elimizdeki değerlere sahip çıkmalıyız. Elimizde bir sürü doku var bunlar ortaya çıkmalı. Ancak en yakın tarihte yaşadığımız Hadrian Limanı hadisesi var. Oradaki limanı yok ettik. Orada düzgün bir şekilde dönüşüm yapsaydık, milyonlarca turist oraya görmek için gelebilirdi. Bu yüzden Trabzon’a kazandırılacak yeni destinasyonlar üzerinde çalışmalıyız. Bu da master planı ile olur. Bu sorunlar çözülürse de daha yaşanabilir bir şehre sahip olabiliriz. “

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli konuyla alakalı Trabzon’un onuncu sırada olduğuna inanmadığını belirterek, işsizlik yüksek olduğu bir şehrin yaşanabilir olamayacağını kaydetti.

Trabzon 9 sıra geriledi! (2)

Kuvvetli’nin açıklamaları şu şekilde:

“Bunu kimin yaptığı ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyorum. Ben o dönemde Trabzon’un birinci sırada olduğunu düşünmüyorum.  Aynı şekilde şu anda onuncu sırada olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yaşanabilir bir kentin iş alanı olur. İşsizlik olur. Kentin her yönüyle huzur içinde yaşanabilir bir yer olması gerekir. Trabzon güvenlik açısında huzurlu bir kent olabilir. Ancak sosyal alan olarak değerlendirirsek, Trabzon’un ilk ona girecek bir kent olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Trabzon’un işsizi çok. Fukaralıkta zirvede, iş alanı yok. İmkanları eksik. Trafik problemimiz çok fazla. Ekonomik olarak zayıf. Ancak bu kötüye gidişin sebebi şehrin iyi yönetilmediğinin göstergesidir. 

“TRABZON CAZİBESİ OLAN KENT DURUMUNDA DEĞİL”

Yaşanılabilir bir kent olmak için insanlar rahat etmeli. Hafta sonları deşarj olabilmeli. Ancak en basiti denizimiz yok. Denize girme imkanımız kalmadı. Sahil bandında plajımız yok. Beşirli’de bir proje var akıbeti belli değil. Şehrin sıkıntılı bir trafiği var. Kenti büyütemediler. Güney çevre yolu olsa belki kent büyürdü. Trabzon’u cazibesi olan bir kent durumunda görmüyorum. Ulaşım master planı gündeme geldi yapılmadı. Hafif raylı sistemi yok. Ulaşım çok sıkıntılı. Trabzon’un cazip olabilecek bir yayla turizmi var. Kısacası Trabzon’un şu an yaşanabilir bir durumu yok gibi gözüküyor. Biz istiyoruz Trabzon Türkiye’nin en yaşanabilir kenti olsun. İnsanların huzur içinde yaşasın. Ancak bahsettiğimiz projeler yapılsa daha cazip ve yaşanabilir bir şehir olabiliriz. Ama şu anda bu kategoride görmüyorum.”

VAAT EDİLENLER YAPILMADI

Trabzon 9 sıra geriledi! (1)-1

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise vaat edilenlerin yapılmadığı ifade ederek, “2015 yılında en yaşanabilir şehir olarak seçilen Trabzon’umuz bu sene değil geçtiğimiz senelerde düşmeye başladı. Faktörler çok önemli; çevre, temizlik, iş olanağı, eğitim vb. değerlendirmeler sonucunda bir rapor oluşturuluyor. Demek ki ‘40 milyara yakın yatırım yaptık’ deyince olmuyor, ‘bugüne kadar bu kadar çok projeyi görmedi bu şehir’ diyerek ortak akılla hareket etmeyen bir yönetimle de olmuyor. Bu şehirde vaat edilmesine rağmen istihdam sunulamadı, genç nüfusunun göçü engellenemedi, bu şehre gelen öğrencilere mezuniyetinden sonra imkan sunulamadı, tarihine yeteri kadar sahip çıkılmadı, ulaşım yatırımları hayata geçirilemedi, doğası tahrip edilerek betona gömüldü. Trabzon’un en çok neye ihtiyacı var düşünüp hareket etmek gerek; önem sırası yapmadan anlık ve kısa vadeli planlarla daha da geri planda kalacağını üzülerek söylemek gerekir.” dedi.