Nurullah Cabri-Trabzon için en önemli gelir kaynaklarından birisi olan fındık için serbest piyasada belirsizlik devam ediyor. Devletin alan bazlı 54 lira olarak açıkladığı fındık için serbest piyasada henüz netleşen bir rakam yok. Piyasada söylenen rakamlar ise TMO fiyatlarının 7-8 lira altında. Fiyatların Eylül ayı itibariyle netleşeceği söylenirken büyük ihracatçılar ve fabrikaların açıklayacağı fiyata göre bir belirlenme olacağı ifade edildi. Geçen yıla oranla bazı bölgelerde randıman düşüklüğü yaşanılırken, erken toplanan fındıklarda ise haşlanma olduğu ifade edildi.

Fındık tüccarı Celil Karabinaoğlu serbest piyasanın TMO fiyatını bulmayacağını söylerek, “Şu an fındık serbest piyasada fiyatlar netleşmedi. Devlet fiyatları ise levant 52 lira, sivri 51 lira, yağlı 53 lira olmak üzere TMO tarafından belirlenmiş. Ancak serbest piyasada henüz oturan bir fiyat yok. Yaş fındık kısmen geliyor. Özellikle gidecek olan gurbetçiler getiriyor. Ancak yoğun bir yaş fındık gelimi yok. Randıman bu yıl geçen yıla daha düşük. Kimi bölgeler 1-2 randıman düşük. Fakat bazı bölgelerde de randıman artışı var. Serbest piyasada TMO fiyatını bulmaz. 44 ile 47 arasında olabilir. Net rakamı büyük ihracatçı firmalar fiyatlarını belirlediğinde belli olur. Ne söylesek yalan olur.” İfadelerine kullandı.

Adem Kılıç

DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor! DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor!

Bir başka fındık tüccarı olan Adem Kılıç ise ürünlerini satacak üreticilere tavsiyelerde bulunarak, “Yaş fındık çok fazla miktarda gelmiyor. Serbest piyasa içinse fabrika veya ihracatçılar verdiği bir fiyat yok. 43-45 lira bandında bir fiyat konuşuluyor. Ancak henüz oturmuş bir piyasa yok. Eylül ayının ilk haftası ile tüm alıcılar fiyat verdikten sonra piyasa da yerini bulur. Bu sene erken toplanan fındıklar var. Mahsul geç kaldığı için erkene düştü. Normalde Ağustos ayının 20’sinden sonra toplanması gereken ürünler, ayın başı itibari ile toplanınca randıman düştü. Ürünlerini satacak olan vatandaşlar beklesinler. Hem TMO alımlarını takip etsinler, serbest piyasayı takip etsinler. Pazar ihtiyaç olduğu kadar mal indirsinler. Eylül ayı itibariyle TMO alımları devam ederken piyasa şekillenecektir.” Dedi.